Sel felaketi daha sonrası Bozkurt için toplanan yardımlar ‘Gerze’de dağıtıldı’ argümanı

semaver

Active member
Sel felaketi daha sonrası Bozkurt için toplanan yardımlar ‘Gerze’de dağıtıldı’ argümanı ÂLÂ Parti Gerze İlçe Lideri Yavuz Yiğit, 11 Ağustos’ta Kastamonu’nun Bozkurt ve Sinop’un Ayancık ilçesinde meydana gelen sel felaketinin akabinde toplanan bir TIR dolusu yardım kolisinin Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ilişkin bir depoya konulduktan daha sonra Gerze’de evrak ve kayıt istenmeden “özensiz” dağıtıldığını öne sürdü.

Yiğit, toplumsal medya hesabından TIR’ın ve yardım kolilerinin imajlarını paylaşarak “Üzerinde “Gecmiş Olsun” ve Afet Bolgesi Olan “Bozkurt” yazilarinında göründüğü koliler “57” Plakalı tır ile biçimdeki depoya yanaşmış ve insanlara dagıtılırken gorüntülenmiştir. Plakayı vermemdeki maksat yanlışlık (!) ihtimalinin bana bakılırsa imkansız olmasındandır. Heryerde ilçenin ismi yazarken yanlışlık olması esasen herkese saçma gelecektir! her insanın başında birebir sorular! Karşılıklar merakla bekleniyor…” sözlerini kullandı.

Yiğit, yardım kolilerinin doküman ve kayıt istenmeden gelişi hoş dağıtıldığını belirtirken, kolilerin üstünde bulunan “Geçmiş olsun Bozkurt” yazısı dikkat çekti.

Yiğit bir öbür paylaşımında da, “Bir saygıdeğer “bakara makara”dan geçmiş ve Hucurat Suresi’ne kadar gelmiş! “Ben bunun neresini düzelteyim” diyerek bir de minareye öykü uydurmuş!…” sözlerini kullandı.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD ise yardımların “seçilmiş şahıslara” dağıtıldığı savını yalanladı. Yardımların, Bozkurt ilçesi ile birlikte selden etkilenen ve Genel Hayata Tesirli Afet Bölgesi ilan edilen Gerze üzere öbür ilçelerdeki gereksinim sahiplerine de rastgele bir ayrım yapılmadan dağıtıldığı belirtildi.

Açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Bugüne kadar ülkemizin dört bir köşesinden hayırsever vatandaşlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın bölgeye gönderdiği 3 milyon 460 bin 347 kalem eserin (gıda kolisi, su, bebek bezi vb.) Afet İdare Karar Takviye Sistemi (AYDES) aracılığıyla girişi yapılmıştır. Gelen yardımlar, Bozkurt ilçesi ile bir arada, selden etkilenen ve Genel Hayata Tesirli Afet Bölgesi ilan edilen Gerze üzere başka ilçelerdeki muhtaçlık sahiplerine, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Tıpkı Bağış Depo İdaresi ve Dağıtım Çalışma Kümesi’nin uyumunda, rastgele bir ayrım yapılmadan dağıtılmaktadır.

Gerçeği yansıtmayan ve rastgele bir desteği olmadan yayımlanan bu biçim haberlerin, bölgede yaraların sarılması için günlerdir vefakarca nazaranv yapan yardım gorevlilerini üzdüğünü ve çalışmalara dayanak yerine köstek olduğunu hatırlatırız.”