Sincan’da yürütülen tank efsanesi çöktü… 28 Şubat’ın sembolüydü

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Ankara’nın Sincan ilçesinde 31 Ocak 1997’de irticai faaliyetleri çağrıştıran “Kudüs Gecesi” düzenlendi. Geceye İran’ın Ankara Büyükelçisi de katılmıştı. 3 Şubat 1997’de, Ankara Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümeni Şov ve Tatbikat Taburuna bağlı askerler 20 tank, 15 zırhlı araçla Sincan caddelerinden geçip Akıncı Hava Üssüne gitti. Bu durum, “Kudüs Gecesi”ne reaksiyon olarak, “Hükümete balans ayarı” olarak yorumlandı.

28 Şubat 1997’de Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK), Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başkanlığında yapılan toplantıya Başbakan Necmettin Erbakan, Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Ulusal Savunma Bakanı Turan Tayan, İçişleri Bakanı Meral Akşener, Kuvvet Kumandanları Hikmet Köksal, İnanç Erkaya, Ahmet Çörekçi, Jandarma Genel Kumandanı Teoman Koman katıldı. 9 saat süren görüşmede irticai faaliyetlere karşı 18 unsurluk kararların hükümete tavsiye edilmesi kararlaştırıldı.

DİLEKÇE ÜSTÜNE DİLEKÇE

28 Şubat Davasında 102 asker ve YÖK Lideri Kemal Gürüz yargılandı. Dava kademesinde, tankları yürüten devrin Tabur Kumandanı Yarbay Namık Kemal Çalışkan, bağlı olduğu komutanlığa tekraren dilekçe verdi, söz vermek istediğini söylemiş oldu. Emekliye ayrılınca bu defa mahkemeye dilekçe sunmasına karşın kimse söze çağırmadı. 28 Şubat’ın kimi sanıklarının bir daha yargılanmasına başlanınca kumandan gidip tabir vermek istedi. 22 Ocak 2022’de sözü alındı.

Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, Sözcü’den Hürmet Öztürk’ün sorularını yanıtlandırdı.

İşte Namık Kemal Çalışkan’ın açıklamalarından kısımlar:

“İki yılda bir Şubat ayına denk gelecek biçimde Zırhlı Birlikler Komutanlığı’ndan, 12 kilometre uzaklıkta bulunan Akıncı Hava Üssüne NATO Kapsamında verilen bakılırsav yerine getirilir. 28 Şubat davası kapsamında benim üs komutanıma kadar bütün kumandanlar davaya dahil edildiler. O periyotta gerçekleri bilen ve tankların yürüten kumandan olmama karşın, davaya müdahil olmak istedim. Lakin, o dilekçelerim evrakın içine bile girmedi, kumandanım Erdal Ceylanoğlu’nun avukatının benim dinlenmem tarafındaki talepleri de dikkate alınmadı.

TATBİKAT TARİHİ EVVELDEN BELİRLİYDİ

Harekat eğitim odasında en az 12- 15 haftalık programlarımız vardır. Bizim, Şubat ayının birinci haftasında intikal yapacağımız muhakkaktı. Lakin davanın gidişatı içerisinde daima Kudüs Gecesi derken, Sincan Belediye Başkanlığı tarafınca icra edilen o faaliyete reaksiyon olarak askerlerin sivil siyaseti yönlendirme uğraşları üzere gösterildi. Ben tabur kumandanı olarak şunu biliyorum ve yaşadım. Tanklarla intikal eğitimi bizim askeri gereklilikler plan ve program kapsamında icra ettiğimiz bir faaliyettir. Yani biz bir darbe üzere algılasın diye tanklarımızın yürütmedik. bu biçimde bir şey yok. Bu mevzu ile ilgili olarak mahkemeye kararlar verdikten daha sonra bu kere Yargıtay kademesinde 2 Nisan 2021 günü Saat 10.50 sularında Yargıtay’a gidip tankların yürütülmesiyle ilgili bir daha dilekçe verdim ve şahit olmak istedim. Bu durumu sanık avukatlarına da ilettim. Yargılanan kumandanların hepsi Türk silahlı Kuvvetlerine (TSK) senelerca emek vermiş ağabeylerimiz, büyüklerimiz.

ONLARIN HALİ İÇİMİZİ ACITIYOR

Bugün cezaevinde olan yaşları 74 ile 90 içinde değişen 28 Şubat Davası hükümlü kumandanlarımızın pek birçok haksız- hukuksuz biçimde hapishanelerde mağdur ve zulme uğramış durumda. Bu durum, gerçekleri bilenleri huzursuz ediyor. Silah arkadaşları olarak tıpkı uğurda, tıpkı odak noktalarına hizmet yürüttüğümüz kumandanların bu halleri içimizi acıtıyor. Adaletin mülkün temeli olduğu noktasından hareket edersek, yalnızca hakikatin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak, hele ki yaklaşmakta olan süreçle ilgili kumandanlarımızın ileri yaşları itibariyle yaşadıklarını dikkate alırsak Anayasa Mahkemesi’nin bir an evvel bu mevzuyu gündeme alarak mağduriyet ve haksızlıkları bitmiş oldurmeleri konusunda hassaslık yaratılmalı. Ben birinci kez bir gazeteciye açıklama yapıyorum. Zira yaşananlar vicdana sığacak bir şey değil.

