Onlar AKP’yi, devlet de onları korudu

semaver

Active member
Onlar AKP’yi, devlet de onları korudu Bingöl’ün Karlıova ilçesinde fırıncılık yaparken AKP iktidarıyla süratle büyüyen ve Binsat Holding’in sahibi olan Arafat ve Cengiz Bingöl kardeşlere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca müdafaa polisi tahsis edildiği ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın ulaştığı Binsat Holding’in ortaklarından Cengiz Bingöl, kendilerine muhafaza polisi tahsis edilip edilmediğine ait soruya, “Ben PKK’ya şehit verdim, FETÖ’yle gayret ettim ve her gün epey sayıda tehdit alıyorum. ‘Bingöl meydanında seni asıp, keseceğiz’ diyorlar. Emniyet kayıtlarında kaç yıldır tehdit aldığım vardır lakin 3-4 yıldır korunuyorum. Ben devletin bana verdiği vazifeleri yaptım ve bununla da gurur duyuyorum. Türkiye yalnızca beni korumuyor ki. Öldürülmekle tehdit edilen insanları devlet korumakla yükümlüdür” formunda karşılık vererek, kendilerine müdafaa polisi tahsis edildiğini söylemiş oldu.

VALİYE İKRAM TEZİ

Bingöl kardeşlerin Hakkâri Valisi İdris Akbıyık ile yakın ilgisi olduğu ve Vali Akbıyık’a kıymetli armağanlar aldığı da sav ediliyor. Hatta Vali Akbıyık’ın, Hakkâri’ye geldiklerinde Bingöl kardeşleri müdafaaları ve makam aracıyla havaalanından aldırdığı da öne sürülüyor. Cengiz Bingöl, bu tezleri da şu biçimde yanıtladı: “Yok o denli bir şey… Hakkâri Valisi ile geçmişten beri dostuz. İstanbul’a geldiği vakit konutumda konuk ederim, o beni konuk eder. Eski Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya da benim 20 yıllık dostum. Siz ticaretle, dostluğu karıştırıyorsunuz. Ben korunan şahıs olduğum için, gittiğim kentlerin Emniyet Müdürlüğü’ne bildirim yapmak zorundayım.”

671 MİLYON TL’LİK İHALE

Binsat Holding’e bağlı şirketler kamudan son 10 yılda aldığı ihalelerinin toplam meblağı ise 671 milyon 436 bin TL’yi geçiyor. Holding, son 10 yılda yalnızca Binsat Özel Güvenlik ile Yavuz Özel Güvenlik şirketleri ile kamudan 96 başka ihale aldı. bir daha holding bünyesindeki Maya Toplumsal Hizmetler ile Mina Toplumsal Hizmetler şirketleriyle de kamudan 62 farklı ihale aldı. Binsat Holding’in özel güvenlik hizmeti verdiği kamu kurumları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Holding, TMSF tarafınca FETÖ ile bağlantılı olduğu sebebi öne sürülerek kayyum atanan şirketlerin, AKP’li belediyelerin, üniversitelerin, Sıhhat Bakanlığı’nın, Halkbank Genel Müdürlüğü ve şubelerinin, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün, Atatürk Orman Çiftliği’nin, Et ve Balık Kurumu ile Devlet Su İşleri üzere epeyce sayıda kamu kurumunun milyonlarca liralık özel güvenlik ihalesini aldı.