İzmir’de kızından babasına en hoş ikram: Karaciğer nakli!

erkan_623

New member
İzmir’de matbaacılık yapan Cemal Karahitay 2015 yılında göbek fıtığı ameliyatı için gittiği hastanede siroz olduğunu öğrendi. Evvelki senelerda annesi ve kız kardeşine de siroz tanısı koyulan, kardeşini nakil olamadan kaybeden Karahitay hekim takibinde yıllarını geçirdi. Bu yılın başında karaciğer bedellerinde değişimler başlayan Karahitay’a hekimi nakil vaktinin yaklaştığını söylemiş oldu. Karahitay, eşi Nurten Karahitay ile nakil operasyonunu küçük kızları Müge’nin 1 Ağustos’ta İzmir’de yapılacak düğününden, matbaada birlikte çalıştığı 6 aylık gebe olan büyük kızları Meral Dereli’nin Eylül ayında gerçekleşecek doğumundan daha sonra yapılması istikametinde karar aldı. Lakin Karahitay’ın Müge’yi evlendirip, Meral’in de doğum yapmasından daha sonra nakil olma planı sıhhat durumunun kötüleşmesiyle suya düştü..

ACİL NAKİL KARARI ALINDI

Vakit aleyhine işleyen Karahitay şuur kaybı yaşamaya, unutmaya, öz bakımını yapamamaya başladı. Karahitay, Mart ayında 3 gün yatıp tedavi gördüğü İzmir Kent Hastanesine nakil için başvurdu. Erzurum’un Tekman ilçesinde İngilizce öğretmenliği yapan 27 yaşındaki Müge Karahitay o günlerde babası için acil nakil sonucu alınması üzerine istekli donör oldu. Müge’nin uygun verici olduğunun belirlenmesi üzerine geçtiğimiz 1 Haziran’da baba-kız nakil operasyonuna alındı.

DİYABETE BAĞLI KARACİĞER YAĞLANMASI

Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı kurucu lideri Prof. Dr. Murat Kılıç da; Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan ve Uzm. Dr Alihan Pirim’den oluşan grubun gerçekleştirdiği nakille ilgili olarak, “Cemal Karahitay’ın hastalığının niçini diyabete bağlı gelişen karaciğer yağlanmasının yıllar ortasında siroza çevirmesi. Son devirde bilhassa karında su birikmesi, şuur bulanıklığı ve karaciğer komasına giden hafıza kayıpları niçiniyle karaciğer nakli olması gerekiyordu. Sirozun yanı sıra karaciğeri besleyen damardaki pıhtılaşmaya bağlı tıkanıklık durumunu daha da ağırlaştırmıştı. Kızının uygun donör olması, durumunun kötüleştiği günlerde tesadüfen İzmir’de olması hastamız için büyük baht oldu. Baba-kızın sıhhat durumu hayli düzgün. İkisini de taburcu ettik. Babalar Günü öncesinde gerçekleşen bu nakil de fazlaca manalı oldu” dedi.

DÜĞÜN VE TORUNDAN daha sonra NAKİL OLACAKTI

1 Ağustos’ta nikah masasına oturmaya hazırlanan Müge Karahitay, donörlüğünün babası için büyük sürpriz olduğunu söylemiş oldu. Pandemi niçiniyle uzun müddettir İzmir’e gelemediğini, ailesiyle manzaralı telefon konuşmalarıyla hasret giderdiğini belirten Karahitay, “Aynı hastalıktan halamı nakil olamadan kaybetmiştik. Kalıtsal niçinleri olan bu hastalığın babamı da nakile götüreceğini biliyorduk. Vaktini bilmiyorduk. Pandemi niçiniyle uzun bir ortadan daha sonra 19 Mayıs’ta ailemi ziyarete gelmiş, dönüş biletimi bile almıştım. Ancak babam hiç düzgün değildi, şuuru kayboluyor, unutuyordu. Yürüyemiyor, kendi başına yemek yiyemiyordu. Acil nakil olması gerekiyordu. Annem ve babam ameliyatın düğün ve doğumdan daha sonra olmasını istiyordu, Eylül’den daha sonraya kalmasını istiyorlardı. Babamın şuuru gidip geliyor, kendinde olduğunda benim donör olmamı reddediyor, kadavradan bağış bekleyeceğini söylüyordu. Babam vericinin ben olduğumu bilmeden ameliyata girdi. Nakil muvaffakiyetle gerçekleşti, hastanede hekimler ve hemşireler bize bebek üzere baktı. Hepsine hayli teşekkür ediyorum. Artık babam ve ben çok yeterliyiz. Artık gönül rahatlığıyla düğüne de doğuma da hazırlanacağız. Nakilden daha sonra babamla şakalaştım, ‘Bu Babalar Gününde armağan alamayacağım’ dedim. Bana, ‘Sen bana ömürlük ikram verdin, en hoşunu verdin’ diye karşılık verdi. ‘Ciğerdaş olduk’ dedi. Sahiden benim de en manalı ikramım oldu” diye konuştu.

KIZI SAYESİNDE SIHHATİNE KAVUŞTU

Düğününe 1,5 ay kalan kızı Müge’den nakledilen karaciğer dokusuyla ikinci hayata başlayan baba Karahitay ise “Kızım yardımıyla sıhhatime kavuştum. Artık sırada iki kızımın memnunluklarını görmek, torunu kucaklamak var. Bana bu hoş günleri yaşatacak hekimlerime epey teşekkür ediyorum” dedi.

KAYNAK: İHA