Sivas’ta 800 gramlık bebeğe kalp ameliyatı yapıldı

semaver

Active member
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sıhhat Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde prematüre doğan bebek, kalp ameliyatıyla sıhhatine kavuştu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakılırsa, Serpil ve Adem Derin çifti, 26 haftalıkken 800 gram doğan bebeklerine Arya ismini verdi.
Kalp damarında açıklık bulunan Arya bebek, SCÜ Sıhhat Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Dr. Öğretim Üyesi Vural Polat ve Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kılıçbay tarafınca ameliyat edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Sivas’ta bir unsur imza attıklarını belirtti.
Ameliyatın Türkiye’de az gerçekleştirilen teknikle muvaffakiyetle yapıldığını aktaran Doğan, “Hastane olarak bu tıp ameliyatları yapma imkanına ve teknik donanıma sahibiz. Bundan daha sonra da bu çeşit ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza ve ameliyat daha sonrasında bebeğin bakımını üstüne alan Yenidoğan Ünitesi grubuna fazlaca teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

“BAZI BEBEKLERDE ORTA DAMAR KAPANMIYOR”

Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Vural Polat ise doğum öncesi her bebekte kalpten çıkan iki büyük atardamar içinde bir orta damar olduğunu vurguladı.
Doğumdan daha sonra birtakım bebeklerde bu damarın kapanmayıp açık kaldığını, buna da “Patent Duktus Arteriosus” (PDA) denildiğini anlatarak, “PDA’sı kapanmayan bebeğimizi yatak başı operasyonla ameliyat ettik. Yenidoğan Ünitesi’nde küçük bir ameliyathane ortamı oluşturduk ve hastanemizde birinci sefer bu ameliyatı yapmış olduk. İnşallah bundan daha sonra da bu cins problemi olan bebeklerimize yardımcı olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.