“Gözler kör, kulaklar sağır”

Suzan

New member
15 aydır pandeminin yanı sıra müzisyenler işsizlik ve geçim kederiyle de boğuşuyor. Kapanmalar niçiniyle işsiz kalan 100’ün üstünde müzisyen intihar ederek ömürlerine son verdi. Çok sayıda müzisyen enstrümanını sattı, meslek değiştirdi… Hal bu biçimdeyken müzik dünyasının gözü Erdoğan’ın açıklayacağı kademeli olağanlaşma takvimindeydi. bir fazlaca müzisyen açık hava müzik etkinliklerinin özgür bırakılmasını ya da bölüme yönelik kapsamlı bir takviye programı açıklanmasını bekliyordu. Erdoğan’ın açıklaması daha sonrası sanatkarlara yönelik adım atılmaması reaksiyonlara niye oldu. Ünlü sanatkarlar müzisyenlere dayanak vermek için seslerini yüksetti. Müzisyenler Selda Bağcan, Güvenç Dağüstün, Dengin Ceyhan, Burak Salantur Odatv’ye açıklamada bulundu.

“DİPLOMAM MÜZİSYEN OLDUĞUMU KANITLAMAYA YETMEDİ”

Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu müzisyen Burak Salantur, pandemi sürecinde müzik ekipmanlarını satmak zorunda kaldığını lisana getirdi, pandemi daha sonrası sahne işçileri için tehlikeye dikkat çekti:

“Konservatuardan daha sonra 6 yıl boyunca çeşitli kümelerin ve sanatkarların performanslarında bas gitarist olarak yer aldım. Pandeminin başlarında gerek ABB’nin besin ve fatura yardımları, gerek nakit yardımlarına ‘benden daha fazla muhtaçlığı olan müzisyen aileler vardır’ diyerek başvurmadım. daha sonrasında sattığım, ekipmanların parası bitmeye başlayınca Kültür Bakanlığının yardım takviyesine başvurmak istedim. hiç bir yerde yayınlanmamış en az 15 dakikalık görüntü kaidesi koşuldu. senelerca eğitim görüp karşılığında aldığım konservatuar lisans diploması müzisyen olduğumu kanıtlamaya yetmedi.

Bir biçimde bugünlere gelindi ben problemin farklı bir boyutuna değinmek istiyorum. çabucak hemen bar, kulüp sahipleri ‘sahneye’ çıkmadı. Müzisyenlerin aslına bakarsanız sigortasız, gündelik, epey küçük sayılara çalıştığı ve o parayı bile kimi vakit kurtarmasının güç olduğu bilinen bir gerçek. Pandemi biraz hafifçelediğinde müzisyenleri bekleyen bir öteki tehlike de artırım almak şu biçimde dursun, günlük yevmiyesinin daha da düşürülecek olması. Hem 1,5 yıl evvelki sayısı alamıyor, birebir vakitte enflasyon farkından doğan sonuç ile daha da yoksulluğa itiliyoruz. Sonuç itibariyle bizi en çok üzen şey mesleğin itibarsızlaştırılması.”

“GÖZLER KÖR, KULAKLAR SAĞIR”

Türk halk müziği ve protest müziğin en kıymetli isimlerinden Selda Bağcan da duruma sessiz kalmadı, dayanağın yetersizliğine değinen Bağcan, “İnsanlar açlıktan, ümitsizlikten öldü” dedi.

