Latife Hanım: “O bayan buradaysa ben girmem”

Suzan

New member
Gazeteci müellif Yaşar Gürsoy’un kaleme aldığı İhtilali Bayanlar Yapar Atatürk’ün Öncü Bayanları Dayanak Yayınevi tarafınca yayınlandı. Kitapta, Atatürk periyodundan itibaren biroldukca ismin anıları detaylı olarak ele alınıyor. Kitapta anlatılan isimlerden biri de Atatürk’ün eşi Latife Hanım.

Latife Hanım ile Mediha Hanım içinde uyuşmazlık kelam konusuydu. Mediha Hanım, Enver Paşa’nın kız kardeşi Genelkurmay İkinci Lideri Kazım (Orbay) Paşa’nın da eşiydi. Latife Hanım ile ortaları açıktı ve Latife Hanım, Mediha Hanım ile tıpkı yerde bulunmak istemiyordu. “O bayan buradaysa, ben girmem” diyordu.

İşte kitaptaki o kısım:

“Bir bayram günüydü, Latife Hanım yanında birtakım milletvekillerinin hanımları olduğu biçimde Keçiören’deki Samet (Ağaoğlu) Bey’in konutuna ziyarete gitti.

Kapıda o sırada orada bulunan Genelkurmay İkinci Lideri Kazım (Orbay) Paşa’nın otomobilini gördü. Kazım Paşa’nın bayanı, Enver Paşa’nın kız kardeşiydi ve mağrur bir hanımdı. Latife Hanım’la ortaları açıktı. Birden Latife Hanım’ın yüksek perdeden sesi duyuldu:

“O bayan buradaysa, ben girmem!””