Keban HES’te üçüncü yerli türbin de devrede

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Mehmet KARA

Güçte dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik çalışmalar çeşitli alanlarda devam ediyor. Bir yandan petrol ve doğalgaz üzere yerli fosil kaynaklar bulmaya yönelik eforlar ağırlaşırken bir yandan da özel şirketler yerli güç ekipmanı üretimi yapmaları ya da yerli üretimi arttırmaları istikametinde teşvik ediliyor. Kamu şirketleri ve işletmeleri de güçte yerlilik konusundaki hassasiyete dayalı uğraşların ağırlaştığı yerler içinde.

Üç yılda üç türbin yenilendi

Türkiye’nin kamu elektrik şirketi Elektrik Üretim Anonim Şirketi EÜAŞ, portföyündeki en büyük elektrik üretim tesislerinden Keban Hidroelektrik Santrali’ni modernize ediyor. Sekiz üniteden oluşan Keban HES’in türbinleri yerli imkanlarla geliştirilen yenileri ile değiştiriliyor. Daha evvel Keban HES’teki sekiz türbinden ikisini yeni geliştirilen yerli türbin ile değiştiren EÜAŞ, son olarak santralin üçüncü türbinini de yeniledi.

35 milyon dolarlık tasarruf

EÜAŞ yetkililerinin verdiği bilgiye bakılırsa her biri 12 milyon dolar bedelle ithal edilebilen jeneratörler yerli imkânlar ve Türk mühendisler eliyle 250 bin dolara üretildi. bu biçimdece Türkiye, üretilen üç yerli jeneratör yardımıyla 36 milyon dolarlık ithalat faturasından da kurtulmuş oldu.

Yüzde 10 randıman artışı

Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre EÜAŞ’ın Keban HES’te kullandığı yerli jeneratörler yüksek teknolojiye sahip. Bu yerli jeneratörlerle ünite başına yaklaşık yüzde 10’lara varan verimlilik artışı da sağlanıyor. bu biçimdece yerli teknolojiyle daha ucuza ve daha fazla elektrik üretim imkanı yaratılmış oldu.

Dördüncü yeni jeneratör yolda

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Keban HES’in jeneratör yenileme çalışmalarına dair yaptığı değerlendirmede, birinci jeneratörden elde edilen bilgi ve deneyimle daha sonrakilerin epeyce daha süratli yenilenebildiğini tabir etti. Buna nazaran bundan daha sonra Keban HES’e monte edilecek yeni yerli jeneratörlerin her biri dört ayda tamamlanabilecek. Keban HES’te dördüncü jeneratörün üretimine de başlandı.

Keban HES yılda 5.5 milyar kWh elektrik üretiyor

Keban Hidroelektrik Santrali 1974’te elektrik üretimine başladı. Keban HES’teki jeneratör sayısı 1983 yılında sekize yükseldi. Yıllık 6.6 milyar kilovatsaat üretim kapasitesine sahip Keban’da 2020’de 5.5 milyar kWh elektrik üretildi. Keban HES’in üretimi ile yaklaşık 1 milyon 800 bin hanenin elektrik gereksinimi karşılanabiliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü hidroelektrik santrali unvanına sahip Keban’da 290 kişi istihdam ediliyor.

Keban HES’in gücü 180 MW yükselecek

Keban Hidroelektrik Santrali’ndeki türbin değişiklikleri, tesislerin toplam konseyi gücünü de arttırıyor. Keban HES’in daha evvelki üçüncü jeneratörü 150 MW heyeti güce sahipken yenisi 175 MW kapasiteli olarak üretilip monte edildi. EÜAŞ tarafınca işletilen santrallerdeki yerlileştirme tamamlandığında toplam 180 MW’lik kapasite artışı elde edilmiş olacak. EÜAŞ’a ilişkin diğer HES’lerdeki jeneratörlerin de muhtaçlık halinde yenilenmesi hedefleniyor.

Okumaya devam et...