Müspet gücü yardımıyla 8 yılda 3 farklı kanseri yendi

erkan_623

New member
Recep Birgün, 2014’te şiddetli ağrı şikayetiyle gittiği hastanede ileri evre kolon (kalın bağırsak) kanserine yakalandığını öğrendi. Operasyonla kanserli hücrelerinden kurtulan Birgün, ağır bir kemoterapi sürecinin akabinde sıhhatine kavuştu. 3 yıl daha sonra, rutin bir denetimi sırasında akciğerinde tümör tespit edilen Birgün, bütün süreci bir daha yaşayacağını bildiği biçimde ümidini hiç kaybetmedi. Bu savaştan da galip çıkan Birgün, 5 yıl daha sonra bir daha bir denetim sırasında kanserin karaciğerinde metastaz yaptığını öğrendi. yıllardır tedavisini gerçekleştiren tabibinin tavsiyesi üzerine İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçkin Dulundu’ya başvuran Birgün’ün karaciğerindeki tümör temizlendi. Önünde yeni bir kemoterapi süreci olan Birgün, kanser hastalarına denetimlerini tertipli yaptırmaları, kanseri evvel akıllarından silmeleri ve olumlu düşünmeyi bırakmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

Karın bölgesinde 8 ay bağırsak torbası taşıdı

AA muhabirine kanser hikayesini anlatan Recep Birgün, sağlıklı hissederek uyuduğu 27 Ağustos 2014 gecesinde, şiddetli ağrıyla uyandığını, ondan sonrasında soğuk terler dökmesi ve teneffüsünde kahır yaşaması niçiniyle özel bir hastaneye başvurduğunu söylemiş oldu. İnceleme ve tetkikler kararında kendisine kolon kanseri teşhisi konulduğunu belirten Birgün, şiddetli ağrısının ise kalın bağırsağındaki delinmeden kaynaklandığını öğrendiğini lisana getirdi.

8 ay bağırsak torbasıyla yaşadı

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Kolu’ndan Prof. Dr. Mehmet Sinan Çarkman tarafınca karın bölgesine yerleştirilen bağırsak torbası (stoma) ile 8 ay yaşadığını anlatan Birgün, stoma ve kemoterapiye karşın işine gitmeyi sürdürdüğünü söz etti. Nisan 2017’de ise akciğerinde tümör oluştuğunu ve bunun da denetimleri sırasında tabibi Çarkman tarafınca fark edildiğini söyleyen Birgün, “Kontrollerimi muntazam biçimde yaptırıyordum. Hiç aksatmadan.” dedi. Bu süreçte umudunu hiç yitirmediğini anlatan Birgün, “Tam aykırısı, inanılmaz faal ve hastalığını hiç kimselerle konuşmayan, hasta değilmiş üzere insanları hastanelere götüren, her türlü sıkıntılarına koşan bir tanesiydim. Güya o hastalığı hiç hayatıyor üzereydim.” diye konuştu.

Bakış açısı epeyce değerli

Recep Birgün, bu yılki rutin denetiminde ise çektirmiş olduğu pet ve MR’da karaciğerinde tümör saptandığını, akabinde Prof. Dr. Nadir Dulundu ile tanıştığını kaydetti. “Kanser” denildiğinde insanların irkilerek baktığını lakin kendisinin bakış açısının bu olmadığını belirten Birgün “İrade hayli kıymetli. Bir de insan müspet olmalı. Ben toplumsal bir beşerim. Çok müspet bir beşerim. Ağrı, sızı kemoterapi safhalarında da yaşamadım. Şu anda fazlaca daha ümitliyim. Öncelikle Nadir Hocam ile tanıştığım ve onun elleri değdiği için inanılmaz ümitliyim.” dedi. Birgün, bu hastalıkla gayrette, birinci vakit içinderda kanserin akıldan atılması gerektiğini vurgulayarak, “Sevdiğim hiç bir şeyi bırakmadım. Olumlu oldum. hiç bir akşam kanserin ‘k’si ile yatmadım. Son derece sağlıklı bir insan olarak uyudum. Bu ortada, her sabah ve akşam 1,5 saat spor ve yürüyüşüm var. Bundan daha sonra da birebir biçimde devam etmeyi düşünüyorum. Yüzme ve yürüyüş, şayet olmazsa olmazım. Beni biraz da ayakta tutan bunlar.” tabirlerini kullandı.

Kanser çaba edilebilen bir hastalık

Prof. Dr. Nadir Dulundu, Birgün’ün kendilerine, kalın bağırsağın en sık metastaz yaptığı organlardan karaciğerde lezyonlar saptanması üzerine başvurduğunu anlattı.
Ameliyattan evvelki görüntülemelerde, Birgün’ün karaciğerinde üç tümör gördüklerini, ayrıyeten kuşkulu ufak alanlar bulunduğunu belirten Dulundu, bunların tümör odakları olup olmadığını ise o an epeyce bilemediklerini kaydetti. Temel sorunun, tümörlerin değerli damarlara yakın alanlarda yer işgal etmesi olduğuna dikkati çeken Dulundu, “Metastazları olması prestijiyle dördüncü evre bir kanser hastası olarak karşımıza çıktı.” dedi.

Motivasyonu yüksek ve olumlu bir hasta

Prof. Dr. Dulundu, Recep Birgün’ün motivasyonu yüksek ve uyumlu bir hasta olduğunu, bunun da tedavi için kıymet taşıdığını vurguladı. Kanserde temel olarak “geç kalınmaktan korkulması” gerektiğini vurgulayan Dulundu, “Nizamlı ömür ve sağlıklı beslenme kıymetli olduğu üzere, denetimlerimizi ihmal etmeyelim. Kanser gayret edilebilen bir hastalık, en hoş örneği Recep Beyefendi. Bu dördüncü ameliyatı oldu. Hala maşallah sapasağlam ayakta. Nizamlı denetimleri ihmal etmeden, sağlıklı bir hayat üslubuyla kanserle gayret etmek mümkün.” diye konuştu.

KAYNAK: AA