Son dakika: Sezai Aydın gözyaşları ortasında son seyahatine uğurlandı!

Tuncay

New member
‘Rocky’, ‘Fred Çakmaktaş’ ve ‘John Rambo’ üzere kült karakterlere sesini veren ve geçen pazartesi günü hayatını kaybeden Sezai Aydın için Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sevenleri eşliğinde merasim düzenlendi. Merasimde 69 yaşında vefat eden sanatkara ilişkin biroldukça görüntünün gösterimi yapıldı. Tiyatro oyuncuları ve ünlü isimler, Sezai Aydın için konuşma yaptı.

Merasimin akabinde Sezai Aydın’ın naaşı son seyahatine uğurlanmak üzere alkışlar eşliğinde Üsküdar Şakirin Camii’ne gdolayıldü. Oyuncu olan oğlu Arda Aydın ve kızı İdil Cemre taziyeleri kabul etti.

Cenaze merasiminde Aydın’ın kimi yakınları ve sevenleri, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Usta sanatkarın cenazesi, öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının akabinde Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

“ÇOK SEVİLDİĞİNİ YAŞARKEN KENDİ DE GÖRDÜ”

Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde düzenlenen merasimde konuşmakta kuvvetlik çeken Sezai Aydın’ın oğlu Arda Aydın, “Babam ve iş arkadaşım. Gölgesinden kaçmaya çalıştıkça daha epey gölgesinde kaldım. Bir evladın ayakları üzerinde nasıl durması gerektiğini öğreten bir tanesiydi. Son vakit içinderında kendisiyle ilgili konuştuğumuzda Hakkı Ergök’ün fevkalade tabiriyle ‘İnsanlara yol gösteren bir çağdaş vakit filozofu’. Şükür ki ne kadar hayli sevildiğini yaşarken kendi de gördü ve bize de gösterdi. Büyük bir aktördü. Dehşetli bir aşık ve seven bir sevgiliydi” tabirlerini kullandı.

“SEZAİ AYDIN’LA DAHA ÇOK ANI BİRİKTİRMEK İÇİN BU İŞİ SEÇTİM”

Arda Aydın, “Karısını kaybettikten tam 40 gün daha sonra tahminen de onun yanına gitmek için çabaladı ve her şeyde olduğu üzere bunda da başarılı oldu. İş yerinde her vakit ‘Sezai Bey’ diye hitap ettim, o da bana ‘Arda Bey’ dedi. Ancak meskende her vakit babam oldu. Kent tiyatrolarında birlikte en çok oyun oynayan baba oğul olduk. Onun ile sahnede stüdyoda geçirdiğim vakit içinderı sahiden özleyeceğim. aslına bakarsanız ben Sezai Aydın’la daha epeyce anı biriktirebilmek için bu işi seçtim. Madem babamı seviyorum niye onunla birebir işi yapıp yanı başında olmayayım dedim” formunda konuştu.

“CEKETİNİ SATARAK BENİ OKUTTU”

Sezai Aydın’ın kızı İdil Cemre Öztep, “Bu mesleğe sahip olmamın tek ve yegane sebebidir babam. 12 yaşındaydım psikolog olmaya karar verdiğimde zira sahnelerden uzak tutmak istedi beni. Bu işi yapma dedi bana. Berbat bir öğrenciydim ben. Üniversite imtihanında fazlaca makus bir puan aldım. Tam o sene benim mezun olduğum üniversite puansız psikoloji kısmı açtı. Ben 24 tercihli bir listeyi götürdüm okula, Fransızca Mütercim Tercümanlık tutacaktı biliyordum bunu. Tam çıktım babam aradı ‘hayallerini gerçekleştirmek zorundasın psikolog olacaksın sen’ dedi. Olamam dedim para yok özel üniversiteye götürme beni dedim. Meskene döndüm ağlaya ağlaya büyük bir hengame ettik. Bu benim ömrümün dönüm noktası. Yazdım ve girdim. Ayaklarımın üzerinde durabilmemin yegane sebebidir. Zira hakikaten ceketini satarak okuttu beni, bunu biliyorum. birtakım kimi fiyat almadan dublajlar yaptığını biliyorum yalnızca beni okutabilmek için. yardımıyla buradayım yardımıyla buyum. Güzel ki var” biçiminde dedi.

“KADER O KADAR GÜÇ GELİYOR Kİ”

Sanatçı Sezai Aydın ile anılarından bahseden Orhan Alkaya, “Kader o kadar güç geliyor ki. ‘Bu adamı tekrar sahneye çıkarırsak toparlarız’ diye düşünmeye başlamıştım. Olmuyor kimi vakit. Benim ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ oyununu yapmaya çalıştığım sıra ‘Ankara’dan hayli uygun bir aktör geldi Sezai Aydın diye, bir görüş istersen’ dediler. Sezai ile tanışmıyorduk lakin biliyorum onun nasıl bir aktör olduğunu. Aradım, çabucak randevulaştık. Öykü fazlaca fazla. Çalıştığım en düzgün oyunculardan bir tanesiydi. İncecik bir adamdı. Çok şık dikkatli ve bağlarında hayli hassas. Kıssası oldukcatu, çocuklarına ve aileye başsağlığı diliyorum” açıklamasını yaptı.

“OYUNCULUK ONUN YAŞAMA SEBEBİYDİ”

Sezai Aydın’ın oğlu Arda Aydın, “Hem babam hem meslektaşımdı, bununla birlikte çalışanımdı. Son beş yılında onun tiyatroda patronluğunu yapmak hoştu. Onun ömrü fazlaca uğraşlı geçti. Yaptığı işi epeyce lakin epeyce sevdi. Oyunculuk onun yaşama niçiniydi. İstanbul’a geldiği süreçten daha sonra harikulade bir sevgi olduğunu gördü. Türkiye hakikaten sevgi dolu bir insan kaybetti” sözlerini kullandı.

“GELEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Cenazede gözyaşlarına hakim olamayan Sezai Aydın’ın kızı İdil Cemre ise “Herkesten biraz daha şanslıydım. Gelen herkese teşekkür ederim” tabirlerini kullandı.