Süreyya Operası, Dana Zemtsov ve Julien Quentin konseriyle dönemi açtı

Suzan

New member
Konser öncesinde açıklama yapan viyola sanatkarı Dana Zemtsov, müzisyen bir aileden geldiğini, annesinin, babasının ve büyükannesinin de viyola sanatkarı olduğunu söylemiş oldu.

Genç müzisyen, Meksika’da dünyaya geldiğini, ondan sonrasında Norveç’e ve daha sonrasında şu anda yaşadığı Hollanda’ya taşındıklarını, faal olarak solo ve oda müziği üzerine mesleğini sürdürdüğünü söz etti.

Zemtsov, birinci vakit içinderda 4 yaşında keman, 11 yaşından beri de viyola çaldığını belirterek, “Yani tüm ömrüm müzikle ve ömrümün neredeyse 20 yılı da viyola ile geçti.” dedi.

“OPERA İLE BAŞLAYIP BİTİRMEK DÜZGÜN OLUR DİYE DÜŞÜNDÜM”

Viyola ve piyano yapıtlarından oluşan heyecan verici bir konser programı hazırladıklarını lisana getiren Zemtsov, “Programda operada olduğumuz için klasik yapıtların de yer aldığı çeşitli eserler var. Opera ile başlayıp opera ile bitirmek güzel olur diye düşündüm.” diye konuştu.

Konsere ait bilgiler veren müzisyen, Wolfgang Amadeus Mozart ve Johann Nepomuk Hummel’in yapıtlarından büyükbabasının büyükannesine yazdığı kesime kadar bir epeyce hoş ve heyecan verici yapıtın konser programında yer aldığını anlattı.

Dana Zemtsov, İstanbul’a birinci sefer geldiğini ve epeyce az gezebildiği biçimde kenti epey beğendiğini söz ederek, “Ne yazık ki gezmek için epey az vaktimiz oldu. Lakin en azından atmosferi hissettim ve muhakkak yine gelmem gerektiğini anladım.” dedi.

Türk müzikseverlerle bir ortaya gelmekten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Zemtsov, “Buraya geldiğimizden beri bizi hayli sıcak karşıladılar. Türk izleyicisi için çalmak benim için bir zevk.” değerlendirmesini yaptı.

“YENİ DÖNEMİN AÇILIŞ KONSERİNİ VERMEK HEYECAN VERİCİ”

Fransız piyanist Julien Quentin ise Berlin’de yaşadığını ve arkadaşı Dana Zemtsov ile birlikte sahneye çıkmaktan dolayı heyecanlı olduğunu söylemiş oldu.

Avrupa genelinde biroldukca sanatkara yaptığı eşlikler ve solo performanslarıyla öne çıkan Quentin, hem ikili olarak tıpkı vakitte tek tek çalacakları yapıtların yer aldığı konser programının fazlaca güzel hazırlandığına dikkati çekerek, “Çok hoş modüller var. Aslında birinci kere uzun bir resital çalıyoruz ve bunu İstanbul’da yapmaktan nitekim memnunuz.” tabirini kullandı.

Berlin’de hayli sayıda Türk’ün de yaşadığı bir bölgede kaldığını lisana getiren Quentin, “Çok sayıda arkadaş, sanatçı, Türk yemeği ve kültürü ile çevriliyim ve bu niçinle artık burada olmak yeterli hissettiriyor.” dedi.

Dana Zemtsov ile sahneyi paylaştıkları birinci konsere ait değerlendirmede bulunan piyanist, “Dana ile dinleyiciler için özel bir atmosfer oluşturmaya çalıştık. Yeni bir dönemin açılış konserini vermek heyecan verici, burada olmaktan dolayı fazlaca memnunum.” halinde konuştu.

Süreyya Operası dönem açılışı konserinde, bestekarlar Johann Nepomuk Hummel, Johann Sebastian Bach, Astor Piazzolla, Nejat Başeğmezler, Aleksandr Skryabin, Sergey Rahmaninov, Rodion Shchedrin, Claude Debussy ve Franz Waxman’ın yapıtları müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 1,5 saat süren viyola ve piyano resitali, lirikten metafiziğe çeşitli yapıtları barındıran geniş programıyla dinleyicilerden alkış aldı.