Kuantum teknolojisinde ihtilal: Şarj müddetleri rekor düzeye çıkabilir

Leila

Global Mod
Global Mod
Kuantum piller, yeni kuşak kuantum bilgisayarların çalışmasını mümkün kılan kuantum mekaniğinin birebir özelliklerini kullanıyor, lakin bilgisayarların süreç gücünü büyük ölçüde artırmak yerine mamüllerin anında şarj edilmesini de sağlayabilirler.

Kore’deki Temel Bilimler Enstitüsü ve İtalya’daki Insubria Üniversitesi’ndeki bilim insanlarından oluşan bir takım, mikromaser olarak bilinen bir kuantum mekanik sistemi kullanarak bu teknolojiyi gerçekleştirme yolunda atılım yaptı.

Quantum Science and Technology’de yayınlanan çalışmaya bakılırsa; Kuantum piller, bir kübit akışı aracılığıyla yüklenen enerjiyi depolamak için bir elektromanyetik alan kullanıyor ve bununla birlikte çok şarj riskine karşı müdafaa sağlayabilir.

Araştırmacılar bir mikromaseri “mükemmel bir kuantum pil modeli” olarak tanımladılar ve şarj sürecinin klasik şarjdan daha süratli olduğunu başarılı bir biçimde gösterdiler.

ARABALAR DAKİKALAR, TELEFONLAR SANİYELER İÇİNDE ŞARJ OLACAK

Güney Koreli araştırmacılar, kuantum pil teknolojisinin elektrikli otomobillerin meskende şarj müddetlerini 10 saatten yalnızca üç dakikaya indirebileceğini, harika şarj istasyonlarının ise bir aracı yalnızca 90 saniyede büsbütün şarj edebileceğini hesapladılar.

Bu yılın başlarında yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları, pilin boyutu büyüdükçe kuantum pilin şarj mühletinin gerçekte nasıl azaldığını kaydetti.

Bunun sebebi, pil büyüdükçe moleküllerin daha fazla dolaşık hale gelmesiyle ilgili olan kuantum hızlanması olarak bilinen bir fenomen.

Bu, klasik pillerin yaptığı üzere bataryaları paralel olarak şarj etmek yerine toplu olarak şarj etmelerini sağlıyor.

Araştırmalar başarılı olursa, bilim insanları, akıllı telefonlardan elektrikli otomobillere kadar her şeyi kullanma formumuzu değiştiren yeni bir ultra verimli pil çağının geleceğini umuyorlar.

En son araştırma, ‘Kuantum piller olarak Mikromasörler’ başlıklı bir çalışmada ayrıntılandırıldı.