İstanbul’da vicdanları sızlatan olay!

erkan_623

New member
İBB’ye bağlı Darülaceze’den yanında refakatçi olmadan müsaade verilen yaşlı ve akli melekeleri tam yerinde olmayan bayan Kadıköy’den nasıl geri döneceğini bilemediği için otobüs durağında kalakaldı. Durakta durumu fark eden hassas bir vatandaş kendi imkanlarıyla ilgili bütün kurumları arayarak yardım etmeye çalıştı.

İŞE GİDERKEN KARŞILAŞTIM

Twitter’da Ezgi kullanıcı ismiyle yaşadığı zorlukları ve karşılaştığı akıl almaz vurdumduymazlığı sosyal medyadan paylaşan vatandaş şu tabirleri kullandı;

İş çıkışı konuta dönerken karşılaştığım durumu paylaşıyorum. Ne kadar zavallı bi hâlde olduğumuzu bir sefer daha anlamış bir biçimde.

“BEYANINA NAZARAN AKLİ İSTİKRARI YERİNDE DEĞİLDİ”

Karaköy durakta bir hanımefendi İBB Darülaceze’de (Kayışdağı) kaldığını ve nasıl döneceğini bilmediğini söylemiş oldu. Beyanına bakılırsa akli istikrarı yerinde değil. Haritadan baktım 3 vasıta ile gidiliyor. Hâl ve hareketlerinden bunu pek başaramayacak üzere görünüyordu.

Kurumu aradım. Kurum amiri 153’ü aramamı zabıta takımının gelip alabileceğini söylemiş oldu.153’ü aradım bu biçimde bir şeyin mümkün olmadığını şahsın kurumdan ayrılırken kendisinin sorumluluğu aldığını dönmek zorunda olduğunu söylemiş oldu bir daha de 183’ü arayıp yardım isteyebileceğimi söylemiş olduler.

153 VE 183 ORTASINDA TELEFON MEKİĞİ

Aradım bizim sorumluluğumuzda değil 153’ü yeniden arayın grup göndersinler dediler. Aradım bir daha hanımefendinin sorumluluğu aldığını yapabilecekleri bir şey olmadığını söylemiş olduler. Kaldığı yere nasıl gideceğini bilmeyen yaşlı bi bayanı sokak ortasında bırakıp konutuma mi gideyim dedim.

“ŞİKAYET KAYDIM ŞU AN BAYANI MESKENE YOLLAYACAK MI?”

Şikayet oluşturabilirsiniz dediler. “Şikayetim şu an bayanı meskene mi yollayacak” dedim. 155’i arayabilirsiniz bu biçimde dediler. Hem hiç bir işe yaramayacağını bildiğim şikayeti oluşturdum tıpkı vakitte 155’i aradım durumu anlattım. Takım geldi, konutu yalnızca Beyoğlu sonları içerisindeyse bırakabiliyoruz dedi. Birebir sitemi onlara da yaptım, memur ben bi amirimi arayayım dedi. Amiri demiş ki Sirkeci Marmaray’a bırakın orda nazaranvliye sorsun nerde ineceğini, inince otobüse binsin
😀
Bayan diyor ki ben nasıl gideceğim bu saatte bilmiyorum ki.

Ne darülaceze ne 153 ne 183 ne 155 kurumuna nasıl gideceğini bilmeyen, -ne hastalığı var bilmiyorum- ondan kaldırıma çıkmak için bile takviyeye muhtaçlık duyan, aklının git-gelli olduğunu beyan eden 67 yaşındaki bir bayana “işleyiş bu türlü değil” diyerek kuruma dönme sorumluluğunu hatırlattı. Öteki dermanım kalmadığı için grup otomobiline bindik, Sirkeci Marmaray’da indik. Ayrılık Çeşmesi’ne geldik. Kayışdağı otobüsünün kalkmasına 46 dk var diye Darülaceze güvenliğini aradım buradan alamaz mısınız en azından diye.

Hayır siz otobüse bindirin, sürücüye söyleyin tam kurumun önünde inecek dedi. Şu an otobüsün kalkmasına 20 dakika , durakta soğuktan üşüyerek gözlerim dolu dolu bunları yazabiliyorum yalnızca. Yol uzunluğu dura dura dinlene dinlene ilerledik zira ayakta duramıyor bile.

