İnternetsiz kaldığı 2 haftada öğrendi! meblağları 40 bin lirayı buluyor

erkan_623

New member
Anadolu Üniversitesi Heykel Kısmı’ndan mezun olan Burak Deveci, 2017 yılında, arkadaşında kalırken internetsiz 2 hafta geçirdi. Deveci, bu sırada sorundan meskende bulduğu rubik küpü çözmeye çalıştı. bir süre rubik küpleri çözen Deveci, lise senelerından bu yana devam ettiği ‘pixel art’ tekniğiyle yaptığı çizimlerle bunları birleştirmeye karar verdi. Aldığı 520 küpün 5 rengini kullanarak, ünlülerin portrelerini yapmaya başlayan Deveci’nin çalışmaları büyük beğeni topladı. Deveci, “Şu anki dünya rekoru 86 bin küple Çin’de kırılmış. Amacım, 100 bin küple dünya rekoru kırmak” dedi.

EVVEL YAPIYOR daha sonra YIKIYOR

Bir portrenin çizimi, renklendirmesi, imali üzere süreçler için neredeyse 1 gününü harcayan Burak Deveci, küp sayısını artırabilirse daha hoş portreler ortaya çıkarmak istediğini söylemiş oldu. Bugüne kadar Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk, komedyen Cem Yılmaz, oyuncu Ozan İtimat dahil biroldukca ismin portrelerini yapan Deveci, en son 23 Aralık’ta doğum günü olan Demet Akbağ’ın portresini yaptı. Deveci’nin portrelerin imalinde ve daha sonra yıkımında çektiği görüntüler, toplumsal medyada da beğeni topluyor.

İMAL SÜRECİNDE GÖZLERİM BOZULUYOR

İmal etabında vakit zaman zorluk yaşadığını söyleyen Burak Deveci, “‘Pixel art’ üzerine işler yapıyorum. Bunu rubik küplerle birleştirip, ünlülerin portrelerini yapıyorum. 2017 yılında internetsiz kaldığım 2 hafta boyunca yapacak bir şey bulamayınca, sıkılıp başladım. Küpleri çözdükten daha sonra kendi alanımla birleştirebilirim, diye düşündüm. Sonuçta olabildiğini gördüm ve küp alıp yapmaya başladım. Tasarım süreci, görüntü çekimi, kurgulaması üzere süreçler bir günümü alıyor. Üretim sürecinde yakından bakmaktan gözlerim bozuluyor lakin bittikten daha sonra geri çekilip, bakınca fazlaca keyifli oluyorum” dedi.

FİYATLARI 40 BİN LİRAYI BULUYOR

Şimdiki fiyatlarıyla küplerinin sayısını artıramadığını söyleyen Deveci, “Daha evvel Cem Yılmaz, Ozan İnanç, Kobe Bryant üzere biroldukca kişinin portresini yaptım. Şu an elimde 520 küp var. Tabi küp sayısı arttıkça portreler daha net ve hoş işler çıkar ancak şimdiki fiyatlarıyla sayıyı artırmakta zorlanıyorum. Şu anki dünya rekoru 86 bin küple Çin’de kırılmış. Gayem, 100 bin küple dünya rekoru kırmak. Hem ülkemize bir katkı olsun tıpkı vakitte hoş bir anıt olsun isterim. 100 bin küpün boyutu 13 metreye 27 metre” diye konuştu.

YAPITLARIN MALİYETİ YÜKSEK

Yaptığı yapıtların maliyetinin yüksek olduğunu belirten Burak Deveci, “Küplerde 6 renk var, ben 5 renk kullanarak bu portreleri yapıyorum. Şu an yaptığım performanslar ile para kazanıyorum fakat tablo yapıp, satmak hayli isterim lakin küp fiyatlarındaki artış niçiniyle çerçevelenmesi, gönderilmesi derken 40 bin lirayı bulabiliyor” dedi.

KAYNAK: DHA