TSK, DERS ALIR

Türk siyasi hayatın içerisindeki sivil- asker ilgilerin ortasındaki istikrarsızlıkları, dengesizlikleri artık tarihte yaşanan olaylardan alınan dersler gereği her insanın aklını başına devşirerek tamamlaması lazım. Bu ülkenin yöneticisi olan sivil asker her insanın birinci derece asli sorumluluğunun şu olduğuna inanıyorum. Geçmişte yaşanan hadiselerde herkes ders almalı. 1996-1998 yılları içinde tabur komutanlığı yaptım. Benden en az 30 yıl evvel de iki yılda bir Akıncı Ana Jet üssünün NATO denetlemeleri kapsamında zırhlı vakit zaman 100 tank ve tırtıllı araçlarla intikal ettiğini eski üs kumandanı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş paşamdan da öğrendim.

niye O CADDE

Şu anda Etimesgut-Sincan-Akıncı-Yenikent istikametindeki o bölgenin yapılanmasını bilenler, Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümeninin kışla ordugah yeri eski Hava Hastanesi’nin yanında olduğunu bilir. Oradan Etimesgut-Sincan meskun mahalline sarfiyat. Başka güzergah ise Etimesgut askeri hava alanı ile şeker fabrikası içinden giden bugün Optimum’a bağlanan Ayaş yolu güzergahı. 25 yıl evvel o yol stabilize yoldu yani şu anki asfalt, altı şeritli değil 2- 3 şeritli bir yoldu. İntikallerde meskun mahali mümkün olduğunca kullanmayız. Hem trafik, birebir vakitte güvenliği dikkate alırız. Daha az sivil araç ve meskûn mahal olan yer tercih edilir. Lakin Etimesgut Havaalanıyla şeker fabrikasıyla Ayaş yolu istikametine giden Ankara çayı üzerinde tek bir şeritli köprü vardı. Oradan geçmekte dert olacağı düşünüldüğü için Sincan’ı kullandık. Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nün kayıtlarından da bu görülebilir. Ben buna ait doküman de almıştım.

10-15 GÜN EVVEL

Kumandanlara, niye Sincan’dan Kudüs Gecesi’nin yapıldığı çadırın yanından gittiniz? Sizin niyetiniz, o çadırın ortaya koyduğu iradeye, sivil siyasete karşı müdahale etmek için kasti olarak oradan gittiniz algısı yaratıldı. Çadır faaliyetinden haberim bile yoktu. Güzergahı biz, Kudüs Gecesi’nden yaklaşık 10 ya da 15 gün evvel belirlemiştik. Zira, köprü inşaatın olduğu yerden geçemiyoruz. Biz nerden bilelim Kudüs Gecesi diye bir aktiflik olacağını.Tabur kumandanı olduğum periyotta iki defada Hipodrom da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında zırhlı birlikler geçiş merasimi yaptım. 200’ün üzerinde tank Mamak’tan, Etimesgut’tan gelirdi. Jetler geçerdi. İnşallah tekrar o merasimler yapılır. Ulusal coşkuyu, heyecanı azaltan trende girdik. Bunların hepsi sorgulanmalı. O günlerde, ‘Hükümete balans ayarı’ yapıldığına ait Çevik Bir paşama atfen tabirler yer aldı. Fakat kendisi o ifadeyi asla kullanmadığını söylemiş oldu. Bunlar üstlerimize atılan iftira olarak kaldı.

BU HALLERE DÜŞÜRDÜ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak ve menfaatlerinin korunup kollanması gelecek jenerasyonlara devredilmesi ismine TSK’nın gücünün kırılmasına inanan bir kadro odaklar bizi bu hallere düşürdü. Bunların hepsinin ilerde tarih önünde hesabı sorulacak. TSK’nın sahip olduğu temel prensip ve kıymetleri daha ileri seviyelere yükseltilmesi hepimizin asli sorumluluğu olduğunu değerlendiriyorum. Bu kapsamda FETÖ darbe teşebbüsü daha sonrasında da başlayan bilhassa askeri liselerin, hastanelerin TSK’ya ilişkin olmaktan çıkarılmış olması dünyanın hiç bir yerinde yok. Askeri yargı sisteminin büsbütün kaldırılması, askeri fabrikalarla ilgili sahip olduğumuz ikmal bakımla ilgili üstün yeteneklerimizi öbür türlü yapılara döndürmek suretiyle daha az yeterlilik düzeylerine indirilmiş olmaları kabul edilir değil. İnşallah bunlar eski sistemine kavuşturulur.”

PERİYODUN GAZETELERİ

Devrin gazetelerindeki manşetler ise şu biçimdeydi: