İsmail Demir: Türkiye’nin uzay seyahati adım adım büyüyecek

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Lideri İsmail Demir, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı V-Talks aktifliği kapsamında düzenlenen “2023 daha sonrası Savunma ve Uzay Teknolojileri” oturumunun açılış konuşmasını yaptı.

ROKETSAN’ın katı yakıt roket motorlarıyla uzaya eriştiğini lisana getiren Demir, “Artık sistemlerimizi gönderebiliyoruz. Uzayda yönlendirme yapabiliyoruz.” dedi. Demir, bu doğrultuda 2023 daha sonrasında da uzay seyahatinin artarak devam edeceğini belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah kendi özgün haberleşme ve müşahede uydularımızın uzayda olduğu, kendi fırlatma sistemlerimizle uzaya gidebildiğimiz, uzay seyahati yapabilecek çeşitli modüllerimizin olduğu bir dünyaya hakikat adım adım yürüyeceğiz. Savunma endüstrisinde oluşturulan kabiliyet ve teknolojiler bu seyahatin temel teknoloji alanlarını teşkil edecek.”

“Bu seyahatimizi süratle ilerletmemiz gerektiğini biliyoruz”

Uzay seyahatinin insan kaynağıyla yürüyeceğine dikkati çeken Demir, insan kaynağının geliştirilmesi için bilim erkeklerinın çalışması gerektiğini vurguladı.

Demir, uydu test ve üretim merkezlerinin şu anda faaliyette olduğuna işaret ederek, “Roket çalışmalarımız devam ediyor. Elimizdeki kaynakları hayli hedefli ve en âlâ biçimde kullanıp, insan kaynağımızı süratli ve faal biçimde kullanıp bu seyahatimizi süratle ilerletmemiz gerektiğini biliyoruz.” diye konuştu

Okumaya devam et...