‘Öğrenmenin yaşı yok’ dedi! 73 yaşında 4 kursa birden gidiyor

erkan_623

New member
Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki tarihi Kurşunlu Han’da Şehzadeler Belediyesi ve Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi iş birliğinde açılan kursları yakından takip eden ve ‘Çini’ kursuna katılan 73 yaşındaki Saadet Bulut, öğrenme azmiyle gençlere örnek oluyor. Küçük yaşlardan bu yana kurslarla ilgilendiğini belirten Saadet Bulut, Kurşunlu Han’da tarihi doku içerisinde açılan Halk Eğitimi Merkezi kurslarında yeni bir şeyler öğrenmenin ve yeni hobiler edinmenin memnunluğunu yaşadığını kaydetti.

Torunu yaşındakilerle eğitim alıyor

Açılan çini kursunda torunu yaşındaki kursiyerlerle bir arada eğitim almaktan memnun olduğunu tabir eden Bulut, “Küçük yaşlarımdan bu yana çeşitli hobilerle uğraşıyorum. Burada bu tarihi yerde bu havayı solumak, kursa bir arada katıldığım şahıslar torunum yaşındalar. Lakin öğrenmenin yaşı yok, her yaşta öğrenebiliriz. Kurslarda sıhhatimi buluyorum, yaşamak kıymetli değil, kaliteli yaşamak kıymetli. Bu mevzuda torunlarıma ve gelinlerime örnek olmak istiyorum” dedi.

Hobilerle uğraşmak sıhhatimi yerinde tutuyor

Çocuklarının Manisa haricinde olduğunu ve yalnız yaşadığını söyleyen Bulut, kurslara katılmanın sağlıklı yaşamasını sağladığını vurgulayarak, akşamları ‘Ben bugün ne yaptım’ formunda kendisini sorguladığını kaydetti. Bulut, “Hobi sanat kurslarını ömrüme soktum, sıhhatim epey yerinde buna borçluyum. Arkadaşlarım bana nasıl duruyorsun oralarda gel bayanlar kahvesine çay, kahve içelim diyorlar, fakat bana bu biçimde şeyler epey boş geliyor. Akşamları kendimi sınarım, bugünü nasıl geçirdim diye. Pek televizyonla pek ilgim yok. Yaşamak kıymetli fakat dolu dolu yaşamak daha değerli, çocuklarım, arkadaşlarım ve etrafım bana öbür açıdan bakıyor. Ben bu kurslara 5 yıldır devam ediyorum. Şu an 4 başka kursa katılıyorum.” diye konuştu.

birinci vakit içinderda bilgisayar kursuna gittim

Yalnız yaşadığı ve kimseye muhtaç olmamak, kendi işini görmek ismine birinci olarak bilgisayar kursuna gittiğini vurgulayan Bulut, “Çok ayrıntılı bilgiler anlatılıyordu ve sıkıldım, hocamızla görüştüm ve kendimi yönetim edecek biçimde öğretmeleri ricasında bulundum. Kırmadılar işimi bakılırsacek kadar bilgisayar bilgim var. Dizüstü bilgisayarım var her işimi oradan hallediyorum. Çocuklarıma bağımlı hayatıyorum. En büyük oğlum 55, en küçük oğlum 46 yaşında ve 30 yaşında torunu var. Şu an kursiyer arkadaşlarımın hepsi torunum yaşında. Hepsiyle arkadaşlığım harika biçimde devam ediyor” dedi. Kurslarda yaptığı eserleri de beğendiğini ve kendisine bakılırsa hoş eserler ortaya çıkardığını vurgulayan Bulut, “Çok şad oluyorum. Daha düzgünü can sağlığı” dedi.

Her yaş ve her meslek gurubundan kursiyerler var

Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Çini eğitmeni Cansel Çakır, her yaş ve her meslek gurubundan kursiyerinin olduğunu belirterek 73 yaşındaki Saadet Bulut’un, öğrenme azmiyle gençlere örnek olduğunu söylemiş oldu. Çakır, “Farklı yaş guruplarında kalabalık bir kursiyer gurubumuz var. Verimli bir biçimde vakti geçiriyoruz. Üniversite kısım mezunu kursiyerlerimiz de var. Şu an hala kursumuza gelen Klasik El Sanatları kısım mezunlarının uygulama yapmalarına katkı sağlıyoruz. Burada kendilerini hem çağdaş tıpkı vakitte klasik çini öğrenerek kendi gelişimlerine katkı sağlamış oluyorlar. Ortamımız epeyce güzel” dedi.

bir epeyce kurs bulunuyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sanat Tarihi kısım mezunlarından kursiyer Esra Pekdilbaz ise mezun olduktan daha sonra çeşitli iş arayışlarına girdiğini ve ortaya pandeminin de girmesiyle kendisini geliştirmek ismine kurslara katıldığını belirtti. Pekdilbaz şunları söylemiş oldu: “İnternet üzerinden açılan kurslara bakarak çini kursunu buldum ve katıldım. Sanat Tarihinde derslerimizi teorik olarak gördük burada da teorik olarak tecrübe kazanıyorum. Klasik el sanatlarında kendimi geliştirmek istiyorum.” Kursiyerlerden kısım mezunu Zülal Arslan ise “Türk el sanatlarını bizden daha sonraki jenerasyonlara aktarılmasına vesile olmak bizim için kıymetli. Burada hocamızla birlikte hoş işler ortaya çıkarıyoruz” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA