Kayseri’de elektrikli alet profesörü 28 yıldır işini itinayla yapıyor

erkan_623

New member
Kayseri’de yaşayan 75 yaşındaki Mehmet Olcay Şimayli, 1993 yılında emekli olduktan daha sonra kendi dükkanını açtı. 28 yıldır tıpkı dükkanda elektrikli aletlerin tamiratını yapan Şimayli, müşterilerini harcamadan kurtarmak için bozulan elektrik süpürgesi, kazanlı ütü, robot, mikser, rondo, blender, katı meyve sıkacağı, ütü, elektrik sobası, katmer saçı, fırın ve elektrikli şofben üzere elektrikli aletleri en ince ayrıntısına kadar inceledikten daha sonra tamiratını yapıyor.

HEP MÜŞTERİDEN YANA OLURUM

Hep müşterilerini şad etmek için çalıştığını lisana getiren Şimayli, “tutarlarımda asla yükseğe kaçmam. Ebediyen müşteriden yana olurum. Müşteriyi nasıl mutlu edebilirim, nasıl daha sağlam yapabilirim diyerek bozulan eserin uzun ömürlü olması için elimden geleni yaparım. Burada maalesef yardımcım yok. hiç bir delikanlıda gelip de ‘burada çalışayım da bir sanat öğreneyim, meslek edineyim’ demiyor. Tek başıma burada devam ediyorum. Yaşım, sıhhattim el verdikçe bu işi yapmaya devam ederim. Çalışmayı da hayli severim. Hele ki pandemide 2 buçuk ay konutta kalmak bana epey sıkıntı geldi. 2 buçuk ay daha sonra dükkana dönünce güya bir daha doğmuş üzere oldum” sözlerini kullandı. Müşterim bana bozulan gerecini getiriyor, bende durum el veriyorsa ‘yenisini almana gerek yok, ben bunu yaparım’ diyorum. Şayet ki epeyce masrafı çıkarsa müşteri kendi karar verip yenisini alıyor. Birtakım eski eşyalar var ki şimdiki elektronik aletlerden epey daha düzgün. O denli yeterli bir eser olunca müşterilerimi uyarıp, eski olan eseri yapıyorum. Müşteri de mutlu kalıyor. Onlarda öbür birine beni tavsiye ediyorlar, bu sefer onlarda geliyorlar. Eser kaliteli ise uğraşıyorum ancak kalitesiz ise müşteriye hiç masraf etmemesi gerektiğini söylüyorum. ‘Verdiğin paraya yazık olmasın, bunun yenisini al’ diyorum. bu türlü müşteriyi mutlu etmeye çalışıyorum” sözlerini kullandı.

GENÇLERDE SANAT ÖĞRENME İSTEĞİ YOK

Çırak bulamamaktan keder yanan Mehmet Olcay Şimayli, “Gençlerimiz kafelerde oturuyorlar. kucak dolusu çene çalıyorlar. halbuki gelip de, oradaki boş vakit içinderını buralarda değerlendirseler daha hoş olur lakin şimdiki ergenlerde de sanat öğrenme isteği, hevesi yok. O eskidendi. Evvelce okul tatil olduğu vakit bizi direk endüstriye verirlerdi. Bizde endüstride çalışırdık. Oralardan da epey şeyler öğrendik, deneyimler edindik. Ustalarımızın bize verdikleri o ahlakı biz devam ettirdik lakin maalesef şimdiki ergenlerde bu biçimde bir şey yok” diye konuştu.

KAYNAK: İHA