Suriye’deki savaştan kaçan hukuk öğrencisi, çadırda okuma yazma öğretiyor!

erkan_623

New member
Hukuk fakültesi öğrencisi 28 yaşındaki Ahmed Muhemit, 8 yıl evvel Suriye’deki iç savaştan kaçarak Adana’ya sığındı. Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi’ndeki çadırlarda tarım personelliği yaparak hayatını sürdüren Muhemit, bir süre daha sonra çocukların okula gitmediğini ve eğitimden geri kaldığını fark etti. Çadırda kalan ailelerle görüşen Ahmed Muhemit, kendi çadırında çocuklara Türkçe, Arapça ve İngilizce okuma yazma öğretmeye başladı. Birinci başta yaklaşık 10 çocukla eğitime başlayan Muhemit, gün geçtikçe daha fazla çocuğa eğitim vermeye, bir süre daha sonra da tarım işini bırakıp gün uzunluğu çocuklara ders vermeye başladı.

BÖLGEYE KONTEYNERDEN SINIF YAPILDI

Toplumsal medyada gereksinim sahipleriyle hayırseverleri buluşturan Ogün Sever Okur ise bir gün bölgeyi ziyaret ettiğinde Ahmed Muhemit’in derme çatma bir çadırda eğitim verdiğini gördü. Çabucak toplumsal medyadan paylaşım yapan Okur, kısa mühlet içerisinde topladığı parayla bölgeye konteynerden bir sınıf yaptırdı, içerisine de tahta, sıra, masa, kalem ve gerekli eşyaları aldı. Artık konteynerde eğitim nazarann çocuklar hem korona virüs devrinde eğitim öğretimden geri kalmıyor tıpkı vakitte hoş vakit geçiriyor.

DERSLERE ÇADIRDA BAŞLADI

Hususla ilgili İhlas Haber Ajansı’na konuşan Ahmed Muhemit, “8 yıldır buradayım ve buraya geldikten daha sonra çocukların eğitim nazaranbilmesi için bu biçimde bir şey düşündüm. Geldikten daha sonra çocukların sokakta oynadığını, bahçelerde koştuğunu gördüm ve bu biçimde bir şey yapmaya karar verdim. Birinci geldiğimizde kendi çadırımda genel dersleri öğrettim. Vücut paklığı, ahlak, alfabe üzere hususları gösterdim” diye konuştu.

DEVLET HER MEVZUDA YARDIMCI OLUYOR

Türkiye’de olmaktan keyifli olduğunu belirten Muhemit, çocuklara bir şeyler öğretmekten keyif duyduğunu belirterek, “Çocukların nizamlı olarak bir şeyler öğrenmesinden memnun oluyorum. Çocuklar da memnun. Türkçe eğitimi benim için epey sıkıntı olmuyor. Türkçe öğretmeye de çalışıyorum. Türkiye’de olmaktan fazlaca memnunuz. Devlet bize her hususta yardımcı oluyor. Allah razı olsun” dedi.

KARANLIK GELECEKTEN UFACIK IŞIK GÖRDÜM

Ogün Sever Okur ise “Karanlık bir gelecek bize yanlışsız gelirken ufacık bir ışık gördüm. Çocukların eğitimi hayli kıymetli. Çocuklar burada okula gidemezken Ahmed sağ olsun bir şeyler öğretmeye çalışıyordu. Ben de onların tahtası, silgisi ve başka gerekli materyallerini tedarik ettim. 4-5 aydır da yardımlarımız devam ediyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA