Seçimi kazandı, ‘2 gün ikamet ihlali’ ile misyonundan oldu

semaver

Active member
Seçimi kazandı, ‘2 gün ikamet ihlali’ ile misyonundan oldu Ortahisar ilçesi Çömlekçi Mahallesi’nde, muhtar Ahmet Refik Günaydın’ın hayatını kaybetmesi niçiniyle 6 Haziran’da orta seçime gidildi. Yaklaşık 500 seçmenin bulunduğu mahallede, 2 adayın yarıştığı muhtarlık seçiminde; İsmail Taşlı 144 oy, Yusuf Alhan da 138 oy aldı. Lakin rakibinin itirazı üzerine adaylık için mahallede 180 gün evvel ikametgah kaidesini 2 günle ihlal ettiği belirlenen Taşlı, mazbatasını alamadı. Muhtarsız kalan mahallede, İlçe Seçim Konseyi’nin sonucu bekleniyor.

‘2 GÜN KALA, MAZBATAMIZI VERMEDİLER’

Seçimi kazanmasına karşı mazbatayı alamadığını ve en son sonucu beklediklerini anlatan İsmail Taşlı, “Seçimi 6 oy farkla kazandım. Kazanmama karşın şikayet üzerine YSK’nın sonucu gereği, 6 ay ikamet mecburiliği vardı. Bize göre bunu 180 gün olarak doldurduk. Bu durumda, 6 ay kuralına 2 gün kala, mazbatamızı vermediler. Burada biz halkın teveccühüyle seçildik. Muhtarlığı kazanmamıza karşın bu biçimde bir durumla karşılaştık. 180 günü baz alarak; yaptığımız araştırmalarda 1 gün kala mazbata verilen bireyler var. Bu emsallerle son karar itiraz müracaatımızı yaptık. Oradan gelecek sonucu bekliyoruz” dedi.

‘KARARA HÜRMET DUYACAĞIZ’

Çıkacak karara saygılı olacaklarını kaydeden ve mazbatanın tarafına verileceğine inandığını kaydeden Taşlı, “Verilecek olan karara hürmet duyacağız. Kazanmadığı seçiminin şayet muhtarlığını yapmasını da onun kişiliğine bırakıyorum. Şu anda merhum muhtarın baş azası, mahallede muhtarlık bakılırsavini sürdürüyor. Sonuç prestijiyle bu seçim yaşandı. Seçimi kazanmış bulunmaktayım. 2 gün niçiniyle mazbatayı bana vermemelerini, hayli mantıklı bulmuyorum. Yapılacak yeni incelemeler kararı, mazbatanın tarafıma verileceğine inanıyorum” diye konuştu.