Oscar Onur Mükafatı Michael J. Fox’un oldu

Suzan

New member
Geleceğe Dönüş sinema serilerinin yıldız oyuncusu Michael J. Fox’a 29 yaşındayken Parkinson teşhisi konuldu. Fox, titreme ve başka semptomlara niye olan hastalık sebebiyle oyunculuk mesleğine orta vermek zorunda kaldı.

61 yaşındaki Kanadalı aktör, 2000 yılında Parkinson hastalığına tedavi bulmak hedefiyle Michael J. Fox Parkinson Araştırmaları Vakfı’nı kurdu.

The Hollywood Repoter’ın haberine göre, Vakıf aracılığıyla Parkinson hastalığına tedavi araştırmalarına toplamda 1,5 milyar dolar fon sağlayan Fox, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi İdare Konseyi tarafınca Jean Hersholt İnsani Yardım Ödülü’ne layık görüldü.

Fox, Governors Mükafatları sahnesinde yaptığı konuşmada “Burada durmak ve nezaketinizi kabul etmek en derin biçimde alçakgönüllülük” dedi.

Fox hastalığı hakkında, “En güç kısım belirsizlikle boğuşmaktı. Teşhisimi senelerca kapalı tuttum zira seyirciler verdiğim çabayı öğrenirse hala gülebilirler miydi bilmiyordum” sözünde bulundu.

Fox’un mükafatı, aktör arkadaşı Woody Harrelson tarafınca verildi. Harrelson, Fox için “Ürpertici bir teşhisi bahadır bir misyona dönüştürdü” dedi.