Selda Bağcan şunları söylemiş oldu:

“Bu kuvvetli süreçte sanat işçilerinin bir kısmı ailesinin yanına döndü, bu yaştan daha sonra anne babanın eline bakacaklar. Bu epey üzücü bir durum, 15 ay epey uzun bir süre. Kapanma sonucunda haklı olabilirler fakat tüm dünya devletleri; İngiltere, Almanya, Fransa, Amerika sanatçılarına takviye oldu, para verdi. ‘Oturduğunuz yerde biz size bakarız’ dediler. Burada ise beşerler açlıktan, ümitsizlikten intihar ettiler. Yalnızca müzisyenler değil; beşerler aç kaldı, açlık büyüdü maalesef gözler kör, kulaklar sağır, memleketimden insan görüntüleri böyle…”

TAŞLAR YENMİYOR”

Bağcan, Temmuz ayında konserlerin başlayacağını umut ettiğini lisana getirdi:

“Tüm bu paraları betona, yollara, köprülere dökeceğinize insanlara yatırım yapın, zira taşlar yenmiyor. İnsanlarınıza baksaydınız hele ki şu periyotta. Herbiçimde bu yaz Temmuz’dan itibaren konserler başlayacak diye umut ediyoruz.”

DEVLET bu periyotta VATANDAŞININ YANINDA OLMAYACAKSA NE VAKİT OLACAK

Bağcan, 3 ay süren bin TL’lik yardım için ise “1000 lira takviye verdiklerini duydum, o da para değil. Etrafımda takviye, kredi alanların bir birçok da faizli para almış. Devlet bu periyotta vatandaşının yanında olmayacaksa ne vakit olacak?” sözlerini kullandı.

PANDEMİ MAZERET TEMEL MAKSAT SANATIN SUSTURULMASI

Seyahat hareketlerinin simge isimlerinden piyanist Dengin Ceyhan ise pandemi sürecinde müzisyenlerin yalnız bırakıldığını, sanat işçilerinin şuurlu olarak ötekileştirildiğini söz ederek şunları söylemiş oldu:

“15 ay boyunca maruz kalınan durum yönetimsel değil, bir zihniyet niçinidir. Sanat işçilerine yaşatılan bu olayın sebebi, iktidarın oy potansiyeli kapsamına girmemesinden kaynaklı. Açık bir biçimde ötekileştiriliyoruz. Bu yalnızca Pandemi şartlarına özel bir durum da değil. Sanat işçileri yalnız bırakıldı ve umursayan bir yetkili nazaranmiyoruz, nazaranceğimizi de zannetmiyorum. Açıklanan hibe takviyesi de pek hayli müzisyeni kapsamıyor. Bu dayanağın herkes için olduğunu farz edelim, 15 ayda verilen 1 takviye kime nasıl yetsin ? Gerçekler ortada, 102 müzisyen intihar etti. Sanat topluluğunun birlik olup bu konularda bir adım atması haricinde seçenek bakılırsamiyorum.”

“İHTİYACI OLAN ARKADAŞLARIMIZIN EKSİKLERİNİ BİZLER KARŞILAYACAĞIZ”

Sanatçı Güvenç Dağüstün, işleyen sürecin ideolojik olduğuna vurgu yaptı:

“Artık bu hükümetle ve bu hükümetin “olmayan” kültür sanat siyasetiyle ilgili söyleyecek kelamım yok. Hatta bu zihniyetten sanat ve sanatkarlar için olumlu bir şey beklemeyi vakit kaybı sayıyorum. Bu mevzu ideolojiktir! Yoksa şimdiye kadar 128 milyar yol bulunurdu bir müzik insanı daha intihar etmesin diye. Yaka yıka gidiyorlar. Bu telaşlarında ise sanat düşünecek değiller natürel ki. Benim bundan daha sonraki çabam, hükümet edenlerden bağımsız, yalnızca ve yalnızca müzisyenlerin, sanatkarların örgütlenmesi, örgütlü gayreti olacaktır. Şenlik ağalarını, üretimci kisvesi altındaki ağları ifşa edeceğiz. Kendi şenliklerimizi yapacağız. Kendi tedbirlerimizi alacağız. muhtaçlığı olan arkadaşlarımızın eksiklerini bizler karşılayacağız. Buna mani olmaya kimsenin ne gücü ne gözü kâfi.”