senelerca konut hayali kurdu! Eniştesi yüzünden hem konuttan hem birikiminden oldu

erkan_623

New member
Sultanbeyli’de yaşayan 50 yaşındaki Sakine Kenber ve eşi, 2019 yılında eniştesinden 200 bin liraya anlaşarak Ümraniye’de topraktan mesken satın aldı. Enişte peşinat olarak baldızından 50 bin lira alınca her iki taraf, şahitler huzurunda mesken kontratı imzaladı. yıllardır mesken sahibi olma hayaliyle yanıp tutuşan Sakine Kenber, argümana bakılırsa arsa karşılığında tüm birikimleri olan altınlarını ve gelininin altınlarını satarak eniştesi olan Tacettin Aşkenaz’a verdi. Aşkenaz ise inşaatı tamamlanan daire için “fiyatlar yükseldi biz vazgeçtik” diyerek hanımı mağdur etti. Hem hayalini kurduğu meskenden tıpkı vakitte piçinden olan Sakine Kenber, hukuk çabası başlattı.

TEK KABAHATİM KONUT SAHİBİ OLMAK İSTEMEKTİ

Olay hakkında konuşan Sakine Kenber, “2019 yılında Tacettin Aşkenaz tarafınca dolandırıldım. 2019’da topraktan 1+1 konutumu satıyorum dedi. Geldi meskenime yemeğimi yedi, çayımı içti. Biz de yabancı değildir, eniştemizdir dedik. 200 bin liraya 1+1 mesken için anlaştık. Neyim var neyim yok, 4 tane 45 gram bileziğim vardı 5 tane ceddim altınım vardı, bir metre zincirim vardı. İçinde yarım altın vardı. Gelinimin kelepçesi, 3 tane çeyrek altın vardı. 5 tane yüzüğümüz vardı. Küpelerim vardı. Hepsini bozdurdum. bu biçimde 2019 yılında ocağın 15’inde 50 bin TL kıymetinde oldu. bu biçimde altının tanesi bin liraydı. Bugün altın tanesi 5 bin 400 olmuş. bu biçimdeın parasıyla bu vakit fazlaca ortada fark var. Artık beni mağdur etti, ne benim meskenimi verdi, ne benim paramı iade etti. Üstelik de bizi tehdit ediyorlar. Ben Bingöl’deyken öbür numaralarda beni arıyordu “biz seni dağa kaldıracağız, biz bu biçimde yaparız, biz şöyleki yaparız, biz mafyayız, bizim elimiz kolumuz uzundur” diyerek. Yurt haricinden aradılar. Kim bilmiyorum. Özel numarada arıyordular. Artık bizim can güvenliğimiz yok. Ben bundan haraç yahut sadaka istemiyorum. Ben bundan bir şey istemiyorum. Benim tek ricam kendi hakkımı almak. Benim çoluğumun çocuğumun rızkıdır o. yıllardır birikimimi yaptım. Benim tek kabahatim, günahım bir mesken sahibi olmak istememdi. Ben konut sahibi olma hayalinle yanıp tutuştum.“ dedi.

MESKEN SAHİBİ OLMA HAYALİ BİRİKİMİNDEN ETTİ

Sakine Kenber, “Yetkililerden savcımdan, yargıçtan ricam, elinizi vicdanına koyun bu biçimde karar verin. Ben de mağdurum, kiradayım, benim eşim engellidir. Yüzde 75 raporu vardır. Benim eşim kazıma kürek ile çalışan bir insandır. Ben eşimin hakkını istiyorum. Mesken sahibi olmak hayaliyle bütün birikimimden oldum. Bin 400 liraya kirada oturuyorum. Bugün sene olmuş 2022 mahkememiz devam ediyor. Şu anda mağdur olan ben ve eşim, 2 aile bir meskende oturuyoruz. Ben oğluma o konutu aldım. 2019 yılında benim altınlarım 50 bin TL kıymetindeydi. Şu anda altınlarım 200 bin TL kıymetindedir. Benim mahkemem şu anda sürüyor. Beni mağdur etti. Diğerlerini mağdur etmesinler” diye konuştu.

KAYNAK: İHA