Jorge Lorenzo artık süper arabalarla yarışıyor: “Video oyunlarından öğrendim. Yapay zeka beni korkutuyor ama otonom arabalar benim hayalim”

Suzan

New member
“Motosikletimle yarıştığımda kendimi -180°’de üç dakika içinde batırmak ve daha hızlı iyileşmek için bir kriyosauna satın aldım.” MotoGP’de üç kez dünya şampiyonu olan İspanyol sürücü Jorge Lorenzo, Monza yarış pistine giderken arabada yaptığı sohbette teknolojiyle olan ilişkisini anlatıyor. Lorenzo, Porsche Carrera Kupası’nda (16-17 Eylül Monza, 7-8 Ekim Milano ve 28-29 Ekim Imola) yarışacağı Q8 Hi Perform takımına kalıcı olarak katıldı.

Sürücü bize evindeki simülatörün kullanımının dört tekerleğe geçişte ne kadar temel olduğunu anlatıyor. “Her ne kadar benim ilk teknolojik nesnem – itiraf ediyor – entegre fanı olan bir şapka olsa da”. “Küçüktüm ve -diye devam ediyor- babam bir su parkında kart kiralama işi yürütüyordu. Ona sordum ve o da eğer bisikletle on tekerleğe çıkmayı başarırsam bunu benim için alacağını söyledi. Yaz boyunca çok çalıştım. ve sonunda başardım. Dünyanın en mutlu çocuğuydum.”

Jorge, Porsche Panamera’da akşam 6 trafiğinde yön buluyor ve bize rekabeti ne kadar sevse de şehir içi sürüş taraftarı olmadığını hatırlatıyor: “Yapay olsa bile otonom sürüşle dünyanın en mutlu adamı olurdum” Zekanın beni korkutan bazı yönleri var.” Ve şakalar arasında, düşman Valentino Rossi’den kaçınılmaz olarak bahsediliyor: “Bugün rekabetimiz uykuda ve samimi bir ilişkimiz var. Birbirimizi gördüğümüzde sakince konuşuyoruz ve bu benim için sorun değil.”

kaydeden Andrea Lattanzi