İtalyan şefler unutulmaya yüz tutan Adana lezzetlerini öğrenecek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Adana’nın iki asırlık geçmişi olduğu varsayım edilen unutulmaya yüz tutmuş yemekleri, düzenlenen proje kapsamında kırsalda yaşayan bayan kursiyerlerin ellerinde sunuma hazırlanarak kayıt altına alınıyor. Yemekler, düzenlenen eğitimle İtalyan şeflere de aktarılacak.

Proje kapsamında Kozan’a gelen Adana Toroslar Federasyonu Lideri Cenap Erol, Doç. Dr. Sait Muharrem Say, Usta Öğretici Muhammed Talha Kılıç, bayan kursiyerler ile 5 gün boyuncu Belediye Toplumsal Ömür Merkezi ve Halk Eğitimi Merkezi mutfağında bir ortaya gelerek unutulmaya yüz tutan yöresel lezzetleri bir daha gün yüzüne çıkardılar. Bayanlar bölge lezzeti olan yemekleri sunuma hazırlarken, heyet hazırlanan yemekleri dijital kayıt altına aldı.

Çukurova Üniversitesi, Adana Toroslar Federasyonu, Wignam Clubs Italy’nin yürütücü olduğu projede kursiyerler, yöresel lezzetleri hazırlamalarının akabinde İtalyan şefleri de ağırlayacak. Unutulmaya yüz tutan lezzetlerin gün yüzüne çıkarılması ile ilgili proje hakkında konuşan Toroslar Federasyonu Lideri Cenap Erol Saimbeyli, “Mavi Kelebek ve Torosları Aşan Engeller’le ilgili hayli hoş etkinlikler geçekleştirdik. Unutulmaya yüz tutan yemekler için Çukurova Üniversitesi ile proje hazırladık. İtalyan ortaklarımız ile Avrupa’da bu işi geliştiriyoruz. Şu anda arazi çalışmalarını bitirdik, yemeklerimizle birlikte Kozan Belediyesi Toplumsal Hayat Merkezi, Halk Eğitim Müdürlüğümüzün bize sunduğu imkânlar ile kursiyerlerimiz burada 5 gün hem kurs birebir vakitte lezzetleri gün yüzüne çıkaracak. Kozan Belediye Lideri Kazım Özgan ve Halk Eğitim Müdürümüz Bünyamin Akbulut’a takviyeleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Avrupa Birliği hibe fonları tarafınca desteklenen “Adana’nın Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemek Külçeşidinin Ortaya Çıkarılması” projesinde koordinatör Doç. Dr. Sait Muharrem Say ise şunları söylemiş oldu:

“Kozan Belediyesi Toplumsal Hayat Merkezi mutfağında usta öğretici aşçılarımız tarafınca seçilmiş yemekleri kırsalda yaşaya bayanlarımıza öğretmek için bir kurs programı düzenliyoruz. Unutulan yemeklerin gelecek kuşaklara aktarılması için tüm faaliyeti yürüteceğiz. Adana’nın kadim tarihi ile epeyce bağlı. Kuzey Adana’da epeyce farklı kültürün yemeklere yansıması üzerine çalışmalar yapıyoruz. Artık yavaş yavaş yeni jenerasyonun yapmayı tercih etmediği yemekler olduğu için bunun arşivlenmesi, kayda alınması, geleceğe aktarılması için uğraşıyoruz. İtalyan bir sivil örgütü ile proje iştiraki yaptık. Dayanılmaz birikimleri var. Tüm yemeklerden haberdar olacaklar ve Adana’ya gelip bu yemekleri öğrenecekler. Ekim ayında biz İtalya’da olacağız ve şenlikte Adana’nın yöresel lezzetleri ile yerimizi alacağız.”

Kursiyerler bölgeye mahsus kapama pilavı, ıspanaklı köfte akıtma tatlı, paça çorbası üzere biroldukca lezzeti sunuma hazırlayarak kayıt altına alacak ve yemekler gelecek jenerasyonlara aktarılacak.