Şeker pancarının tarladan sofraya zahmetli seyahati

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Amasya, Samsun ve Tokat’ta bulunan 650 köydeki çiftçilerin, ekiminden 7 ay daha sonra toplayarak fabrikaya taşıdığı şeker pancarı, 68 yıldır çarkları dönen makinelerde 20 değişik süreçten geçiriliyor.

Her gün 6 bin ton şeker pancarının işlendiği fabrikaya yükleriyle gelen çiftçiler, mamüllerini tartıp kalite denetim için ekspertizlere teslim ediyor. Testin akabinde pancardaki şeker oranı tespit ediliyor. Laboratuvar ortamında yaklaşık 20 dakika süren süreçlerin akabinde kalite ve şeker oranı belirleniyor.

Kalite ve şeker oranı tespit edildikten daha sonra çiftçilere teslim ettikleri eser karşılığında alacakları fiyata ait bilginin yer aldığı evrak veriliyor, akabinde pancarın fabrikada şekere dönüşüm süreci başlıyor.

.

Fabrikanın silolarında bekleyen şeker pancarları tazyikli suyla temizlenip su kanallarından üretim bandına taşınıyor, ot ve kök kalıntılarından da arındırıldıktan daha sonra yıkama teknesinde ince yıkamaya tabi tutuluyor. Pancar çabucak sonrasında kıyım bıçaklarıyla ince ince kıyılarak üretim bandındaki seyahatine devam ediyor.

Büyük kazanlarda sürece tabi tutulan kristalleştirilen şeker sonrasındasında çuvallama sürecinin yapıldığı bölgeye gdolayılüyor.
Şeker fabrikasında üretim evrelerinin tümü, kalite denetim sürecine tabi tutuluyor. Uygun saklama şartlarında yüzlerce yıl saklanabilen şeker kristalleri sonrasındasında fabrikadan satışa sunulacağı merkezlere naklediliyor.

.

YILLIK GAYE 81 BİN TON

Amasya Şeker Fabrikası İdare Heyeti Lideri Ahmet Özarslan, AA muhabirine, şekerin zahmetli seyahatini fabrikada yaklaşık bin işçiyle gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.
Fabrikalarının yıllık 81 bin ton şeker kotası olduğunu ve bu gayeye ulaşacaklarını tabir eden Özarslan, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Günlük 6 bin ton pancar bölümü yapmaktayız. Olağan bu kapasitemiz 1800 tonlardan, bugüne ulaştı. Şeker pancarı bizim ham maddemizdir ve dünyada da hayli stratejik bir eserdir. Ülkemizde de son derece değerli, stratejik bir eserdir. Biz de şeker pancarının bölgemizde üretimini artırmak için büyük uğraş sarf etmekteyiz. Ekimden hasada kadar çiftçilerimizi üretimin her kademesinde desteklemekteyiz. Bu üretim ekimle başlıyor malum, çiftçilerimize tohumu kendimiz veriyoruz. Gübre avansı veriyoruz, ekim avansı veriyoruz, çapa avansı veriyoruz, sulama avansı veriyoruz ve hasat devrinde hasat avansı ve süreci en son pancar bedellerinin kısa bir müddetde ödenmesiyle de bu süreci tamamlıyoruz. Bu sene daha 1 kilo pancar almadan Amasya bölgemizdeki çiftçilerimize 160 milyonluk bir ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemeleri şeker pancarı üretiminin aksaklığa uğramaması için yapıyoruz. Bizim maksadımız bölgemizde hem pancar üretimini artırmak birebir vakitte pancarda randımanı kaliteyi artırmaktır.”

.

BURANIN SAHİBİ ÇİFTÇİ

Amasya Şeker Fabrikası’nın bir çiftçi kooperatifi olduğunu lisana getiren Özarslan, şunları kaydetti:

“Yani buranın sahibi çiftçidir. Çiftçiler pancar üreterek de buraya dayanak oluyorlar. Biz bu sene pancar verimlerinden hayli mutluyuz, üretim epey düzgün. Seneye de çiftçilerimiz daha fazla pancar ekmek istediklerini bizlere şimdiden söylüyorlar. Bu noktada da Sayın Cumhurbaşkanımıza hayli teşekkür ediyoruz zira güzel bir pancar fiyatı deklare etti. Öteki rakip eserlere nazaran bence pancar fiyatı şu an güzel düzeylerde. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın şeker kesimine, pancar üretimine gösterdiği dayanaktan dolayı. Kendilerine biz şükranlarımızı sunuyoruz.

Biz de yerelde, bölgemizde bu üretimi artırmak için gece gündüz uğraş sarf ediyoruz. Biz pancar üretiminin artacağını da görüyoruz. Bu pancarın, bu şekerin ülkemizde üretilmesi gerekiyor. Bu fabrikalar bunlar için kuruldu aslına bakarsanız. Şekeri bir ezaya mahal olmadan kendi içimizde üreteceğiz, hatta fazla da üretebiliyorsak ihracat edecek duruma inşallah geleceğiz.”

.

AA