MEB öğrencileri bu biçimde mi koruyacak: Yalnızca 20 TL

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Velilerin ve öğrencilerin cevabını merakla beklediği, “Okullara paklık için ne kadar ödenek ayrılacak?” sorusu cevap buldu. Okulları salgına hazırlamada zafiyet gösterdiği nedeni öne sürülerek eleştirilen Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın paklık ve hijyen çalışmaları için okullara ayırdığı ödenek belirlendi.

Vilayet ulusal eğitim müdürlüklerinden okullara gönderilen yazıda, paklık ve hijyen ödeneklerinin e-okul sistemine kayıtlı öğrenci sayısına göre belirleneceği bildirildi. Yazıda, öğrenci başına gönderilen ödeneğin ölçüsüne da yer verildi. Okulların, e-okul sistemine kayıtlı her bir öğrenci başına 20 TL paklık ve hijyen ödeneği alacağı açıklandı.

ÖBÜR HARCAMA YAPMAYIN

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Vergi Kimlik Numarası sorunu olan okulların paklık ve hijyen hususu alımı ödeneğinden yararlanamadığı kaydedildi. Vergi kimlik numarasını sisteme tanımlatmayan okulların en kısa müddette sorunu çözmesi talep edildi. Yazıda ayrıyeten okullar, paklık ve hijyen ödeneğinden, “Hijyen unsurları haricinde harcama yapılmaması” konusunda uyarıldı. Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Lideri Ömer Yılmaz, kamusal eğitim hakkının MEB’in temel sorumluluğu olduğunu belirtti. Bakanlığın, tüm öğrencilerin eğitime sağlıklı ve inançlı erişim hakkından da sorumlu olduğunu tabir eden Yılmaz, “Okulların açık tutulması için aşı, hijyen, fiziki aralık ve havalandırma üzere alınması gereken tüm tedbirler bütünlüklü olarak planlanıp hayata geçirilmeli, kâfi bütçe, kaynak ayrılmalıdır” dedi.

Yılmaz, şu biçimde konuştu:

“Haftalardır okulların açık tutulması için alması gereken tedbirlerle ilgili yüz yüze eğitim nöbetleri, imza kampanyaları düzenliyoruz. Aç-kapa değil, sürdürülebilir eğitim istiyoruz. Kamu kaynakları biz velilere, halka aittir. Kamusal eğitim için kullanılmalı, bir an evvel yüz yüze eğitim, telafi eğitimi için kâfi bütçe ayrılmalıdır.”