Sarsıntıda 11 kişinin öldüğü Yılmaz Erbek Apartmanı sanığı: Tek hatalı ben miyim?

semaver

Active member
Sarsıntıda 11 kişinin öldüğü Yılmaz Erbek Apartmanı sanığı: Tek hatalı ben miyim? Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede Bayraklı ilçesindeki, 10 katlı Yılmaz Erbek Apartmanı B bloğu da yıkıldı. Enkaz altında kalan 11 kişi hayatını yitirdi, 11 kişi de yaralandı.

Sarsıntının akabinde başlatılan soruşturma kapsamında 2’si tutuklu 10 kişi hakkında İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına ve faydalanmasına niye olmak’ cürmünden 20 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Davanın geçen eylül ayında görülen birinci duruşmasında binanın fenni mesul mimarı Nurettin Bozdoğan tahliye edildi. Geçen duruşmada Dokuz Eylül Üniversitesi’nden gelen ek uzman raporunda, binada kolon kesilmediği, kolon inceltme yapılması durumunda binanın bu türlü yıkılmayacağı açıklandı. Raporda binanın beton kalitesinin hayli berbat olduğu, binanın yıkılmasının da buna bağlı olduğunun altı çizildi. Öte yandan kolon kesildiği savıyla binanın altındaki bir marketler zinciri şirketi hakkında yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

EK EKSPER RAPORU GELDİ

Davanın 4’üncü duruşması bugün İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Yılmaz Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklardan kimileri, müştekiler ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme lideri, geçen duruşmada istenen ek uzman raporunun mahkemeye ulaştığını söylemiş oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 7 akademisyenin hazırladığı ek eksper raporunda, geçmiş duruşmada Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı öğretim üyeleri tarafınca mahkemeye sunulan eksper raporunda verilen karşılıklara ve açıklamalara katıldıklarını belirtti. Taraf avukatları, ek uzman raporuna savunma için müddet talebinde bulundu.

“ÖLMEDEN ÇIKARSAM DUA EDECEĞİM”

Kelam verilen tutuklu sanık Yılmaz, üzerine atılı suçlamaları bir sefer daha reddetti. Yılmaz, “Müteahhit olmadığımı sav ediyorum. Olsaydım kendime daha yeterli bir yapı yapmaz mıydım? 59 yaşındayım, birinci defa sanık oldum. Kooperatifin kayıtlarını inceleyin. Adıma pay var ise en ağır cezayı verin. hayatım boyunca 5 kere anjiyo oldum. Allah buraya kimseyi düşürmesin. Burası hayli güç. Arsa sahibi olarak tek hatalı ben miyim? Torunlarımın büyüdüğünü nazaranmedim. Ölmeden çıkarsam dua edeceğim” dedi. Konuşmaların akabinde orta karar verildi. Sanık Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, taraf avukatlarına ek uzman raporuna yazılı olarak itirazda bulunmak üzere 15 gün müddet vererek duruşmayı 18 Mayıs’a erteledi.