İmamoğlu’ndan Bahçeli’ye: Tebrik telefonu açmalı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy Meydanı incelemesinin akabinde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı. Gazeteciler İmamoğlu’na, Başakşehir’deki Yasal Sultan Süleyman Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu’nda hareket yapan öğrencilerin talepleri doğrultusunda İBB tarafınca internet sağlamak için konulan araç niçiniyle yaşanan krizi sordu. İmamoğlu, bu soruya, “Ben ilgili bireylerin, kurumların başındaki insanların kelamlarıyla fazlaca ilgilenmiyorum. İlgilendiğim şey; hizmet sunmak. Gençlerimizin bir muhtaçlığı var ise, tahlilinde, İstanbul’da en üst seviyede teknolojiye ve kabiliyete sahip kurumuyuz. ötürüsıyla biz, yurtlarda gençlerin internet imkanlarını sınırsız ve kapasitesi yüksek hale getirme konusuna talibiz. KYK’nun yurtlarına hizmet vermeye hazırız. Bu bağlamda, ister işin başında bir bakan olsun, ister işin başında bir genel müdür ya da vilayet müdürü olsun, kapımız arkasına kadar açıktır. Her türlü iş birliğine varız. Kapatacağımız bir açık, ortadan kaldıracağımız bir eksiklik, gençlerimizin gereksinim duyduğu bir şeyi tamamlama hüneri hepimizin sorumluluğu” karşılığını verdi.

KYK YURTLARI AÇIKLAMASI

Devletin hiç bir kurumunun, bir siyasi partiye ya da bir siyasi alana ilişkin olmadığını vurgulayan İmamoğlu “Biz bu sürece, bu bağlamda bakıyoruz. Gençlerimiz, meseleleri vardır. Gençlerimiz mutsuzdur. Gençlerimizin geleceğe dair bakışlarında ne yazık ki negatif bir kadro kanıları vardır. Bunu tedavi etmek ve rehabilite etmek de bizim üzere yöneticilerin sorumluluğudur. İş birliğine gereksinim vardır. Gerçek durum budur. Bunlar da mizansen değildir. Bu durumu düzeltmek de hepimizin sorumluluğudur. Biz, o vazifeye talibiz. Bıraksınlar, müsaade etsinler. Yazışmaları da yapın dedim arkadaşlara. Biz, dayanak olmak istiyoruz. Gençlerimize nasıl ki İstanbul’da en ucuz öğrenci ulaşımını sunduk, nasıl ki İstanbul tarihinde birinci sefer İBB olarak yurt imkanı sunduk, bu manada da takviye olmak istiyoruz. İşin özeti budur. Lütfen takviye olsunlar” sözlerini kullandı.

“İZİN ALDIĞIM VE ONA BİLGİ VERDİĞİM DOĞRUDUR”

İmamoğlu’na, İstanbul dışına yaptığı ziyaretlerin Cumhurbaşkanı adaylığı çalışması olarak yorumlanması ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ziyaretler için benden müsaade aldı” açıklaması da soruldu. “Genel Başkan’ımızdan müsaade aldığım ve ona bilgi verdiğim doğrudur” diyen İmamoğlu kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Bizim parti terbiyemiz bu biçimde. Genel Başkan’ımızla da başından beri, İlçe Lideri olduğum günlerden beri, yaklaşık 11 yıldır kurumsal ahlaka uygun olduğu kadar da organik bir bağımız var. Buna gıpta ettiklerini, kıskandıklarını anlıyorum. Ancak bu his ve bu alaka bizi bugünlere getirdi. ötürüsıyla ben bundan hayli memnunum, epey gururluyum.”

“O KİŞİ ÜÇ PERİYOT MHP İSMİNE GÜMÜŞHANE BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI”

Gümüşhane ve Elazığ’a yaptığı ziyaretleri, okul yaptırmak üzere gerçekleştirdiğini belirten İmamoğlu, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Gözümüzden kaçtığı sanılmasın; sipariş bir plan senaryo devrededir. bakılırsav alanı İstanbul’la sonlu bu belediye liderinin vilayet il, ilçe ilçe gezmekteki emeli nedir? Varmak istediği yer neresidir, neyin hazırlığı arasındadir” kelamlarını de isim vermeden yanıtladı.

Kimi politikler yorum yaparken hayli dikkatli olsunlar” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Beni eleştiren kimi siyasi partiler var. Görüyorum, duyuyorum. Benim de kurumuma, İstanbulluya hizmet etmiş bir insan ismine Gümüşhane’de bir okul yaptırıyorum. Ve o kişi (Kovid-19 niçiniyle hayatını yitiren İBB şirketi İSTAÇ’ın eski Genel Müdürü Mustafa Canlı) üç periyot MHP ismine Gümüşhane Belediye Başkanlığı yaptı. Gümüşhane’de, MHP ismine belediye başkanlığı yapmış, İBB’ye de 1,5 sene hizmet yapmış bir insanın ismine, manevi bir hizmeti yaptıktan daha sonra benim oraya niçin gittiğimi sorgulayacağına, bana bir tebrik telefonu açsaydı değerli Genel Lider; memnun olurdum. Bu bilgiyi, bu ayrıntısı kendilerine ulaştırayım. bu türlü daha adaletli düşünmelerini tavsiye ediyorum.

Bizim Genel Başkan’ımızla olan diyalogumuz, irtibatımız güçlenerek devam edecektir.”

TAKSİM MEYDANI CEVABI

Taksim Meydanı düzenlemesindeki son durumun sorulduğu İmamoğlu, müsabaka ile belirlenen projenin şura onayını beklerken, Seyahat Parkı’nın İBB’den alınıp Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verildiğini hatırlattı.

Alınan sonucun yanlış olduğunu vurgulayan İmamoğlu, hukukî uğraşlarının devam ettiğinin altını çizdi. AKM’nin inşaatının bittiğini ve 29 Ekim’de açılmasının planlandığını aktaran İmamoğlu “Sayın Valimizin de olduğu seyahatte, bu meydanın artık bir nizama girmesi, İstanbul’un kalbi olarak hoş bir biçime kavuşmasıyla ilgili fikir birliğine vardık. Hukuksal tartışma sürerken ‘Taksim Meydanı’yla ilgili Seyahat Parkı’nın süreci başka devam etsin, ancak önündeki otelle ortadaki kalan o şu an ne yazık ki beton manzarasında olan alanın dizaynını başka getirin, bunu şurada ayrıyeten görüşelim’ dediler. Biz de o tasarımı, 5 Ekim itibariyle sunduk, suradan onay bekliyoruz. 29 Ekim’deki açılıştan evvel bize bu muştuyu verirlerse, biz de Taksim’in en azından o beton manzaralı alanıyla ilgili müjdemizi İstanbullularla paylaşmak istiyoruz” formunda konuştu.