Steve Jobs’un oğlu, yeni kanser tedavilerini inceleyen bir fonun başında bulunuyor

Suzan

New member
Steve Jobs’un oğlu Reed Jobs, yeni kanser tedavilerini finanse etmeyi amaçlayan bir milyoner fonu olan yeni projesini açıkladı. Buna Yosemite denir ve aynı zamanda Apple’ın kurucu ortağı ve eski CEO’sunun annesi Laurene Powell Jobs’a ve karısına katılır.

New York Times’a göre Yosemite, Jobs’ın dul eşi tarafından 2004 yılında hayırsever çabalar için kurulan Emerson Collective’in bir kolu. Bu organizasyonun, yeni kanser tedavilerinin gelişimini hızlandırmak için özellikle sağlığa ayrılmış bir alanı zaten vardı ve bundan Reed Jobs sorumluydu. Yosemite işi sürdürecek ama bunu bağımsız olarak yapacak. Fon şimdiden büyük yatırımcıların ilgisini çekerek 200 milyon dolar topladı: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Rockefeller Üniversitesi ve ABD’nin önde gelen kanser araştırma ve tıp merkezi Memorial Sloan Kettering tarafından mali olarak destekleniyor. 31 yaşındaki Reed Jobs, teknoloji dünyasının en başarılı yatırımcılarından biri olan John Doerr’in de desteğini aldı.

Steve Jobs’sız on yıl

kaydeden Bruno Ruffilli

04 Ekim 2021

Yeni tedaviler

Yosemite’in hangi yeni tedavileri finanse edeceği bilinmiyor. Emerson Collective’in bir tür yan ürünü olan yeni fon, yolculuğuna sıfırdan değil, onkoloji tıbbındaki mevcut araştırma ve eğilimler hakkında kapsamlı bilgi birikimiyle başlayacak.

Fon, paralel çalışacak iki varlığa bölünecek: bir yanda girişim sermayesi fonu gibi kar getiren bir yapı, diğer yanda bağış toplayacak ve araştırmacılara iletecek bir vakıf.

Reed Jobs’a göre, bu mali katkılar “sınırsız” olacak. Vakfın bağışları sayesinde bilim adamları yeni kanser tedavileri bulurlarsa, Yosemite’den kendi girişimlerine yatırım yapmasını isteyebilirler.

Steve Jobs’un kendisine e-postası

kaydeden Riccardo Luna

19 Eylül 2022

İkinci bir şans

Reed Jobs, “Hiçbir zaman bir risk sermayedarı olmak istemedim. Ancak bir şeyi kuluçkaya yatırıp onu başlatmaya çalıştığınızda, ona giden kaynaklarda büyük bir fark yaratabileceğinizi fark ettim,” diye açıkladı Reed Jobs. Yeni kanser tedavi fonunun da onun için duygusal bir önemi var. 2011 yılında Steve Jobs pankreas kanserinden öldükten sonra üniversiteyi bırakmaya karar verdi. “Babam öldüğünde Stanford’da okuyordum. Gerçekten doktor olup insanları iyileştirmek istiyordum. Ama o öldükten sonra çok zor oldu” dedi. Şimdi Yosemite ile bir şansı daha var.

Yaşamın (ve ölümün) anlamı

kaydeden Riccardo Luna

28 Şubat 2023