Şensoy, kanser olaylarındaki artışa dikkat çekti

semaver

Active member
Fitoterapi Uzmanı Dr. Şenol Şensoy kanser olaylarındaki artışa dikkat çekti, tedavi konusunda motivasyon ve fitoterapinin tesirlerini anlattı.

Kanser nedir, nasıl oluşur?
Kanser bizim toplumumuzda da her yıl kıymetli kayıplara sebep olan hayli değerli bir hastalık. Kanseri, bedenimizdeki rastgele bir hücre kümesinin DNA hasarına bağlı olarak çok çoğalması formunda tanımlayabiliriz. Denetim düzeneği ortadan kalktığı için hücrelerimiz terörize oluyor, hangi doku yahut organda meydana geldiyse hem o bölgeyi tıpkı vakitte bütün bedenimizi işgal edebilecek terörize bir hareket haline geliyor.

Kanser olayları niye bu kadar arttı?

Kanser olayları bilhassa son senelerda epeyce arttı. Kanserin bir kadro sebepleri var. şüphesiz ki genetik yatkınlıklar kıymetli fakat çevresel faktörler daha da değerli görünüyor. Fizikî, kimyasal yahut biyolojik etkenler kanseri başlatan ögeler olarak karşımıza çıkıyor. Çevresel etkenler dediğimiz vakit; ultraviyole ışınları, ışınıma ağır biçimde maruz kalmamız bu hastalığa sebep olabiliyor. Kimyasal etkenler dediğimiz vakit, yediğimiz besinlerdeki pestisitlerden, aflotoksin dediğimiz hazır besinlerde oluşan toksinlerden, suda bulunan arsenike kadar, çalışma ortamında bilhassa endüstride maruz kaldığımız bütün kimyasallara kadar, trafikte maruz kaldığımız kimyasallara kadar, bir daha ozon katmanının ziyan görmesinden kaynaklanan güneşten gelen radyoaktif hususlara kadar her şey kanseri tetikleyen faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Kanserden kurtulmak mümkün mü?

Sigara kimyasal etkenlerin ortasında kıymetli bir başlık. Bugün kanserden ölenlerin yüzde 20’den çoksını biz sigaraya bağlı kanser çeşitlerinden kaybediyoruz. ötürüsıyla birinci vakit içinderda bu alışkanlığımızdan vazgeçmeliyiz. bir daha beslenme alışkanlıklarımızda daha pak, daha organik, kimyasallardan daha arındırılmış besinlerle beslenmek tercihimiz olmalı. Obezite ve hareketsiz hayat bağışıklık sistemimizi zayıflatan etkenlerden biridir. ötürüsıyla kilomuzu olması gereken standarda getirmeliyiz. Bu hami önlemlere uyduğumuz taktirde kanser olaylarının değerli bir kısmının önüne geçebiliriz.

Fitoterapinin kanser tedavisindeki yeri nedir?

Fitoterapiyi biz şayet beslenme dayanağı tarafını ele alacak olursak, gerçek besinlerle beslenirsek kanserden korunma açısından fazlaca büyük tesirini görüyoruz. Kanser dediğimiz üzere DNA hasarı kararı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bizim fitoterapide kullandığımız sebze-meyvelerin DNA hasarını önleyici özellikleri var. Yani biz hakikat beslenebilirsek öteki etkenlerin de kesinlikle düzeltilmesi koşulu ile kanserin önlenmesinde kıymetli bir adım atmış oluruz. Hastalık oluştuktan daha sonra ise bahsetmiş olduğumiz hem besin formunda olan beslenme katkılarının tıpkı vakitte fitoterapide kullandığımız ortasında fazlaca özel etken unsurlar, bileşenler olan tıbbi bitkilerin DNA hasarını önleyici özelliklerinin yanında güzelleştirici özellikleri de var, bunlardan da faydalanıyoruz.

Bitkisel tedaviyi kimler uygulayabilir?

