İzmir’in asırlık helvacısı! Babadan kalma 94 yıllık dükkanda 65 yıldır helvacılık yapıyor

erkan_623

New member
İzmirli İhsan Helvacı, soyadını aldığı helvacılık mesleğini 65 yıldır sürdürüyor. 75 yaşındaki helvacı İhsan Usta, Basmane semtinde 1928’den beri hizmet veren dükkanda ilerleyen yaşına karşın zevkle çalışıyor. İmalathanelerini Manisa Akhisar’a taşıyan ve eserleri buradan İzmir’e getiren Helvacı, perakende satışlarını 94 yıllık dükkanlarında yapıyor. Yeğeni Kemal Helvacı ise çağa ayak uydurarak helvaları internet üzerinden müşteri ile buluşturuyor.

Eski yordam helva

Babası Mehmet Helvacı’nın 1928’de Basmane’deki dükkanı açtığını söyleyen İhsan Helvacı, “Babam helvacılığı Manisa Akşehir’de dedemden öğrenmiş. Akabinde İzmir’e gelerek bu dükkanı açmış. yıllar içerisinde ağabeylerim ve ben bu dükkanı işlettik. Daha evvelde bu dükkanda imalat da yapıyorduk fakat bir süre daha sonra imalatı Akhisar’a taşıdık. Mamullerimizi Akhisar’dan İzmir’e getiriyoruz. Burada helva çeşitleri, tahin ve pekmez çeşitleri var. Helvalarımız eski adapla yapılıyor” tabirlerini kullandı.

Kendimi bildim bileli buradayım

İzmir’in en eski helvacısı olduklarını kaydeden Helvacı, şu biçimde devam etti: “Eski helvacı olduğumuz için herkes bizi tanır. Ramazan ayında olduğumuzdan dolayı işler ağırlaştı. Toplumsal medyada yapılan paylaşımların da bunda tesiri oldu. Bilhassa 30-50 yaş ortası bireyler hem mamullerimizi almaya birebir vakitte dükkanı görmeye geliyor. Basmane semti, İzmir’in en eski muhitidir. Tarihi bir yerdir. Dükkan da ben de tarihiyiz. Eski dostlarımız geliyor, sohbet ediyoruz. Ben kendimi bildim bileli buradayım. Diğer bir iş yapmadım. Babamdan kalan işi yürüttüğüm kadar yürütmeye çalışacağım.”

İnternetten satıyorlar

Yeğeni Kemal Helvacı’nın eserleri internet üzerinden sattığını belirten İhsan Usta, “Ben internet satışı ile ilgilenmiyorum. Yalnızca perakende olarak satış yapıyorum. Benim bir oğlum bir de kızım var. Kızımın bu işe daha fazla ilgisi var. Emekli olduktan daha sonra kızım burada helvacılık yapacak. Allah’a şükür benim sıhhatim yerinde. Çalışmaya devam ediyorum ancak benden daha sonra burada çalışacak jenerasyon da var. aslına bakarsan temel satışımızı internet üzerinden yapıyoruz” dedi.

Gençler helvayı daha âlâ tanıdı

En eski müşterilerinin 80-90 yaşında olduğunu, toplumsal medya yardımıyla orta yaşlı şahısların de dükkandan alışveriş yapmaya başladığını söz eden Helvacı, “Çok sayıda eski müşterimiz var. 80 yaşında olan da var 90 yaşında olan da var. Buraya geldiklerinde eski hatırlarını bir daha yaşıyorlar. Toplumsal medyada beni seyreden gençler helvayı daha uygun tanıdı. Müşterilerimizin yaşları genelde 60-80’di. Toplumsal medyadan daha sonra orta yaşa düştü. Gençlerin de helvayı bilmesi lazım. Z jenerasyonu tahin pekmez, helvayı pek bilmiyor. Helva, sıhhat açısından da faydalıdır. Uygun helva, ağızda dağılır. Boğazı yakmaz. Tahini fazla olur” diye konuştu.

95 yıllık tezgah

Soyadı Kanunu çıktığında Helvacı soyadını aldıklarını söyleyen İhsan Helvacı, şu biçimde konuştu: “Hiç kimse daha sonradan helvacı olmaz. Kesinlikle atadan gelir. Biz de senelerca bu işin ortasındaydık. Soyadı Kanunu çıktığında mesleğimiz helvacılık olduğu için soyadımız da Helvacı olmuş. Mesleğimi seviyorum. Önlüğüm bile tahin ve helva rengidir. Tezgahım 95 yıllık, oturduğum koltuk 65 yıllık. Terazi hariç öbür eşyalar 70 yıllık.”

En eski helvacı

İhsan Helvacı’dan 10 yıldır helva aldığını söyleyen Gazi Çetin, “Ürünlerini fazlaca beğendiğim için buradan alışveriş yapıyorum” derken, Şerafettin Akyüzlü ise “Ben 74 yaşındayım. 50 yıldır bu dükkanı bilirim. Helvalar hayli hoş, gereci kaliteli. Dört dörtlük helva” dedi. Hüseyin Dayıoğlu da şunları söylemiş oldu: “Burası İzmir’in en eski helvacısı. Birinci kalite eserleri var. Biz de bu bölgenin çocuğuyuz. Göğsümüzü gere gere uzakta olsak da buraya yürüyüp helva alırız. Haftada bir gün gelip eski anılarımızı da hatırlamış oluruz.”

KAYNAK: İHA