Ordu’da 48 yıllık konut bayanı, 28 yıldır muhtarlık yapıyor! Ünye’nin tek bayan muhtarı

erkan_623

New member
Ünye’nin tek bayan muhtarı olan ve Orta Yılmazlar Mahallesi’nin 18 yıldır muhtarlığını sürdüren Seyhan İhtiyaroğlu, 2004 yılında çıktığı birinci muhtar adaylığını kazanmasının akabinde yıllardır mahallesinin hem annesi hem ablası oldu. Bilhassa eşinin dayanağıyla birinci muhtarlık adaylığından günümüze kadar 18 yıldır mahallelinin eksik ve meseleleriyle uğraş eden bayan muhtar Seyhan İhtiyaroğlu, “Bir bayan ayakta durmalı ve başarmalıdır” diyerek bayanların toplumda kesinlikle başarabileceklerinin iletisini verdi.

KONUTUMUN HANIMI MAHALLEMİN ANNESİ OLDUM

Muhtarlık yaptığı yıllar boyunca konutu ve mahallesi için epey müdahaleler ederek bu senelera geldiğini söyleyen Orta Yılmazlar Mahallesi Muhtarı Seyhan İhtiyaroğlu, “Ben 48 yıllık evliyim. 2004 yılında birinci muhtarlık adaylığımı deklare ettim. O yıl da mahallemin takdiriyle muhtar oldum. Şu an 18 yıllık muhtarım. Eşimin dayanağıyla muhtar olmaya kadar verdim. Olağan, o senelerdan bu senelera kadar epey çaba verdim. Hem konutumun bayanı hem mahallelinin annesi birebir vakitte muhtarlığımın anası oldum. Muhtarlığım boyunca erkek olsun bayan olsun mahallemde herkes bana hayli büyük takviye verdi. Başarılarla bu senelera geldim. Birinci muhtar olacağım vakitte televizyonda haberleri izliyordum. Ben de muhtar olabilir miyim diyerek eşime sordum. Eşim de ‘niçin olmasın’ diyerek bana dayanak çıktı. Ben de mahallemde kapı kapı gezerek herkese aday olacağımı söylemiş oldum. 2004 yılında birinci muhtar olduktan daha sonra erkek ve bayan vatandaşlarımız yanıma gelerek tebrik etti. Bir bayan her şeydilk evvel ayakta durmak zorundadır” dedi.

EŞİMLE DAİMA GURUR DUYDUM

Eşinin birinci muhtarlığa adaylığına takviye vererek onun bu günlere gelmesinden daima gururlandığını söyleyen 73 yaşındaki Seyit Bilal İhtiyaroğlu, “Seyhan İhtiyaroğlu benim 48 yıllık eşimdir. Kendisiyle tanışarak evlendik. İnşallah bir 48 sene daha birlikte yaşamak istiyorum. 2004 yılında eşim Seyhan Hanım yanıma geldi. Eşim ‘ben muhtar olsam nasıl olur’ diyerek birinci muhtarlık istemesini benimle paylaştı. Ben de ‘iyi olur’ diyerek onun bu isteğine takviye çıktım. Rahmetlik bir ağabeyimiz de bu biçimde 25 yıllık bir muhtardı. Eşim de adaylığını koymasıyla bu biçimdeda az bir farkla eşim muhtarlığı aldı. Şu anda eşim dört devirdir muhtarlık yapıyor. 2023’te de eşimin sıhhati yerinde olursa bir daha muhtarlığa adaylığını koyacak” diye konuştu. Mahalle sakinlerinden İbrahim Tahmaz ise “Seyhan ablamız her yere eli kolu uzanan ve yardımcı olmaya çalışan bir insandır. Ben hiç bir vakit bir bayan asla başaramaz lafını kabul etmiyorum” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA