“Sahip olduğum her şeyi Türkiye’ye borçluyum” diyen Giovanni Guidetti’yi bir de bu biçimde okuyun: “Yeter” dedi ve…

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
İtalyanlar tıpkı Türkler üzeredir. Gidin Roma’ya, tıpkı İstanbul’a o kadar benzeri ki, yabancılık çekmezsiniz… El hareketlerini oldukça kullanan, tek bir sözle biroldukca şeyi anlatan, gözleriyle, mimikleriyle hududunu de ıstırabını de, sevgisini de yansıtabilen, duygusal katmanları hayli geçişli olan beşerlerle sohbet edersiniz.

Kahve ritüelleri şimdi birebirdir. Kız isteme ritüelleri misal. Geçmişlerinde benzersiz mimari yapıtları vardır ve bunlarla gurur duyarlar. Futbolla yatıp kalkarlar. Yemeyi severler.

Yalnızca mensup oldukları din farklıdır desem yeridir. Onun haricinde biz Türklere pek benzerler. Hakeza biz de onlara benzeriz.

Herbiçimde ondandır ki, Bayan Ulusal Voleybol Grubumuz ve Vakıfbank’ın antrenörü Giovanni Guidetti, fazlaca kısa müddette bizden biri oldu.

GUINESS REKORLAR KİTABINA GİRECEK MUVAFFAKİYETLER

“Benim ailem Türkiye’de. Bahar ve Alison… Türkiye, bana bu hoşlukları sundu. Ulusal Grup teklifini bu yüzden kabul ettim. Bu ülkenin bugüne dek bana sunduklarına karşılık vermek istiyorum.”

Bu kelamlar, bugün harika bir karşılaşma sonunda Çin’i parkeye gömen Türk Ulusal Takımı’nın antrenörü Guidetti’ye ilişkin. Kendisi 15 yıla yakındır Türkiye’de çalışıyor. Artık bizden biri diyebiliriz. aslına bakarsan İtalyan olarak fazlaca da zorlanmamıştır, daha evvel de değindiğim konulardan dolayı…

Türkiye, voleybolda epey gerçek bir planlama yaptı. 1980’lerde Eczacıbaşı’nın yaptığını, 1990’larda Vakıfbank yapmaya başladı. Fenerbahçe’nin de hususa dahil olmasıyla bir arada Avrupa’nın en büyük kupasını bu üç topluluk da hedeflemeye başladı. İkincilikle yetindiğimiz biroldukça finalin akabinde Vakıfbank, 2011’de artık “Yeter” dedi ve CEV Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başardı.

Şampiyonluğun mimarlarından biri de, Türkiye’nin en ücra köşelerinde dahi voleybolcu kızları arayan, yeteneklerini kullanmaları için onları teşvik eden Guidetti’ydi. İtalyan hocanın da en büyük başarısı bu olmuştu. çabucak sonrasında muvaffakiyet çorap söküğü üzere geldi. 4 CEV Şampiyonlar Ligi, 3 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası, 6 Türkiye Ligi, 4 Türkiye Kupası ve 3 Türkiye Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu kazanan Guidetti, grubuyla birlikte iki farklı alanda Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaracaktı.

Başarılı çalıştırıcının idaresinde üst üste 73 resmi maç kazanan Vakıfbank, bu alanda rekora imza atarken, FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda kaldırılan 3. kupa da bu alanda voleybolda yakalanmış en düzgün derece oldu. [1]

Şampiyonlukları kazanan Guidetti, hayatının aşkını da bulmuştu. 2013 yılında kulüp lideri İlker Aycı, voleybolcu Bahar Toksöy’ün ailesine “Allahın buyruğu, peygamberin kavliyle…” demiş, ikili evlilik yoluna girmişti.

Çift, 2018’de bebek sevinci yaşadı. Guidetti, Kazananlar Ligi programında, ‘Alison’ ismini verdikleri çocuklarının isim kıssasını şu sözlerle anlatıyor: “Bahar’la bir muahede yaptık. Erkek olursa ismini o belirleyecekti, kız olursa ben… Kendimi bildim bileli U2 kümesinin hayranıyım. Bono, müziklerini eşi Alison’a ithaf ediyordu. Bu ismi fazlaca seviyordum.” [2]

“Sahip olduğum her şeyi Türkiye’ye borçluyum” diyen Guidetti ve eşi Bahar Toksöy, mükemmel bir projeyi de sahiplendi. Voleybolun bugünlerine hayli şey borçlu olduğu çift, ‘Yarının Sultanları’nı da bulmak için İstanbul dışı kentlerde gençleri voleybola teşvik ediyor.

Artık Guidetti’nin Çin zaferine geçebiliriz… Bu galibiyeti, voleybolla hayli içli dışlı olmayanlar için özetlersek: Son olimpiyat şampiyonu deyip geçmek kâfi olmayabilir.

Düşünün, Uluslar Ligi’nde ABD 14 maçını yalnızca 4 set vererek, rakiplerini duman edip kazandı. Tıpkı turnuvanın tamamında yedek takımla uğraş eden Çin, yalnızca finalde, ABD karşısında as takımını parkeye sürdü. Birinci seti 15 farkla alan Çin, voleybolun en düzgünlerinden ABD’yi 3-0’lık setler sonunda yok etti. Artık Türkiye, birebir Çin’i, birebir skorla geçti. İşte bu bu biçimde büyük bir zafer.

İtalyan koç, Türkiye voleybol tarihine aslına bakarsan ismini altın harflerle yazdırmıştı. Bir de eksik olan Olimpiyat madalyası da gelirse, tam olacak…

Davet Develioğlu