Kocaeli’de arıcı 1 gün denetim etmedi, hayatının yanlışı oldu! 35 bin liralık…

erkan_623

New member
Olay, 10 Ekim tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesi Eskihisar Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakılırsa Gebze’de yaşayan ve burada yıllardır arıcılık yapan Muhammed Baş (56) isimli bir vatandaş, yaklaşık 150 kovan içerisindeki arılarını her gün denetim etmesine karşın, olay günü yağmur sebebiyle denetime gitmedi. Sonraki gün bir daha denetime giden Baş, 26 kovanının yerinde olmadığı fark etti. Kovanlarının çalındığını anlayan Baş, soluğu jandarma karakolunda aldı. 35 bin lira ziyana uğrayan Baş, içerisinde yaklaşık 200 kilo bal olan kovanlarının bulunması için şikayetçi oldu. Jandarma takımları, kovan hırsızlarını yakalayabilmek için çalışma başlattı.

ARTIK ARI HIRSIZLIĞI DA BAŞLAMIŞ

30 yıldır arıcıkla uğraştığını söyleyen Muhammed Baş, “Arıcılık ömrünü seviyorum. Geçmiş yıllarımı daima arıya verdim. Arıcılıktan hoşlandığım için gece gündüz çalışıyorum ve arıdan ticaret de yapıyorum. Arı üretimi yapıyorum, bal satıyorum. Ben 15 yıldır Gebze Eskihisar mahallesinde arıcılık yapıyorum. Burada yaklaşık 150 tane kovanım var. Onlardan 26 adedini gelip çaldılar. Bugüne kadar hiç bu biçimde bir şey yaşamadık. Lakin bu nasıl oldu, hala bilmiyorum. Jandarmaya gittim, onlardan bilgi aldım. Jandarma da araştırma yapıyor fakat çabucak hemen daha bilgi gelmedi bize. Mollafenari’deki jandarmaya da gittim, araçlar geçerken kameradan görürler tahminen diye. Artık bir yerden bir haber çıkar diye bekliyoruz. Arılarımın bakımlarını fazlaca hoş bir biçimde yapıyorum. İçerisinde bal olanları seçerek 26 kovanı buradan götürdüler. Neye dayanarak götürdüler bunu da bilmiyoruz. Artık Gebze’de arı hırsızlığı da başlamış. Bizim başımıza geldi. Öbür arkadaşlarımızın başına gelmemesi için her insanın önlemini almasını istiyorum” dedi.

BAL HARİÇ 35 BİN LİRA ZİYANI VAR

Öbür arıcıları hırsızlık vak’alarına karşı önlem almaları konusunda uyaran Baş, “Benim 150 kovanım vardı. Bir kovanın ortasındaki arı sayısız lakin çıta olarak bakıyoruz. 20 çıta arımız vardı. Onları burada kışlıyoruz, ondan sonrasında Yaz mevsiminde Mayıs’ta, Haziran’da kestaneye gidiyoruz, kestane balını alıyoruz. daha sonrasında da Gerede’ye gidiyoruz, hangi tarafta daha güzel randıman var ise o tarafları geziyoruz. Kışın da burada arılarımıza bakıyoruz. Her gün ben buraya geliyorum, bir gün gelmedim o da yağmurun epeyce bol olduğu gündü, ‘Bir şey olmaz, gitmeyeyim’ dedim. O gün gelmedim, o gün de burayı çarptılar. Şu anda balını saymazsak 35 bin lira civarında bir ziyanımız var. Balını sayarsak 200 kilonun üzerinde de balımız vardı. Onu da aldılar. Arıdan anlamayan bir kişi bu işi yapmaz. Arıdan anlayan bir kişi yapmıştır. Bizim başımıza geldi. Başka arkadaşların başına gelmesin. Arıcı olan herkes kendi önlemini alsın. Biz bu biçimde bir şey yaşamadığımız için hırsızlık olur diye de düşünmedik. Lakin şimdiden daha sonra önlemimizi alacağız” diye konuştu.

KAYNAK: İHA