İşin beslenme tarafı bir diyetle yapılabilir lakin tedavi tarafına geldiğimizde biz fitoterapiyi bir ilaç mantığı ile kullanıyoruz. Bitkilerin tesirli bileşenlerini ekstre edilmiş ve ilaç formuna getirilmiş biçimlerde, standardize edilmiş dozlar halinde kullanıyoruz. Bu kullanım da kesinlikle bir tabip denetiminde olmalı. Olağan tıbbi tedavilerde, farmakolojik tedavilerde olduğu üzere dozları kıymetlidir. Hastalığın cinsine, hastanın durumuna nazaran hangi bitki ekstrelerini kullanacağımıza karar veriyoruz. Bugün bitkisel tedavide kullandığımız 400 bine yakın bitki taksonu dediğimiz çeşitliliği var, 75 bin civarında tıbbi bitki çeşidi var, bunların 20 binini ağır biçimde kullanıyoruz. Hastalara tedavi verirken bunlar içinden 20-30 adedini seçeceğiz, bu seçimi de fitoterapist hekimlerin yapması gerekiyor.

Kanser tedavisinde motivasyonun yeri nedir?

Kanser ülkemizde ölümlerin % 20’sini kapsıyor. Her yıl 90 bine yakın insanımızı kaybediyoruz. Önemli bir toplum sıhhati problemi. ötürüsıyla bir kişi kanser olduğu vakit büyük bir kaygı ve kaygıya kapılıyor. Güya tedavisi mümkün olmayan bir hastalıkmış, bu hastalığa yakalandığımız vakit artık vefatla bağlarımızın daha yakınlaştığını hissettiğimiz bir durummuş üzere algılıyoruz. Burada motivasyon epeyce değerli. Tedavisi olmayan bir hastalık yoktur, evvela bunu kabullenmemiz lazım. Ve her kanser hastasının da hastalığa yakalandıktan daha sonra, teşhisi ile ilgili bilgi sahibi olduktan daha sonra kesinlikle bu hastalığı yeneceğim ve güzelleşeceğim umudu ile, bakışı ile çabaya başlaması gerekiyor. Dünya Sıhhat Örgütü’nün sayfasında 4. evre bir kanser hastasının kelamlarına yer verilmiş. Onun sözü şu biçimde: “Ben kanser oldum ancak benim vefat niçinim kanserden olmayacak, ben bunu hissettim ve uğraş ettim, savaştım, kazandım.” Öteki kanser hastaları için de sizde ümitsizliğe kapılmayın savaşın. Hastalığa yenmek için kesinlikle o iradeyi o çabayı ortaya koymak gerekir. Tedavi formları bunun yanında ikincil faktörlerdir. Bunu bu türlü kabullenmeliyiz. Bir kişi şayet hastalığı yenme konusunda inancında bir sorun var ise o hasta tedavi konusunda fazlaca zorlanacaktır. Bunun yanında tıbbi teknikler, kemoterapi, radyoterapi, akıllı ilaç üzere çağdaş çalışmalar sürse de fitoterapi bunların yanında asla eksik bırakılmaması gereken bir ögedir. Zira fitoterapi tamamlayıcı ve klasik bir tedavi prosedürüdür. Fitoterapi konusunda bizim binlerce yıllık, insanlık tarihi kadar eski bir bilgi birikime sahibiz. Bu birikimden niye yaralanmayalım? Bitkisel tedavinin bugün epey yaygın kullandığımız kemoterapi ve radyoterapinin tesirlerini artırıcı özellikleri var. ötürüsıyla tedavi bahtımızı yükseltiyor. Tedaviye başlayan hastalar kemoterapi ve radyoterapinin yan tesirlerini yaşıyor. bir daha fitoterapinin bu yan tesirleri ortadan kaldırıcı yahut minimize edici özellikleri var. Hastalığın tedavi sürecinde kanser hücreleri kemoterapi ve radyoterapiye direnç geliştirebiliyor. Biz hastalarımızın önemli bir kısmında bu durumla karşılaşıyoruz. Tıbbi bitkilerin bu direnci ortadan kaldırıcı özellikleri var. Bu kadar tesirli düzenekleri varken bizim fitoterapiden yaralanmamamız epey büyük bir eksiklik demektir.

Fitoterapi kanserin hangi evresinde tesirli?

Fitoterapi kanserin her evresinde tesirli olabiliyor. 4. evre bir kanser hastası bile güzelleşebilir. Biz buna sayısız sefer şahit olduk. Biz fitoterapiyi tıbbi tedavilerden yana talihi kalmamış hastalarda bile kullanabiliyoruz. Kişi ağızdan beslenebildiği sürece fitoterapi ile başarabiliriz.

Hibya Haber Ajansı