Kapadokya aşığı 85 yaşındaki turist rehberi 27 yıldır Kapadokya’yı tanıtıyor

erkan_623

New member
Kendisini “Kapadokya aşığı” olarak nitelendiren Yılmaz, 1960 yılında adım attığı turizm dalında farklı vazifelerde bulundu. 1995 yılında kokart alarak İngilizce turist rehberliği yapmaya başlayan Yılmaz, hem bölgeyi tanıtıyor tıpkı vakitte yaz kış demeden sevdalısı olduğu coğrafyayı geziyor. Nevşehir Turist Rehberleri Odası üyesi Yılmaz, AA muhabirine, mesleğinin kendisi için en özel hobi olduğunu, bu işi yapmaktan keyif aldığını ve yıllardır geçimini de sağladığını belirtti. 62 yılık turizm serüveninin 27 yılını farklı ülke beşerlerine Kapadokya’yı tanıtabilmek için geçirdiğini anlatan Yılmaz, “Rehberlik zevkli bir meslek. Türkiye’yi ziyarete gelen insanlara ülkemizi anlatıyor, bilgi verip, misafirperverlik gösteriyoruz. Benim branşım tarihi ve arkeolojik alanlar. Tarih ve arkeolojiye ilgi duyuyorum. Okumak ve öğrenmek bir de bunlar hakkında bilgi vermek benim için keyif verici.” dedi.

Kapadokya tarihini ayrıntılıca öğrenebilmek için daima okuyor

yıllarını verdiği Kapadokya’da peribacaları, tarihi ve kültürel miraslar içinde gezinti yapan turistlere eşlik etmenin hayatına renk kattığını lisana getiren Yılmaz, konuklara bölgenin binlerce yıllık tarihini ve medeniyetleri doyurucu biçimde anlatabilmek için kaynak araştırıp okumaya devam ettiğini söylemiş oldu.Meslek ayrımı olmaksızın şahısların muvaffakiyete ulaşabilmek ismine kendini geliştirmek için çabalaması gerektiğini, sevdiği mesleği yapmanın pürüz tanımadığını söz eden Yılmaz, şu biçimde konuştu: “Mesleğimin zorlukları bana nazaran yok. Zorluk görmedim, neresi zordur bilmiyorum lakin yaş ilerledikçe fiziki birtakım sorunlar olabiliyor. örneğin uzun uzadıya yürüyemem, öbür da bir zorluğu yok. Kapadokya, birfazlaca taraftan kıymetli ve enteresan bir yer. Coğrafik, jeolojik ve tarihi özellikleri fazlaca önemli. Ben gerçek manada Kapadokya aşığıyım ve burayı fazlaca seviyorum. Mümkün mertebe Kapadokya ile ilgili fazlaca fazla şey öğrenmek istiyorum ve okuduğumu da aktarmaya çalışıyorum. Öğrendiklerimi diğer insanlara aktarmayı misyon ve zevk kabul ediyorum. Yaşım oldukça ilerledi ancak fizikî ve mental istikametten kendimi kuvvetli hissettiğim sürece mesleğimi sürdürmeyi istiyorum.” Meslek hayatı boyunca Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerin devlet erkeklerina da bölgede rehberlik ettiğini anlatan Yılmaz, çeyrek asrı aşkın vakitte hoş anılar biriktirdiğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA