Mermerin yüzde 13’ü Adıyaman’da bulundu, artık OSB’si kuruluyor

Zeytin

Global Mod
Global Mod
DÜNYA Gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde 81 vilayetteki oda ve borsalarla bir ortaya geliyor. “Başkanlar Konuşuyor” isimli bu projede üçüncü kent Adıyaman oldu. DÜNYA’ya konuşan Adıyaman’ın liderleri Mermer İhtisas OSB’sinde yer tahsisine 2022’nin birinci çeyreğinde başlanacağını duyurdular.

Mermerde katma pahası 17 katına çıkartacağız

Mustafa Uslu / Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Lideri

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü 4-5 sene evvel bize muazzam bir bilgi verdi. Türkiye’deki mermer rezervlerinin yüzde 13 Adıyaman’daymış. Daha evvelinde bilmiyorduk. Tabir caizse, biz zenginliğin üzerinde yatıp kalkıyormuşuz, haberimiz yokmuş. Şu anda Adıyaman’dan günde aşağı üst 100 TIR Mersin Limanı’na ihraç mermer eseri taşıyor. Bunlar başta Uzakdoğu olmak üzere, İtalya’ya ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gidiyor. Şu anda kentimizden blok mermer ihraç ediyoruz. Lakin yakın vakitte işleyip katma bedelini Adıyaman’ımıza kazandıracağız. O yüzden son iki yıldır kentimizde Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmaya çalışıyoruz. 2022’nin birinci çeyreğinde OSB’mizde tahsis yapacağız. OSB’mizin kamulaştırması bitti, altyapısını çalışıyoruz. OSB’miz işlemeye başladığında blok mermeri işleyeceğiz 17 kat katma paha farkı ile daha yüksek fiyattan satacağız. Artık artık bu dal, kent ekonomimizin lokomotifi olacak. Özetle varlıklı olmak istiyorsak, yer altı-yer üstü kaynaklarımızı değerlendireceğiz. Biri çıksın bana desin ki ‘Ben define aradım, buldum, varlıklı oldum’ bu biçimde bir dünya yok. Çalışmamız lazım.

Yılda 287 gün aldığımız güneşi güce çevireceğiz

Artık yeni bir kesimimiz daha gelişiyor. Bir yılın 365 günü var, Adıyaman bugünlerin 287’sinde güneşi verimli olarak alıyor. Bu özelliğimiz ile güneş alan kentler sıralamasında Türkiye 5’incisiyiz. Türkiye’nin günlük güneşlenme mühleti 7,5 saat iken, Adıyaman 8,11 saatlik günlük güneş müddetiyle ülke ortalamasının üzerinde. Adıyaman tabir yerindeyse “güneş”i iktisada kazandırıyor. Kentimizde yaklaşık 1 milyon 700 bin kilovat elektrik üretiliyor.

134 adet güneş güç santrali var ve konseyi gücü 109,5 megavat. Bizim kent olarak petrolümüz de var. Çok bilinmez ancak özel dal üretimleri ile birlikte ülkemiz ham petrolünün yüzde 28,13’sinden çoksı Adıyaman bölgesinde üretiliyor. Güneşimiz petrole bedel. Lakin güneşle ilgili yatırımların önünde bir trafo merkezi kurulması durumu var. Siz ürettiğimiz güçten,

RES olsun GES olsun, salt alanına bağlamanız lazım. Oradan da hatta bağlamamız lazım. Artık bize deniyor ki ‘Siz Adıyaman’da 100 bin kilovatlık bir yatırım yapabilirsiniz, zira irtibat yapabileceğimiz tesisimiz ona göre var’. ötürüsıyla TEİAŞ’ın yeteri kadar trafo merkezi kurması lazım. Türkiye’de cari açığı tetikleyen en değerli faktörlerden biri de güç. Dışa bağımlıyız. Ülke ekonomimizin de, Adıyaman ekonomimizin de önünü TEİAŞ’ın açması lazım. İnşallah istediğimiz düzeye gelir.

Ayakkabı yatırımı gelirse çabucak eleman yetiştiririz

Adıyaman 5084 Sayılı Teşvik Yasası periyodunda kıymetli bir sıçrama yaşadı. İnanılmaz yatırımlar çektik. 11 yıldır TSO başkanlığı bakılırsavini ifa ediyorum. Burada endüstricinin en değerli badiresi orta eleman bulamamaktır. İşte bu yüzden ASGEM’i yanı Adıyaman İş Geliştirme Merkezi’ni harekete geçirdik. Valimiz de dayanak verdik ve 8 milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Bunu yaparken de vilayet özel yönetimi, üniversite, belediye, organize sanayi ve ticaret odasını paydaş kıldık. Bina yatırımını tamamladık. Gerekli araçları da aldık. Artık burada orta eleman yetiştiriyoruz. Üç hafta evvel İstanbul’dan büyük bir ayakkabı firması burada yatırım yapmak istediğini bildirdi. Biz çabucak onlara eleman yetiştirecek güçteyiz. 5-6 ay daha sonra fabrikasını kurmuş olursa, onlara yüzlerce iş gücü sunabiliriz.

Talep tütünde daha az vergi olmalı

Tütün kentimize sıcak para getiriyor. Kentimizde son yaşananları herkes biliyor. Devlet şunu istiyor; ‘Bir kooperatif kurun, üretin. Ürettiğiniz tütünü getirin kooperatife satın. Kooperatif bunu işlesin uçağın bagajına koyun istediğiniz yere gdolayın satın’. Buradaki düşünce şu; bizim çocukluğumuzdan bu güne kadar bunun eserin ismi kaçak tütün. Türkiye’de bir tek Adıyaman’ın Çelikhan yöresinde hiç katkısız sarmalık içim bir tütün yetişir. Vatandaş ‘Kayıt altında alınmasın biz kaçak satalım’ diyor. Devlet de diyor ki ‘Siz getirin kooperatifleşin, isterseniz tütününüzü büyük yerlere satın, isterseniz kendiniz satın’. Lakin burada aslında talebimiz şu olmalı. Bu küçük tarlalarda devlet bu tütüne dese ki, ‘Bu tütünü kooperatifleştirin kayıt altına alalım ancak sizden yüzde 80 değil de yüzde 40 vergi alalım’. Talep bu olmalı bu olursa yerinde olur.

Tütünün Adıyaman istihdamına katkısı büyük, fakir insanlarımıza sahip çıkmalıyız

Mahmut Fırat / Adıyaman Ticaret Borsası Lideri

Adıyaman bir tarım kentidir. Özal devrinde de endüstrinin nüveleri atıldı. Tarihimiz hayli eskilere dayanıyor, sahabe gelmiş geçmiş, Fırat ırmağı bin yıllardır bu topraklara hayat vermiş. Bir tarım kenti olarak tüm dünyanın etkilendiği ve Türkiye’yi de vuran kuraklıktan fazlaca etkileniyoruz. Bu da şüphesiz rekolteleri etkileyecek. Biz Atatürk Barajı’nın çabucak yanındayız. Lakin suyu kullanma lüksümüz yok. Sulu tarım yapabilmemiz lazım. Baraj göletleri projelendirilirken, ben öğrenciydim. Daha baraj dolmadan ‘Adıyaman’da susuz bir metrekare kalmayacak’ denmişti. Ancak bugüne geldik, nazaranve geldiğimizden beri de bakanlarla da temas halindeyiz, hala bu projeler tamamlanmadı. Çok geç kaldık. Gölbaşı ilçemizde proje kapsamındaki barajın başlangıç tarihi 2010, bitiş tarihi 2020 olarak görülüyor. Fakat şu anda fiziki gerçekleşme yüzde 52. Koçali Barajımız başlangıç tarihi 2013 bitişi 2021 fiziki gerçekleşmesi yüzde 43.

Gömükhan barajı var. Onun da başlama tarihi 2015 yılı, bitişi 2022. Fiziki gerçekleşme yok. Son olarak da Adıyaman Kahta’da Büyükçay Barajı diye bir projemiz var. Başlangıcı 2020 bitişi 2026. Fiziki gerçekleşme yok. Biz Adıyamanlılar olarak usluyuz, birliğe birlikteliğe inanıyoruz fakat istek ettiğimiz şeyleri bir ortada biz bulamıyoruz. Ekilebilir alanlarımızı grup biçemiyoruz. Tüccar ihracata yönelik ekim yapıyor, tütün olayı da o yörenin ekmek parası.

En ücra ilçede bir fakir Adıyamanlı genç ekmek peşindedir

Tütün konusuna da farklı bakmak lazım. Kaçak tütün ne demek evvel onu düşünmek lazım. Birisi gidiyor ülkenin doğusundan 15-20 kağıda alıyor, geliyor Türkiye’nin değişik yerlerinde 100-150 kağıda satıyor. İşte bu kaçak. Artık bizim çiftçimizin olayına gelelim. Çiftçiler diyor ki, “Bizim üretimimize vergi mi uygulayacaksınız. Doğrudur, makul koşullarda bir vergi uygulayalım. Tütün mamüllerinde yüzde 80-85 ortası bir vergi var. Bize de makul, hatta kademeli olarak hukukî temelde küçük üretim yapanlara uygun bir vergi uygularsanız, üretimimiz dışarı gitmez.’ Kabul etmek lazım tütünün Adıyaman’da istihdama hayli değerli katkısı var. Türkiye’nin en ücra vilayet ve ilçesine gidin, hatta köyüne gidin, orada geçinmek için, ekmeğini bulmak için çalışan bir Adıyamanlı genci görürsünüz. Bizim bu gençleri düşünmemiz lazım. Vergi konusu 3 yıl ertelendi. Temmuzda bittiği için, devlet bunu durdurmak istedi. Bizlerin fakir insanlarımıza sahip çıkmamız; canımızla vücudumuzla, namus anlayışımızdır.

Kendi köylümüzü ayırmalıyız

Tütünde olduğu üzere kontrol yoksa bir yerde her şey olur. Bu yaşımıza geldik, denetim nazaranmedik. Merdiven altı bir hayli üretim var. Geçmişten günümüze büyüyerek devam ediyor. Lakin kendi köylümüzü kendi üreticimizi bu durumdan ayırmalıyız. Çağdaş çağdaş bir ülke olmamız yolunda en büyük eksiğimiz bu. Haklıyla haksızı birbirine karıştırıyoruz.

Okumaya devam et...