Slaven Bilic’ten Atiba Hutchinson övgüsü!

Onur

New member
İngiltere Premier Ligi’nde geçen dönem WBA ile Aralık ayında yollarını ayıran Beşiktaş ‘ın eski teknik direktörü Slaven Bilic, kısa bir süre boşta kaldıktan daha sonra Çin Harika Ligi grubu Beijing Guoan’a imza atmıştı.

Çin’deki mesleğine başlayan Hırvat hoca, eski takımının Süper Lig ‘de kazandığı şampiyonluk, Sergen Yalçın ve Kara Kartal’a gelmesinde başrolü oynadığı Atiba Hutchinson hakkında konuştu.

İşte Bilic’in açıklamaları;

‘Her grubun ihtiyacı’

“Atiba’nın, Türkiye geliş sürecini hepiniz biliyorsunuz. Savunması nitekim çok güzel bir oyuncuydu. kimi vakit epey büyük oyuncular bir ekibe gelir lakin başarılı olamaz. Atiba, fazlaca farklı bir oyuncuydu. Büyük bir futbol ülkesinden değil, Kanada’dan geliyordu. Hollanda’da top oynamıştı. Atiba, her ekibin muhtaçlık duyacağı, epeyce profesyonel bir futbolcu. Tahminen bugün Kanadalı değil, İngiliz ya da Hırvat olsaydı, epeyce daha meşhur ve tanınan bir oyuncu olmuştu.”

‘Kendinize bakarsanız…’

“Onun burada başarılı olacağını aslına bakarsan biliyordum lakin kimse bu kadar güzel ve bu kadar yüksek düzeyde bir oyuncu olacağını o devir iddia etmiyordu. Atiba kendisine hayli güzel bakar, son derece uyanıktır. Türkiye’de Beşiktaş’ın efsane oyuncuları içindeki yerini net biçimde almıştır. Büyüleyici bir karaktere sahip ve öteki oyuncular için mükemmel bir örnek. Benim için İbrahimovic ya da Ryan Giggs üzere bir oyuncu. Şayet kendinize yeterli bakar ve profesyonel yaşarsanız, 37 yaşındaki Atiba üzere uzun bir mesleğiniz olur.”

‘Olay yalnızca para değil’

“Örneğin Luka Modric, 35 yaşında ve Real Madrid’de oynuyor. Burada olay yalnızca para değil. Atiba da dahil işte bu saydığım isimler futbolu nitekim seviyorlar, gerçek birer atletler, rekabetçiler ve oyuna olan açlıkları hala var. Bu söylemiş olduklerim fazlaca kilit şeyler. Atiba üzere oyuncular, futbolun elçisi olarak gösterilmeli. Örnek olarak, ‘sporcu gençlere ders niteliğinde anlatılması gerek.”

Koronavirüsün futbola tesiri nasıl oldu?

“Virüs niçiniyle birfazlaca ekip inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Bilhassa Avrupa’da epey değişik bir dönem geçirdik. Fransa, İspanya ve Türkiye’de şampiyonluk yarışı son haftaya kadar sürdü. İngiltere ve İtalya’da birinci 4’e girmek için inanılmaz bir rekabet yaşandı. Türkiye özelinde bakarsak, üç büyüklerden 3’ü de ligi kazanmaya epey yakındı. Genel olarak ise dünyadaki biroldukça kulüp şu an ayakta kalmak için gayret ediyor.”

‘Sergen eksiksiz bir iş çıkardı’

Sergen Yalçın, Beşiktaş’ı şampiyon yaptı. Onun için neler söylersiniz?

“Öncelikle Beşiktaş şampiyon olduğu ve dönemi iki kupayı birden kazanarak tamamladıkları için sahiden çok memnunum. Beşiktaş’taki herkesi tebrik ediyorum. Sergen, oyuncu olarak büyük bir isim olduğu bu kulüpte hoca olma talihini yakaladı ve eksiksiz bir iş çıkardı. İniş ve çıkışların iddia edilemediği bir periyotta grubu kusursuz bir biçimde ayakta tuttu. Bilhassa kırılma anlarında ayakta kaldı. Oyuncularından azamî randıman aldı. Türk futbolunda hoca olarak fazlaca daha büyük muvaffakiyetler kazanacağına inanıyorum.”