İstanbul’da akılalmaz olay: Elektrik kesildi sandılar, gerçeği görür görmez şoke oldular

semaver

Active member
İstanbul’da akılalmaz olay: Elektrik kesildi sandılar, gerçeği görür görmez şoke oldular Kağıthane Merkez Mahallesi’ndeki bir binada meydana gelen olaya göre bina yöneticisi Nihat T. ve yardımcısı Muharrem A. saat 16.30 sıralarında apartman sakinlerinden elektrik kesintisi olduğu bilgisini aldı. Kesintinin kaynağını anlamak için otoparktaki elektrik panosunu denetim etmeye giden yönetici ve yardımcısı gördüğü görüntü karşısında şoke oldu. Panoda bulunan kabloların kopartılıp çalınmış olduğunu goren yönetici, güvenlik kamera imgelerini inceledi. Yapılan inceleme kararında bir şahsın içeriye girerek binadaki elektrik kablolarını çaldığı tespit edildi.

ELEKTRİK KESİLİNCE HIRSIZLIK ORTAYA ÇIKTI

Bunun üzerine Nihat T. güvenlik kamera manzaralarıyla bir arada Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü Sadabad Polis Merkezi Amirliğine giderek şikayette bulundu. Şikayet üzerine çalışma başlatan polis takımları, güvenlik kamera imajlarını incelemeye aldı. Çalışmaları derinleştiren Sadabad Polis Merkezi Amirliği Cürüm Araştırma ve Soruşturma Ofis takımları, hırsızın emniyette 23 farklı hatadan kaydı bulunan Burak Çağatay Y. (27) olduğunu belirledi. Genel Bilgi Tarama (GBT) sorgusunu da yapan Kağıthane polisi şahsın, “birden çok kişi tarafınca birlikte yağma” hatası ile biroldukça ilçede hırsızlık hatasından aramadığını tespit etti.

KAĞITHANE POLİSİ SAATLERCE BEKLEYEREK YAKALADI

Bunun üzerine sokakta çalışmalara devam eden polis takımları, şahsın çaldığı gereçleri Şişli İzzetpaşa Mahallesi’ndeki bir hurdacıya satabileceği bilgisini aldı. Hurdacının etrafında tedbir alarak beklemeye başlayan Sadabad Polis Merkezi Amirliği Hata Araştırma ve Soruşturma Ofis grupları, yaklaşık 4 saat daha sonra hurdacıya geldiği görülen Burak Çağatay Y.’yi kıskıvrak yakaladı.

HIRSIZIN ÜZERİNDEN METAL YIĞINI ÇIKTI

Gözaltına alınan şahıs emniyete gdolayıldü. Üst aramasını yapan polis şahsın üzerinde ve yanında taşıdığı çantalarda 4 adet musluk, 1 adet pense, şerit metre ve çekiç üzere ağır metallerin bulunmasının yanı sıra modem, steteskop, buhar makinesi, blender, kumanda üzere çeşitli araç ve gereçler ele geçirdi. Emniyette tabiri alınarak isimli süreçleri yapılan Burak Çağatay Y., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece isimli denetim kaidesiyle tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

“ELEKTRİK KESİNTİSİ OLDU, BİR BAKTIK SOYULMUŞUZ”

Yönetici yardımcısı Muharrem A., “Binamızda elektrik kesintisi oldu. Biz şebeke kaynaklı sandık fakat aşağı inip denetim edince tesisatın, topraklama sınırının sökülmüş olduğunu gördük. Hırsız neredeyse 3 saat çalışmış burada. Biz güç odasına girince fark ettik ki kapaklar falan açık, kablolar yok. O biçimde anladık ki soyulmuşuz. daha sonra kamera kayıtlarına baktığımızda her şeyi net biçimde kameradan izledik. Hem bizim binayı tıpkı vakitte karşı binayı soymayı planlamış aslına bakarsanız. Bir oraya giriyor bir bizim buraya giriyor, bizden bunları oradan da bodrumdaki demirleri falan çalmış. Sırtında bir sırt çantası ve yakasında bir kartla rahat bir biçimde hareket ediyor. Kurumsal bir firmadan gelmiş üzere davranıyordu. Zira vakit zaman burada internet, elektrik grupları çalışma yapıyorlar” sözlerini kullandı.

“HIRSIZI olaydan daha sonra GÖRDÜM SOHBET ETTİM”

“Biz imajları izledikten daha sonra karakola gittik” diyen Muharrem A., “Ben orada da yöneticimiz Nihat beyefendiye ‘bu hırsızlar buraya tekrar girmesinler biz karakoldayken’ dedim ve dediğim de başımıza geldi. Karakoldayken karşı binadan aradılar ve yeniden hırsızın geldiğini söylemiş olduler. Biz polislere gereken kamera kayıtlarını, ayrıntıları verdik. Yakalanmış diye duyduk fazlaca sevindik. Zira kabloların çalındığının sonraki günü ben apartmandan çıktığımda bu çocuğu karşı binanın merdiveninde dururken gördüm lakin imajdan tanıyamadım. Yani hırsız olduğunu anlamadım. Siz bu binada mı oturuyorsunuz diye sorduğumda ‘hayır’ dedi niye duruyorsun bu biçimde kapıda dediğimde de ‘Ben bu sokağın çocuğuyum’ dedi. ondan sonrasında bizim sokağın seyyar hurdacısı geçerken onunla sohbet ettik. Binamızın soyulduğunu falan söylemiş oldum, o da bize katıldı bizimle sohbet etti. daha sonra bu binanın öbür bir çıkışı olup olmadığını sordu hurdacı da aşağıda olduğunu söylemiş oldu. sonrasındasında çocuk kaçtı gitti. daha sonra ben yöneticimiz Nihat Bey’e burada bir delikanlı ile konuştuğumu, hırsız olduğundan şüphelendiğimi söylemiş oldum. O da görüntüyü izleyince bu kişinin o hırsız olduğunu fark etti. Ben düzgün ki de tanımamışım o an. Genç bir delikanlı sonuçta beni dövebilirdi de. Biz Kağıthane Sadabad Polis Merkezi Amirliğine gitmiştik. Sağ olsunlar onlar da çabucak 3 grup gönderdiler buraya. Araçlarını da buraya çekip mahallede çalışma yaptılar. Zira hırsızın eşkali de belirli sonuçta. O esnada da bizim sokağın başındaki bir şirkette güvenlik vazifelisi olarak çalışan Engin’e kamera manzaralarını gösterip bu kişiyi tanıyıp tanımadığını sordum. O da tanıdığını, bu kişinin Çağatay olduğunu hatta dün onu elinde bir kova kablo ile adliyenin oraya götürdüğünü söylemiş oldu” formunda konuştu.