Japon bilim insanları uzaktan kumanda edilebilen hamamböcekleri geliştirdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Riken enstitüsünün Öncü Araştırmalar Kümesi’nden (CPR) bir grup, Madagaskar hamamböcekleri üzerinde yaptıkları deneyde, 6 santimetre uzunluğundaki canlıların bacaklarını uyarmak için kablolar kullandı.

Böceklerin sırtına yerleştirilen ultra ince güneş paneli, özel dizaynlı sırt çantalarındaki bataryaları şarj ediyor. Pili 30 dakika boyunca geçersiz güneş ışığıyla şarj eden araştırmacılar uzaktan kumandayla hamamböceklerinin sola ve sağa dönmesini sağlayabildi.

“TEHLİKELİ YAHUT ULAŞILMASI GÜÇ ALANLAR İNCELENEBİLİR”

Bilim insanları, sistemin tehlikeli alanları incelemek yahut ulaşılması güç ortamları gözlemlemek için tasarlanan siborg hamamböcekleri üzerinde kullanılabileceğini umuyor.

Siborg hamamböcekleri geliştirmeye yönelik evvelki teşebbüsler, pilleri değiştirmeyi yahut kablolu bir heyetimi gerektiriyordu ancak bu usuller süratle gelişen teknolojinin muhtemel kullanım senaryoları için uygunsuz olabilirdi.

Çalışmayı yöneten Riken Enstitüsü’nden kıdemli araştırma bilimcisi Kenjiro Fukuda, “Temel hareket sırasında göğüs ve karın bölgesinin deformasyonu göz önüne alındığında, göğüs bölgesindeki hem sert hem esnek aygıtlar ve karın bölgesindeki ultra-yumuşak aygıtlardan oluşan hibrit bir elektronik sistem, siborg hamamböcekleri için tesirli bir tasarım üzere görünüyor” dedi.

Dahası, karın deformasyonu hamamböceklerine has olmadığından, stratejimiz kınkanatlılar üzere öbür böceklere yahut tahminen gelecekte ağustos böcekleri üzere uçan böceklere bile uyarlanabilir. Çalışma, 5 Eylül’de NPJ Flexible Electronics isimli bilimsel mecmuada yayımlandı.

Araştırma, böcekleri yönetim ve denetim etmeyi amaçlayan, bilim ve teknolojide yeni ortaya çıkan alanının bir kesimi. Bu yıl Rice Üniversitesi’nden nöromühendisler, meyve sineklerinin beyinlerini uzaktan denetim etmek için nasıl hackleyebileceklerini keşfetti.

Bilim insanları araştırmanın hastalıklarından tedavisinden nöroteknolojilerin “kutsal kasesi” olarak tanımladıkları beyin makine arayüzlerinin geliştirilmesine kadar her alanda kullanılabileceğini tez etti.