Talat Bulut: Aktörlükten anlamazsan oyuncunun bedelinden anlamazsın!

Tuncay

New member
Uzun müddettir ekranlardan uzak olan Talat Bulut, evvelki gün alışveriş tipine çıktığı Nişantaşı’nda objektiflere yansıdı. Ünlü isim, Türkiye’de daima oyuncuların kazındığı kısım başı fiyatların gündeme getirilmesine reaksiyon gösterdi.

“SEN Mİ ÖLÇECEKSİN O İNSANLARIN FİYATINI?”

Muhabirlerle laflayan Bulut, mevzuyla ilgili; “Bugüne kadar ne fiyat verdiler ki? Hiç haddi olmayan beşerler “Bir oyuncu bu kadar alıyormuş” diyorlar. Sana ne abi ya. Sen oturduğun yerden program yapıyorsun ve bunu tartışmaya açıyorsun. Sen mi ölçeceksin o insanların fiyatını?” dedi.

Oyuncu, kelamlarına; “Şöyle düşünün: Türkiye’de âlâ bir aktörün muadili Amerika’da kısım başına bir buçuk milyon dolar alıyor. Sen burada 100 bin- 200 bin TL almışsın epey mu? Neye bakılırsa sen karar veriyorsun? Aktörlükten anlamazsan, oyuncunun bedelinden anlamazsın. Sen lakin o insanlara çamur atarsın” diye devam etti.

YEŞİLÇAM İTİRAFI ŞAŞIRTTI

Türkiye şartlarında yeterli bir aktörün emeğinin karşılığını istemesi gerektiğini anlatan Talat Bulut, Yeşilçam periyodunda biroldukca işten para almadan oynadığını da itiraf etti.

“Türkiye şartlarında âlâ bir aktörün emeğinin karşılığı her neyse onu isteyeceksin” diyen usta oyuncu, Yeşilçam periyodunda para kazanamadığını ve şimdiki oyuncuların fazlaca şanslı olduğunu savundu.

“HİÇ PARA ALAMADIĞIMIZ OLDU”

“Yeşilçam devrinde bir sürü fedakarlık yaptım ben” diyen Bulut, “örneğin hiç paramızı alamadığımız da oldu. Yeşilçam’da kolektif çalışmanın karşılığı diğer bir boyuttaydı. Fedakarlıklarınız fazlaca farklıydı, çalışma şartları, set ortamı. Karavan yok, o yok bu yok. O periyotla şimdiki periyot kıyaslaması yapmak gerekmiyor bile. Şartlar içinde fazlaca fark var. Şimdiki oyuncular daha şanslı” dedi.

Ünlü isim, kelamlarına; “Keşke ben 30 yaşlarımdayken bu özel kanallar açılsaydı. Biz de ona göre davransaydık. Maddi manada daha fazlaca kazanırdım. Adam yurt haricinde Oscar alıyor. İki milyon dolar fiyatı artıyor. Bizde de ödül aldığında ‘Abi o ödül aldı burnu kalkmıştır’ diyorlar” formunda devam etti.

“KIZIMIN GELECEĞİ ÖNEMLİ”

Bulut geçtiğimiz günlerde “Hala kirada oturuyorum” halindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise; “Bu benim tercihimi neye harcayacağımı uygun bilme şuurum. Ben de her işte çalışıyor olsam, bir kadro anlayış ve disiplinlerimi yok etmiş olsaydım farklı bakardım. Benim hedefim kızımın âlâ eğitim alması, onun geleceği değerli benim değil” dedi.