Mersin’de yetişiyor, Amerikalı askerler yiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de birinci kere 2014 yılında ekimi yapılan ejder meyvesi, en çok para kazandıran alternatif eser oldu. Bahçede tanesi 30 liraya kadar satılan meyve, bir dönümden yaklaşık 40 bin lira yarar sağlıyor.

Erdemlinin Tömük Mahallesi’nde domates serasını ejder meyvesi serasına çeviren Bahire Timurtaş (45), “4 yıl evvel domates seramız vardı ve gelirimiz fazlaca düşüktü. Bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine alternatif eser olarak ejder meyvesi diktik. 3 yıldır ejder meyvesinin hasadını yapıyoruz ve nitekim hayli memnunuz. Bakımı fazlaca kolay ve çıkarı da epeyce olan bir meyve. Şu anda kolunda adedini 25-30 TL’den satıyoruz. Pazar sıkıntımız hiç yok. Bir dönümden yılda 40-50 bin TL arası gelir elde ediyoruz. Seramızda ejder meyvesi hasadı yapıyoruz. Bütün çiftçilerimize tavsiye ediyorum” dedi.

‘130 DEKARLIK ALANDA ÜRETİM YAPILIYOR’

Ziraat Mühendisi Mustafa Besili ise, “Mersin’in iklimi ötürüsıyla Asya ve Güney Amerika ülkelerinde yetiştirilen ejder meyvesi, burada da hayli rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Çiftçilerimizin alternatif eser olarak dikimine başladığı ejder meyvesi her geçen gün üretimi de artmaktadır. Mersin bölgesinde şu anda yaklaşık 130 dekarlık alanda üretim yapılıyor. Bu üretim ölçüsü gelecek senelerda da daha da artacaktır. İlaçsız yalnızca doğal olarak yetiştirilen ve bilhassa diyabet hastalarının fazlaca tükettiği ejder meyvesi, vitamin ve mineral bakımından da fazlaca güçlü bir meyve. Domates ve başka sebzelere oranla yararı epey olan ejder meyvesi, üreticilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Bakımı kolay ve masrafı az olan ejder meyvesinin bölgemizde daha hayli yetiştirilmesi için çiftçilerimize yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

‘YURT DIŞINDAN BÜYÜK TALEP GÖRÜYOR’

Ejder meyvesi üreticisi Zekeriya Akyar da şunları söylemiş oldu:

“Ejder meyvesi bölgemizde süratle üretimi yapılan bir meyve. Bilhassa yurt haricinden büyük talep bakılırsan ejder meyvesi, Rusya, Ukrayna, Irak üzere ülkelere ihracatı yapılıyor. Şu anda ejder meyvesini Irakta bulunan Amerikan askerlerinin isteği üzerine Iraka gönderiyoruz. Amerikalılar ejder meyvesini epeyce seviyor. Tanesi 25-30 TL’den alınan ejder meyvesi hem üreticisini sevindiriyor tıpkı vakitte tüccarını sevindiriyor. Ejder meyvesi hasadı bölgemizde devam ediyor. DHA