ÖSYM’den baş karıştıran paylaşım

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçları ile ilgili birtakım ayrıntıları paylaşan ÖSYM Lideri matematik profesörü Halis Aygün, adayların tercih sırasına nazaran bir programa yerleşme oranlarına dair dataları Twitter hesabından paylaştı.

Aygün, paylaşımları ortasında; “Adayların Tercih Sırasına bakılırsa Yükseköğretim Programlarına Yerleşme Oranı” başlıklı tabloya da yer verdi.

Tabloda, yerleşen adayların yüzde kaçının hangi tercihine yerleştiğine ait yüzdelik oranlar sıralandı. Lakin, tablodaki yüzdelik oranların toplamının yüzde 118,64 olması dikkati çekti. bu biçimdece, toplam 100 olması gereken yerleşen aday oranı, 118,64 oldu.

2021 YKS KAYITLARI NE VAKİT BAŞLAYACAK

YKS tercih neticelerina bakılırsa bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süreçleri şu tarihlerde yapılacak.

Üniversite kayıt tarihleri: 6-10 Eylül 2021 – Elektronik kayıtlar: 4-8 Eylül 2021

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen müddet içerisinde başvurmaları gerekiyor.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafınca duyurulan evraklara ve tarihe nazaran süreç yapacaklar.

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME

Yükseköğretim Şurası (YÖK), 2021-YKS süreçlerine mahsus olmak üzere, merkezi ve ek yerleştirme kararında boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacağını duyurdu.

Bu ek yerleştirme imkanından Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı taban 140, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Lisan Testi (AYT/YTD) puanı taban 170 olan adaylar da faydalanabilecek.