Kimpur, güneş gücü santralini devreye aldı

Zeytin

Global Mod
Global Mod
AB Yeşil Mutabakatı’na ahenk ve ihracatta rekabetçiliğin korunması için öngörülen dönüşümler kapsamında karbon ayak izini azaltma ve pak gücün üretim süreçlerindeki hissesinin artırılması büyük kıymet taşıyor. AB Yeşil Mutabakatı’na ahenk süreci ile ilgili gerekli dönüşümleri sağlamak emeliyle öncü yatırım yapan şirketlerden biri olan Kimpur, devreye aldığı güneş gücü paneliyle üreteceği elektrik masraflarından tasarruf sağlarken, mevcut kapasite ve üretim şartlarında toplam elektrik tüketimini yaklaşık %20 oranında karşılayacak. hem de yıllık olarak da yaklaşık 250-300 ton karbon salınımı engellenmiş olacak.

“Sanayi ve iktisadın sürdürülebilir dönüşümüne katkıda bulunmaya devam edeceğiz”

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, devreye alınan güneş gücü paneliyle ilgili şunları söylemiş oldu: “Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistemleri üreticisi olarak, bugün devreye aldığımız güneş gücü santraliyle, AB Yeşil Mutabakatı’nın ve Ticaret Bakanlığımızın hazırladığı aksiyon planları doğrultusunda öncü bir adım atmış olmaktan memnunluk duyuyoruz. Şirketimizin temel bedelleri ortasında olan toplumsal sorumluluk şuuru kapsamında yenilenebilir ve pak güç kaynağı olan güneş gücünden üretimde yararlanmak, bu sayede endüstride etraf dostu tahliller üretmek, bunun yanında ülke ekonomimizin güçte dışa bağımlılığının azaltması tarafındaki siyasetlerine katkıda bulunmak ve şirketimizin üretimde güç maliyetlerini azaltılması yoluyla ihracat ve iç pazarlarda rekabetçi yapısını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu çerçevede yatırımlarımızı güçlendirecek, sanayi ve iktisadın sürdürülebilir dönüşümüne katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Yıllık 250-300 ton karbon salınımı ve 100 tona muadil fosil yakıt kullanması engellenecek

Biri Avrupa’da ikisi Gebze ve Düzce’de olmak üzere toplam üç farklı yerleşkede faaliyetlerine devam eden Kimpur’un İşletme Yöneticisi Mustafa Özyılmaz ise, şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemiz coğrafik pozisyonu niçiniyle pek kıymetli bir güneş gücü potansiyeline sahip. Bu potansiyeli değerlendirebilmek ismine Gebze’de yer alan fabrikamızın çatısını 445,5 kWp’lik Güneş Gücü Sistemini Schmid Pekintaş Güneş Güç Sistemleri ile donattık. Heyetimi tamamlanarak devreye alınan GES ile yıllık 522 MWh elektrik üretmeyi hedefliyoruz. Projemizde 900 adet Multi Busbar Half Cut Schmid Pekintaş Güneş Paneli ve 3 adet inverter kullandık. Üretilen elektrikle bir arada yaz aylarında gün içerisindeki elektrik gereksinimimizin %40’ını, kış aylarında ise %10’unu karşılayarak, yıllık gereksinimimizin yaklaşık %20’sini GES’ten kullanmayı planlıyoruz.”

GES yatırımlarıyla yıllık 250-300 ton karbon salınımı ve 100 tona muadil fosil yakıt kullanmasının engellenmesine katkıda bulunduklarına dikkat çeken Özyılmaz, “Bu adımla etrafa olan duyarlılığımızı net bir biçimde gösterdiğimize inanıyorum” dedi.

Kimpur, geçtiğimiz mayıs ayında temelini attığı ve yıllık kapasitesi toplam 65 bin ton olacak Düzce Gümüşova OSB’deki tesisinin GES yatırımıyla da üretimde güç maliyetlerini azaltarak ihracat ve iç pazarlarda rekabetçi yapısını güçlendirmeyi planlıyor. Sürdürülebilirlik maksatları kapsamında Düzce’deki yeni üretim tesisinde geri dönüşüme odaklanan firma, bu yatırımla toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 55’inin karşılamasının yanı sıra yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı hedefliyor.

Okumaya devam et...