Nereden çıktı bu on bin adım?

semaver

Active member
Akıllı bantları yahut cep telefonlarına indirilen antrenman uygulamalarını kullananlar, günde 10 bin adım atmanın sağlıklı ve formda kalmak için kâfi olduğu kanısına kapılabilir.

Lakin her gün 10 bin adım atmanın ne üzere getirileri olduğuna dair net bir fikir yok. Bu niçinle CNET’in görüşlerini aktardığı uzmanlar, 10 bin adım kanısının doğruluk hissesini tartışıyor:

HERKES TIPKI ÖLÇÜDE ANTRENMANA GEREKSİNİM DUYMAZ

Her bireyin farklı bir hayat üslubu ve farklı fizyolojik özellikleri olduğundan herkese uyacak bir antrenman bulmak mümkün değil. Çünkü uzmanlar, sağlıklı ve zinde kalmak isteyen her insanın birebir ölçüde idmana gereksinim duymayacağını söylüyor.

Öte yandan, Baylor Üniversitesi’nden antrenman fizyoloğu Paul Gordon’a göre günde 10 bin adım, âlâ bir başlangıç noktası olabilir.

Gordon, “Ortalama bir kişi gün boyunca işe gidip gelirken yahut alışveriş yaparken 3 bin ila 6 bin adım atacaktır” diyor ve ekliyor:

Başka yandan Gordon, yürüyüş kelam konusu olduğunda “Ne kadar epey o kadar iyi” yaklaşımını benimsiyor.

Kilo vermeyi yahut buna misal amaçlara ulaşmayı amaçlayan bireylere önerilen idman süresiyse 150 dakikaya kadar çıkabiliyor.

GÜNDE ON BİN ADIM NEREDEN ÇIKTI?

Günde 10 bin adım kanısı o kadar yaygın ki bunun nereden çıktığını düşünenler, tıbbi bir kaynak duymayı bekleyebilir. Fakat kısa mühlet evvel durumun hiç de o denli olmadığı ortaya çıktı.

ABD’nin Teksas eyaletindeki Austin kentinde düzenlenen bir fitness etkinliğinde konuşan spor doktoru Dr. Jordan Metzl, 10 bin sayısının aslında keyfi bir kökeni olduğunu aktardı.

Metzl’e bakılırsa bu sayının kökeni, bunu bir pazarlama sloganının kesimi olarak benimseyen, Japonya merkezli bir spor firmasına kadar uzanıyor.

Independent Türkçe’deki habere göre hakemli bilimsel mecmua JAMA’da yayımlanan bir makalede de sağlıklı kalmak için günde 10 bin adım atmak gerektiği tezini destekleyen “sınırlı bilimsel veri” olduğuna dikkat çekiliyor.

Kelam konusu araştırma, gün ortasında daha fazla adım atan iştirakçilerin vefat oranının, daha az adım atanlara göre daha düşük olduğunu da gösteriyor.

ÇOK FAZLA OTURMAK RİSK OLUŞTURUYOR

ABD’nin saygın sıhhat kurumlarından Mayo Clinic, her gün önerilen ölçüde idman yapmanın bile yetmeyebileceğini belirtiyor.

Buna nazaran bireylerin gün ortasında oturarak geçirdikleri vakti aktivitelerle bölmesi gerekiyor. Çünkü epeyce fazla oturmak, metabolizmayla ilgili sorun riskini artırabiliyor.

Örneğin 2019 tarihindeki bir araştırmada bilim insanları, günde 13,5 saatten uzun müddet oturan şahısların, bir saatlik idmanın yararlarından gereğince yararlanamadığını ortaya koymuştu.