Fransa’ya beyin göçü yapan Ergin: ‘Ülkeme gönül borcum var’

semaver

Active member
Fransa’ya beyin göçü yapan Ergin: ‘Ülkeme gönül borcum var’ 1990’da inşaat mühendisliği doktorası yapmak için Paris’e gelip burada işini kuran Nazım Ergin, Fransa’ya yerleşme serüvenini Cumhuriyet’e anlattı.

Doğup büyüdüğü ülkesini terk ederken epey zorlandığını belirten Ergin, “Türkiye’de fazlaca güç kaideler altında eğitimimi tamamladıktan daha sonra, hayallerimi gerçekleştiremeyeceğimi anladığım için maalesef yüksek lisans ve doktora yapmak üzere Fransa’ya geldim. bir daha de kendi doğup büyüdüğüm ülke hasretini her vakit hissettim. Birinci başlarda ekonomik problemler yaşadım. Lakin muvaffakiyete pek kısa bir müddetde eriştim. 1990’da Paris’e geldim, 1991’de kendi şirketimi kurdum. bu biçimdedan beri de şirketimin başındayım” diye konuştu..

YARAR TÜRKİYE’YE

Paris Belediyesi ile bir arada çeşitli inşaat işleri yapan Ergin, 2004’te Paris ve Marmaris içinde mekik dokuyarak hasılatlarının bir kısmıyla ülkesine yatırım yaptı. Yatırımlarının ülkesine bir gönül borcu olduğunu belirten Ergin, “Gelecek kuşakların bizler üzere beyin göçü yaşamaması ve istihdam yaratmak için bir şeyler yapabiliyorsak memnun oluyorum. Paris Belediyesi’nde edindiğim deneyimlerimi Marmaris’te pahalandırmak istedim. Belediyeye iş yaparken şunu öğrendim: Beşerler sizin dilinize, dininize, ırkınıza bakmadan sırf referanslarınıza ve başarılı olacağınız kollara nazaran iş veriyorlar. Maalesef Türkiye’deki belediyecilik anlayışı buralardan pek geri” dedi.

Atatürk ve vatan sevgisi, Ergin’i Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) siyaset yapmaya yönlendirdi. CHP ortasındaki çalışmalarını sürdüren Ergin, “CHP, Avrupa örgütlenmelerine pek geç başladı. Umarım önümüzdeki süreçte Avrupa teşkilatlarımız halka ulaşıp Türkiye’deki toplumsal demokrasiye güç katar” tabirlerini kullandı.