Nevşehir’de 4 kız kardeş mezun oldukları okula 20 yıl daha sonra bilişim sınıfı açtı

erkan_623

New member
Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan Ahmet Ergün Ortaokulu’ndan 20 yıl evvel mezun olan dört kız kardeş mezun oldukları okul için bir şeyler yapma isteği oluşmasının akabinde okul müdürü ile irtibata geçtiler. İstanbul’da ikamet eden ve bununla birlikte ulusal atlet olan Nagihan Tokmak ablaları ile görüşmesinin akabinde mezun oldukları okula bilişim sınıfı açmaya karar verdiler.

Ortadan geçen 20 yılın akabinde mezun oldukları okulu unutmadılar

Geçtiğimiz hafta içerisinde de Ahmet Ergün Ortaokulu’na dört kız kardeş tarafınca 10 bilgisayarın olduğu bilişim sınıf düzenlenen merasimle hizmete açıldı. Ahmet Ergün Ortaokulu’na bilişim sınıfı kazandıran dört kız kardeşten en küçüğü olan Nagihan Tokmak yaptığı açıklamada bu okulda biz okuma ve yazma öğrendik ve hayata atıldık. Bu yüzden hayatlarımızı kazanmamızın gerisinde bu biçimde bir şey yapmaya karar verdik dedi. Tokmak, “Ahmet Ergün ilköğretim okuluydu bizim vaktimizde. Artık şimdi ortaokul oldu ve biz dört kız kardeş orada okuduk, ben en küçükleri olduğum için en son ben mezun oldum. Yaklaşık 20 yıl oluyor. Bizim için farklı bir yeri vardır o okulun. Zira hepimiz okuma yazmayı orada öğrendik, birinci arkadaşlarımız da orada edindik tahminen birinci hüznümüzü birinci sevinçlerimizi de orada yaşadık. Ve ortaokuldan da mezun olduktan daha sonra hepimiz farklı birer liseye gittik. Oranın yeri her vakit biz de başka. Okulun bahçesinde okul bittikten daha sonra okulun bahçesinde saatlerce oyun oynardık, okuldan hiç sıkılmadık, fazlaca kaliteli bir eğitim aldık. Öğretmenlerimiz de bize anne baba üzereydi. O yüzden daima değerlidir benim için. Aklımın köşesinde bu biçimde bir şey vardı ve daima birlikte düşünüp karar verdik okulun muhtaçlıklarını belirledik müdüre hanımla birlikte ve bilişim sınıfı yapmaya karar verdik. Gençlere, yeni nesile de ufak bir yararımız olsun hoş bir dokunuş yapalım istedik. Umarım hayırlara vesile olur” dedi.

“Umarım örnek oluruz”

Ortadan geçen 20 yılın akabinde mezun oldukları okula bilişim sınıfı kazandıran Nagihan Tokmak yaptıkları bu çalışmanın diğerlerine da örnek olmasını istedi. Tokmak, “Hep bir şeyler yapmak istiyordum daima bu biçimde bir isteğim vardı. Zira artık hayatımızı kazanmaya başladık, her şey yolunda gidiyor. Bunu bir biçimde paylaşmak ve paylaştıktan daha sonra örnek olmak benim için epey değerli bir mevzu. Zira emsal teşkil etmeli, örnek olmalı, öteki insanları bu konularda teşvik etmeliyiz. Ve artık tabi bilgisayar çağı, bu yüzden bilişim sınıfının olması beni ayrıyeten heyecanlandırdı. Artık teknoloji çağındayız bütün çocuklar bilgisayara dokunmalı, öğrenmeli. Her meslekte artık bilgisayara gereksinim var ve ilerleyen vakit içinderda daha ilerisine de muhtaçlık duyacaklar. O yüzden Avanos’ta okuyan çocukların bundan eksik kalmasını istemedim. Bu yüzden bilişim sınıfı bizi daha hayli heyecanlandırdı ve elimizden geleni yaptık” diye konuştu.