Kimsesiz, yaşlı ve hasta bir beşere bu devletin yapabileceği tek şey bir yatak bir de ekmekmiş yazıklar olsun. Bu bayan oraya günlerce dönmese kimse aramayacak Kış Hizmetleri’nde kalanlar için sorumluluk alınmıyormuş. Güvenlik o denli dedi. Zabıta bayanı sokakta bulmuş, oraya bırakmış gitmiş.

Bu bayan kimsesi olmadığı için soğukta donarak ölebilir, aç kalabilir, gece tecavüze uğrayabilir yahut öldürebilir. Kimsesi olmadığı için bu bayan olanlar bunlar.

YAŞLI BAYANIN ACI ÖYKÜSÜ

Öyküsünü sordum. dediğine göre eşi ölmüş, oğlu evli, iki torunu var onlarla hayatış bir süre. daha sonra sokağa atmışlar. Meskenini tekrar bulamamış. Karaköy’deymiş. Karaköy’e oğlunu bulmaya gelmiş. bir daha bulamamış. Evlada bak. Sen aklımı koru Allah’ım.

“GELİNİM SENİN ÜZERE OLSA BUNLAR BAŞIMA GELMEZDİ”

Bana tacını verdi onunla ilgilendiğim için. Gelinim senin üzere olsaydı bunlar başıma gelmezdi diyor. Bu kıssanın tek berbatı gelin olsa keşke.

Otobüs sürücüsü ve Marmaray nazaranvlisi bile aşağılıktı. bayanın akbili yok. Ben iki kez basamıyorum geçelim diyorum. El kol yapıyorlar bana. Bayan istikrarda duramıyor otobüsü hareket ettirmeyin bir oturalım diyorum bana çemkiriyor.

“HAYATIMDA KENDİMİ HİÇ BU KADAR ACIZ HİSSETMEMİŞTİM”

ömrümde hiç bu kadar aciz hissettiğim bi an olmadı, ağlamaktan öteki hiç bir şey gelmiyor şu an elimden. Bu bayan için, binlercesi için yapabileceğim hiç bir şey yok zira.

Yaptıkları tek şey bu. Tam olarak neyi tahlile kavuşturacağız bununla? Konutumuzu sokacak bir başımız, ekmek alacak iki kuruş paramız var diye hâlimize şükredecek duruma getirdiler bizi.

AİLE VE TOPLUMSAL HİZMETLER BAKANLIĞI DARÜLACEZE BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İsim benzerliğinin yaşandığı Darülaceze Başkanlığı’nın mevzuyla ilgili açıklaması şöyle;

Duyarlı bir vatandaşımızın mağdur bir diğer vatandaşımıza yardım etmek isterken yaşadığı süreci sosyal medyada paylaşması üzerine, mesajlarda adı geçen “Darülaceze” kurumu hakkında basın açıklamasıdır.

Darülaceze Başkanlığı, 127 yıldır Okmeydanı’nda bulunan yerleşkesinde kurulduğu günden bugüne 30.000’i çocuk olmak üzere toplam 100.000 kişiye “Şefkat Yuvası” olmuştur. Hala 600’e yakın insanımızı kuruluş felsefesinden ödün vermeden barındıran Darülaceze din, lisan, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi gibisi olmayan bir hayır kurumudur.

REFAKATÇİ EŞLİĞİNDE ÇIKIYORLAR

Kurumumuza kabulü yapılan sakinlerimizin birinci bir ay gereksinim olması halinde kurum dışına bir refakatçi eşliğinde çıkmaktadırlar. Bununla beraber her ay Başhekimimizin başkanlığında daire sorumlu hemşiresi, sorumlu hekimi ve sosyal servis sorumlusundan oluşan komisyon marifetiyle dışarı çıkabilecek sakinlerin listesi oluşturulur. Bu liste güvenlik amirliğine ulaştırılır ve listede adı olmayanların tek başına dışarı çıkmasına müsaade edilmez. Başka sakinler izin kağıdı düzenlenerek makul müddet için refakatçı eşliğinde dışarı çıkabilir.

Darülaceze Başkanlığında, duyarlı vatandaşımızın mesajlarına konu olan; bir sakinin izinsiz ve refakatçi olmadan kurum dışına çıkması veya dışarıda kalmasına göz yumulması kelam konusu bile olamaz.

KURUMLAR ORTASI İSİM BENZERLİĞİ

Kurumlar arası isim benzerliğinden ötürü Darülaceze Başkanlığına karşı kamuoyunda oluşabilecek olumsuz algıyı önlemek ismine bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Bizde kimse yarı yolda kalmaz.
Darülaceze hepimizin meskeni.
Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

KAYNAK: HABER7