HDP binasını basan Onur Gencer, akından evvel müşahede yaptığı belirlendi

semaver

Active member
HDP binasını basan Onur Gencer, akından evvel müşahede yaptığı belirlendi İzmir’de HDP binasını basarak içeride bulunan 25 yaşındaki Deniz Poyraz’ı katleden sıhhat çalışanı Onur Gencer (27), polis sorgusunun akabinde savcılık tarafınca tutuklandı. Taarruzdan 24 saat daha sonra tutuklanan Gencer ile ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. Gencer’in olaydan üç gün evvel parti binasına uğrayarak kendini komünist niyete sahip biri üzere gösterip, sohbet ederek müşahede yaptığı belirlendi.

Nöbetçi sulh ceza hâkimliği tarafınca sözü alınan Gencer, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlının olay anında giydiği kıyafeti de Emniyet’te değiştirdiği, adliyeye giderken kısa şort ve terlik giydiği gözlendi.

Soruşturmada katil zanlısı Onur Gencer’in binaya girerken elinde bulundurduğu çantada, iki adet bıçak ve 200 TL para olduğu öğrenildi. Gencer’in, saldırıyı Amerikan imali olan Ruger marka 9 mm. tabancayla gerçekleştirdiği, şarjördeki 10 mermiyi de ateşlediği açıklandı.

Katliamdan üç gün evvel HDP vilayet binasına giren Gencer’in içeri girdikten daha sonra bir parti nazaranvlisine “Ben komünistim. Ortanıza katılmak istiyorum. Buraya gelip gidebilir miyim. Saz kursu veriyor musunuz” diye sorduğu, bakılırsavlinin ise “burada saz kursu verilmiyor” karşılığını verdiği öğrenildi. Binanın çıkışında vazifeli ile karşılaşan Gencer, “Burası epeyce kalabalık oluyor mu” diyerek sorduğu vazifelinin ise “Sabah 9-10 kişi oluyor” istikametinde karşılık vermediği belirlendi.

PARA İÇİN GİTMEYECEĞİ YOL YOK

Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde birinci acil yardım teknisyeni iken vazifeye gelmediği için ihraç edildiği söylenen Onur Gencer’in hastane içerisinde de çelişkili hareketleri bulunduğu öğrenildi. Gencer’in muhakkak bir sabit fikri olmadığını söyleyen çalışma arkadaşları “Cebine para koyduğunuz vakit gitmeyeceği yol yoktu” dedi.

Soruşturma ile ilgili binanın ve bölgedeki işyerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen polisin, olay saatine ilişkin imgeleri aldıktan daha sonra kayıtları sildiği argüman edildi. İzmir Valiliği ise kayıtların silindiği ve bilgisayarlara format atıldığı argümanının gerçek dışı olduğunu deklare etti.