İzmir’de ömrü boyunca alkol kullanmayan kişi alkolmetrede alkollü çıkınca şok oldu

erkan_623

New member
Olay, 25 Aralık günü saat 03.00 sıralarında İzmir-Çeşme Otoyolu Buca ayrımında meydana geldi. Teze nazaran pazarcılık yapan Mehmet Vefa Demir (42), minibüsüne peynir yükleyip Alaçatı Pazarı’na gerçek giderken polis çevirmesine takıldı. Alkol denetimi yapan polis memurlarının uzattığı alkolmetreyi üfleyen Demir, 1,15 promil alkollü çıktı. Mehmet Vefa Demir’in ehliyetine el konuldu ve kendisine de bin 339 lira idari para cezası uygulandı. Bunun üzerine Demir, polis merkezine giderek söz verdi. Lakin hastanede yapılan kan testinde alkole rastlanmadı.

HASTANEDE YAPILAN KAN TESTİNDE ALKOLE RASTLANMADI

Mehmet Vefa Demir, polis merkezinde verdiği sözün akabinde savcılıktan alınan müsaade doğrultusunda Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek kan verdi. Yapılan kan testinde Demir’in kanında alkole rastlanılmadığı bulgusuna yer verildi. Demir, raporuyla bir arada mevzuyu yargıya taşıdı.

BEN HAYATIM BOYUNCA ALKOL ALMADIM

Daha evvel hiç alkol kullanmadığını, yüksek promille alkollü çıktığını duyar duymaz da hayatının şokunu yaşadığını söyleyen Mehmet Vefa Demir, “vakadan yaklaşık 2 saat daha sonra, savcılıktan alınan müsaade doğrultusunda Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek kan testi yaptırdım. Yapılan kan testinde alkollü olmadığım anlaşıldı. Hastaniçin aldığım raporla bir arada bir daha polis merkezine giderek, el konulan ehliyetimi almak istedim lakin süreç uzadı” dedi.

ALKOLMETRE AYGITINDAN KAYNAKLI

Ömrü boyunca hiç alkol kullanmayan müvekkilinin alkolmetre aygıtının arızası niçiniyle mağdur olabileceğini düşündüğünü söyleyen Avukat Halil İbrahim Demir ise, “Alkolmetre aletinden kaynaklandığını düşündüğümüz bir arıza niçiniyle bu biçim durumlar aslında çoğunlukla karşımıza çıkabiliyor. Teknolojik aygıtlar ne yazık ki bu biçimde kusurlar verebiliyor. Bu kusurların en başında da ne yazık ki yanılgılı ölçümler geliyor. Biz alkolmetrenin gerekli kalibrasyon yapılmadan kullanılması niçiniyle bu biçimde bir yanılgı verildiği kanaatindeyiz. Bunu da destekleyen bir sıhhat kurumu raporu var elimizde. Rapor doğrultusunda yapılan tespit sonucunda, müvekkilimin kanında hiçbir alkol bulgusuna rastlanılmadığı yer almaktadır. Bu mevzuda gerekli yasal süreci başlatma çerçevesinde de dava dilekçelerimizi hazırladık ve dava yoluna müracaat edeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA