Spotify deklare etti: 2022’nin en çok dinlenenleri

Suzan

New member
2022 yılında Türkiye genelinde en hayli dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri birinci kere bu yıl tepenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi cakal ve Ezhel’in akabinde Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti.

KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım 2022’nin en epey dinlenen müziği oldu

En epey dinlenen müzikler sıralamasına ise bu yıl bir pop müziği damga vurdu. Elektronik pop kümesi KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım birinciliğe yerleşti. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci müzik UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI takip etti. Yılın en hayli dinlenenleri ortasına ismini yazdıran Güneş, Hatalarımdan Biri kesimiyle en epey dinlenen 5’inci müzik oldu.

KADIN SANATÇI DEĞİŞMEDİ

2022’de Türkiye’de en epey dinlenen bayan sanatkarlar listesinde birinciliği son 5 yıldır kimseye kaptırmayan isim Sezen Aksu olurken bu yılın ikincisi, Güneş oldu. Sezen Aksu ve Güneş’in akabinde en epeyce dinlenen bayan sanatkarlar içinde sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. en çok dinlenen 5 bayan sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in beraberliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de birinci 5’e girmesi dikkat çekti. Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en epeyce dinlenen sanatçı, albüm ve müzik listelerinde birinci 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu.

UZİ TOP 5’TE

Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin birinci iki sırasına yerleşen UZI’nin, EL CHAVO albümü listenin tepesinde yerini aldı. Geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. Listede, Lvbel C5 albümü C5MODE üçüncü; Güneş’in Atlantis albümü dördüncü, cakal’dan Paradoks ise beşinci sırada yer aldı.

EN ÇOK DİNLENEN PODCAST

Türkiye’de 2022 yılında en epey dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, ideoloji ve daha bir epey başlıkta detaylarıyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine Düzgün Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü üretim olurken sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından kıssaları dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.

ÜÇ YILDIR LİDER

Dünya çapında bu yıl 18,5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan birinci sanatçı oldu. Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop kümesi BTS takip etti.

Tüm dünyada en epeyce dinlenen müziklerde zafer bu yıl 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü müzikler ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor. Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki müziğiyle birden giriyor ve Me Porto Bonito and Tití Me Preguntó müzikleriyle dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor.

İŞTE SPOTIFY TOP LİSTELERİ 2022

2022’de Türkiye’de en epeyce dinlenen sanatkarlar:

UZI

cakal

Ezhel

Lvbel C5

Sefo

Sezen Aksu

Batuflex

Motive

Duman

Emir Can İğrek