Ormanlık alanlarda yapılaşmaya yönelik düzenleme

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Orman kanunu kapsamındaki ormanlık alanlarda yapılaşmaya yönelik yönetmelik düzenlemesi yapan orman kanununun 17/3 ve 18. hususlarının uygulama yönetmeliğini yürürlükten kaldırarak bir daha düzenleyen orman kanununun 17. unsurunun üçüncü fıkrasının uygulanması hakkında yönetmelik yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe nazaran, ormanlık alanlarda kamu faydası ve zaruret bulunması halinde; liman geri hizmet alanı, havaalanı, demiryolu, teleferik sınırı, tünel üzere ulaşım tesislerine; savunma ve güvenlik tesislerine; güç üretim santralleri, radyo-televizyon verici istasyonu ve antenleri, baz istasyonları, petrol ve doğalgaz boru sınırı; ruhsata dayalı petrol ve doğalgaz arama, işletilme ve yeraltı doğalgaz depolanmasına ait tesislere; aile sıhhati merkezi, hastane üzere sıhhat tesislerine; birinci, orta, lise ve dini eğitim tesisi ile dini eğitim tesisine bağlı uygulama niyetli ibadethane tesisi üzere eğitim tesislerine; ceza infaz kurumu tesislerine ve bunlarla ilgili yer, bina ve tesislere müsaade verilebilecek.

Sıhhat, eğitim, spor, isimli hizmet ve ceza infaz kurumu tesisleri için genel bütçe kapsamındaki ilgili kamu yönetimlerine müsaade verilebilecek. Kamu özel iş birliği modeli çerçevesinde yapılacak sıhhat ve eğitim tesislerinde ilgili bakanlıkların talebi üzerine yüklenici ismine üst hakkı tesis edilebilecek.

Güneş gücü tesisine müsaade verilmeyecek

Lisanssız elektrik üretim tesisleri ile lisanslı güneş gücüne dayalı elektrik üretim tesislerine orman sayılan alanlarda müsaade verilmeyecek. Lakin bu unsur kapsamında ve turizm gayesiyle müsaade verilen bina ve tesislerin çatı ve cepheleri ile baraj ve gölet rezervuar alanları üzerinde ve rezervuarlı yahut regülatörlü hidroelektrik üretim tesisleri alanları kapsamındaki su yüzeylerine kurulan güç üretim tesislerine müsaade verilebilecek.

Yönetmeliğe bakılırsa, verilen ön müsaadelerde ön müsaade bedeli, kesin müsaadelerde ise; ağaçlandırma, arazi müsaade, Orköy ve erozyon bedeli alınacak. Savunma Sanayi Başkanlığınca yapılacak savunma niyetli tesislere ve bunların müştemilatına verilen izinlerden 6831 sayılı Kanunun ek 9. unsuru yeterince bedel alınmayacak.

99 yıla kadar uzatılabilecek

Uygun görülen taleplere 24 aya kadar ön müsaade verilebilir. Kesin müsaade müddeti ise 49 yılı geçemeyecek. Kesin müsaade müddeti sonunda müsaade gaye ve kaidelerine uygun olarak faaliyet gösteren müsaade sahibinin talep etmesi halinde bu müddet 99 yıla kadar uzatılabilecek.

Ormanlık alanda lojman, idari bina ve toplumsal tesislere müsaade verilmeyecek. Ormanlık alanda yapılması zarurî olan yollar etrafa ziyan vermeyecek biçimde ekskavatörle yapılacak, yol üretiminden çıkan gereç ormana ziyan vermeyecek biçimde müsaadeli alanlara taşınacak. Müsaade verilen saha hudutları ortasında ve müsaade veriliş gayesine uygun uygulama imar planı yaptırılabilecek. Fakat müsaade verilen ormanlık alan bağlı olduğu orman parselinden ifrazen ayrılamayacak. Lisanssız elektrik üretim tesisleri ile lisanslı güneş gücünden elektrik üretim tesislerine orman sayılan alanlarda müsaade verilmeyecek.

Genel bütçe kapsamındaki kamu yönetimleri ile öteki kamu kurum ve kuruluşlarına verilen bedelsiz müsaadelerin, özelleştirme uygulamaları kapsamında işletme hakkının periyodu hâlinde işletme hakkı periyot bedeli üzerinden orman sayılan alanların devredilen toplam kullanım alanları ortasındaki yüzde oranı dikkate alınarak hesaplanacak fiyatın binde beşi bir kereye mahsus olmak üzere işletici tarafınca bölüm alma tarihinden itibaren üç ay ortasında defaten Genel Müdürlük özel bütçe hesabına yatırılacak.

Orman yönetimine karşı belediyeler sorumlu olacak

Kamu kurum ve kuruluşlarına verilen bedelli müsaadelerin özelleştirme uygulamaları kapsamında işletme hakkının evresi halinde, taahhüt senedinde yer alan bedeller haricinde işletme hakkı bedeli üzerinden rastgele bir bedel alınmayacak.

Genel bütçe kapsamındaki kamu yönetimleri ile öbür kamu kurum ve kuruluşlarına verilen izinlere mevzu tesislerin yap-işlet-devret modeli ile yaptırılması hâlinde işletme hakkı bedeli üzerinden rastgele bir bedel alınmayacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesindilk evvel verilen müsaadelerin mühlet uzatımında ve evrelerinde, ayrıyeten devam eden müsaadelerde izin sahibinin talebi halinde; bu yönetmelik kararları uygulanacak ve buna uygun taahhüt senedi alınacak. Geçmişte bedelli verilen müsaadeler bu yönetmeliğe bakılırsa değerlendirildiğinde bedelsiz olması halinde bedelsiz taahhüt senedi alınacak.

Büyükşehir belediyelerinin kuruluşundan evvel vilayet özel yönetimleri, kapanan belediyelere ve köy hukuksal kişilikleri ismine verilmiş olan müsaadeler birebir hak ve sorumluluklar ile büyükşehir belediyeleri ismine devredilmiş sayılacak ve büyükşehir belediyeleri ismine devam edecek. Bu müsaadelerin taahhüt senetlerindeki yükümlülüklerden orman yönetimine karşı büyükşehir belediyeleri sorumlu olacak.

Okumaya devam et...