Rize’de hacı olmak için biriktirdiği parası konutuyla birlikte sele kapıldı!

erkan_623

New member
Rize’de geçtiğimiz çarşamba günü Güneysu ilçesi Ballıdere köyünde yarısı sele kapılan ve o anları güvenlik kameralarına yansıyan konutta oturan 65 yaşındaki Gülizar Karali’nin en büyük hayali de sel sularına kapılarak kayboldu.

Hayalini kurduğu hac parası sele kapıldı

yıllardır hac için para biriktiren Karali, parasını odasında yattığı karyolanın altına sakladı. Sel niçiniyle kopan konutun bir kısmında Karali’nin hayalini kurduğu hac parası da parayı sakladığı karyola ile sel sularına kapılarak gözden kayboldu. Artık konuta girmeyi bile istemeyen Karali yaşadığı duygusal çöküntüyü anlatırken “Evimi görür görmez göğsümde bir ağrı oluyor” sözlerini kullandı.

Meskene çıkmaya korkuyorum

Karali “Eve çıkmaya korkuyorum. Göğsümde bir ağrı oluyor, meskeni görmek istemiyorum. 55 yıldır bu evdeydim. Her şeyim, her tertibim konutun içerisindeydi. Hacılık için para biriktirmiştim, o parayı koyduğum yer denize gitti. Parayı karyolanın altına koymuştum, o karyola selde yatağı ile bir arada gitti. 5 kuruş, 10 kuruş biriktirmiştim o parayı. Kendime bir eksiklik etmedim fakat yönetim ettim, biriktirdim ki dedim gideyim hacılığımı edeyim. Kız kardeşim hacılığa gittiği vakit param yoktu gidememiştim. Artık eniştem gidecekti onunla birlikte giderim dedim. O denli 5 kuruş 10 kuruş paramı yığdım, o da o denli gitti. En epeyce ona üzüldüm. Odada iki karyola vardı, parayı koyduğum gitmiş. Şayet öbürüne khalbukiydım gitmeyecekti” cümleleriyle anlattı.

Rize Milletvekili Avcı’dan hac kelamı

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı sele maruz kalan meskenin olduğu bölgeyi ziyareti sırasında yaşlı bayana kendisini hacılığa gönderme kelamı vererek “Senin hacılığını biz ayarlarız. Göndeririz seni. Şayet haça gideceksen, senin hacılığını ben halledeceğim. Hacılık şu anda kapalı, açıldığı vakit ben halledeceğim” dedi.

Mesken ve önündeki 4 katlı bina tahliye edilecek

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dehşet anlarının saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdığı sel ve heyelan yaşanan bölgede incelemelerde bulunarak heyelanda kopan konut ile önündeki 4 katlı konutun tahliye edileceğini lisana getirdi. Bakan Kurum vatandaşların mağdur edilmeyeceğini, kendilerine yeni bina yapılacağı konusunda da telkinde bulundu.

KAYNAK: İHA